Gündem 6 yaşında istismar skandalı! Savcının talebine çifte red

6 yaşında istismar skandalı! Savcının talebine çifte red

13.12.2022 - 07:00 | Son Güncellenme:

6 yaşında istismara maruz bırakılan H.K.G.’nin iki yıl önce şikâyeti üzerine savcının baba Gümüşel ve Kadir İstekli hakkında tutuklama talep ettiği, ancak Sulh Ceza Mahkemesi’nin şüphelileri serbest bıraktığı, savcının bu karara itirazının da reddedildiği öğrenildi.

6 yaşında istismar skandalı Savcının talebine çifte red

Elif Altın - İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında dini nikâh kıyılarak yıllarca cinsel istismara uğraması soruşturmasında savcının şüphelileri 2 yıl önce tutuklamaya sevk ettiği, ancak Sulh Ceza Mahkemesi’nin sanıkları serbest bıraktığı, bunun üzerine de savcının bu karara itiraz ettiği ancak bu itirazın da reddedildiği öğrenildi.

Haberin Devamı

İNFİAL YARATTI

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken imam nikahı kıyarak 29 yaşındaki Kadir İstekli ile evlendirdiği, küçük kızın yıllarca cinsel istismara maruz kalmasına göz yumduğu iddiaları kamuoyunda infial yarattı. Olayın, mağdur H.K.G.’nin şikâyetiyle ortaya çıkmasının ardından savcılık soruşturma başlattı. Soruşturmasını tamamlayan savcılık, şüpheli Kadir İstekli hakkında 67 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası talep ederken, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında 22 yıl 6’şar ay hapis cezası istedi. Mağdur beyanı, ses kayıtları ve birçok delile rağmen mahkemeye gönderilip kabul edilen dosyanın ise tek bir tutuklusunun dahi bulunmaması tepki topluyor. Davanın ilk duruşması ise, İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 22 Mayıs 2023’te görülecek.

Haberin Devamı

6 yaşında istismar skandalı Savcının talebine çifte red

SAVCI TUTUKLAMA İSTEDİ AMA...

Türkiye’yi sarsan konuya ilişkin yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Buna göre 6 yaşında çocuğun yıllarca istismara maruz bırakılması konusunun daha önce yargıya yansıdığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre H.K.G.’nin ifadesi sonrası savcı istimar gerekçesiyle soruşturması başlattı. Hemen ardından istismarla suçlanan şüpheliler baba Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’yi 2020 yılında, tutuklanmaları talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti. Ancak savcının tutuklama talebine rağmen sulh cezanın şüphelileri serbest bıraktığı öğrenildi. Savcı daha sonra sulh cezanın bu kararına itiraz etti ancak itiraz da mahkemece reddedildi.