Geri Dön
GündemALES başvurusu nasıl yapılır? ALES ücreti ne kadar ve nasıl ödenir?

ALES başvurusu nasıl yapılır? ALES ücreti ne kadar ve nasıl ödenir?

ALES başvuru işlemleri başladı. Sınava girecek adaylar, ÖSYM’nin internet sitesinden başvurularını yapabilecek. 6 Mayıs’ta yapılacak sınav için son başvuru tarihi 15 Mart. Peki ALES başvurusu nasıl yapılır? Sınav ücreti ne kadar ve nasıl ödenir?

ALES başvurusu nasıl yapılır? ALES ücreti ne kadar ve nasıl ödenir?

ÖSYM tarafından açıklanan sınav takvimine göre, ALES ilkbahar dönemi başvuruları 7-15 Mart tarihleri arasında alınacak. Sınav başvurusunu yapan adaylar 6 Mayıs’ta sınava girecek. Sınav için giriş belgeleri ise, sınavdan yaklaşık 10 gün önce ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminde yayınlanacak.

ALES BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ!
Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

ALES, her yıl ÖSYM tarafından ilkbahar dönemi ve sonbahar dönemi olarak iki defa düzenlenir. Sınav başvurusu yapacak olan adaylar, ÖSYM’nin internet sitesinde yayınladığı sınav kılavuzunu inceleyerek başvurularını yapabilirler.

Başvuru işlemlerini yapacak olan adayların sistem üzerinde güncel fotoğraflarının bulunması gerekir. Güncel fotoğrafı olan adaylar, başvurularını kendileri tamamlayabilirler. Güncel fotoğrafı yani son 50 ay içerisinde çekilmiş fotoğrafı sistemde yüklü olmayanlar ise başvuru merkezlerinden başvurularını yapabilirler. Başvuru merkezlerinden işlem için 5 Türk Lirası ücret alınır ve fotoğraf güncellemesi ile sınav başvurularını tamamlanır. Sınav başvurusu yapıldıktan sonra, sınav ücreti de ödenerek başvuru işlemleri bitirilir.
Sınav için giriş belgeleri de sınavdan on gün önce açıklanır ve ÖSYM’nin resmi internet sitesinde adayların erişimine sunulur.

ALES ÜCRETİ NASIL ÖDENİR?

ALES ücreti 100 Türk Lirası’dır. Sınav ücreti ÖSYM’nin ‘Ödemeler’ alanı dışında bankalar aracılığı ile de ödenebilir;

- Akbank tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’DEN başvuracak adaylar hariç)
- Albaraka Türk Katılım Bankası tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’DEN başvuracak adaylar hariç)
- Finansbank tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’DEN başvuracak adaylar hariç)
- Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’DEN başvuracak adaylar hariç)
- Halkbank ATM, internet bankacılığı ve tüm şubeleri

ALES GEÇ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

ALES için belirlenen 7-15 Mart tarihleri arasında başvurularını yapamayan adaylar, 28 Mart’ta geç başvuru yapabilirler. Geç başvuru gününde hem sınav başvurusu sistem üzerinden yapılmalı hem de sınav ücreti ödenmelidir. Geç başvuru için belirlenen ücret 150 Türk Lirası’dır. Normal başvuru sürecinde olduğu gibi banka seçeneklerinden değil sadece ÖSYM’nin ‘Ödemeler’ alanı üzerinden ödeme gerçekleştirilebilir.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Aynı anda 3 ayrı yerde orman yangınıAntalya'nın Kumluca ilçesinde aynı zamanda 3 ayrı noktada orman yangını çıktı. Ekiplerin müdahalesi ile yangınlar kısa sürede kontrol altına alınırken, sabotaj ihtimali nedeniyle güvenlik güçleri bölgede devriye görevini artırdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler