Geri Dön

Ayasofya cami olacak mı? Ayasofya'nın önemi nedir? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Ayasofya müzesi ile ilgili oldukça önemli son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son yaptığı Ayasofya açıklaması sonrası vatandaşlar Ayasofya cami olacak mı ve Ayasofya'nın önemi nedir sorularının cevaplarını aramaya başladı. İşte ayrıntılar...

Ayasofya cami olacak mı? Ayasofya'nın önemi nedir? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Son günlerin hakkında en çok arama yapılan konularından biri olan Ayasofya Müzesi ile ilgili oldukça sıcak gelişmeler yaşanıyor. İşte Ayasofya ile ilgili son durum...

AYASOFYA'NIN ÖNEMİ NEDİR?

İstanbul'da tarihî bir müze. Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından, 532-537 yılları arasında İstanbul'un tarihî yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika plânlı bir patrik katedrali olup 1453 yılında İstanbul'un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. 1935 yılından beri ise müze olarak hizmet vermektedir. Ayasofya, mimarî bakımdan bazilika plânı ile merkezî plânı birleştiren kubbeli bazilika tipinde bir yapı olup kubbe geçişi ve taşıyıcı sistem özellikleriyle mimarlık tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak ele alınır.

Ayasofya adındaki "aya" sözcüğü "kutsal, azize", “sofya” sözcüğü ise herhangi bir kimsenin adı olmayıp Eski Yunancada “bilgelik” anlamındaki sophos sözcüğünden gelir. Dolayısıyla “aya sofya” adı “kutsal bilgelik” ya da "ilahî bilgelik” anlamına gelmekte olup Ortodoksluk mezhebinde Tanrı'nın üç niteliğinden biri sayılır. 6. yüzyılın ünlü bilim adamları, fizikçi Miletli İsidoros ve Trallesli matematikçi Anthemius'un yönettiği Ayasofya’nın inşaatında yaklaşık 10.000 işçinin çalıştığı ve I. Justinianus'un bu iş için büyük bir servet harcadığı belirtilir. Bu çok eski binanın bir özelliği, yapımında kullanılan bâzı sütun, kapı ve taşların binadan daha eski yapı ve tapınaklardan getirilmiş olmasıdır.

Bizans döneminde Ayasofya, büyük bir “kutsal emanetler” zenginliğine sahipti. Bu emanetlerden biri de 15 metre yüksekliğindeki gümüş ikonostasisti. Konstantinopolis Patriği'nin patrik kilisesi ve Ortodoks Kilisesi’nin bin yıl boyunca merkezi olan Ayasofya, 1054 yılında Patrik I. Mihail Kirularios'un Papa IX. Leo tarafından aforoz edilmesine şahitlik etmiş olup bu olay, genel olarak Schisma'nın, yani Doğu ve Batı kiliselerinin ayrılmasının başlangıcı sayılır.

1453’te kilise camiye dönüştürüldükten sonra Osmanlı sultanı Fatih Sultan Mehmet’in gösterdiği hoşgörüyle mozaiklerinden insan figürleri içerenler tahrip edilmemiş (içermeyenler ise olduğu gibi bırakılmıştır), yalnızca ince bir sıvayla kaplanmış ve yüzyıllarca sıva altında kalan mozaikler, bu sayede doğal ve yapay tahribattan kurtulabilmiştir. Cami, müzeye dönüştürülürken sıvaların bir kısmı çıkarılmış ve mozaikler yine gün ışığına çıkarılmıştır. Günümüzde görülen Ayasofya binası, aslında aynı yere üçüncü kez inşa edilen kilise olduğundan Üçüncü Ayasofya olarak da bilinir. İlk iki kilise isyanlar sırasında yıkılmıştır. Döneminin en geniş kubbesi olan Ayasofya’nın merkezî kubbesi, Bizans döneminde birçok kez çökmüş, Mimar Sinan’ın binaya istinat duvarlarını eklemesinden itibaren hiç çökmemiştir.

AYASOFYA CAMİ OLACAK MI? CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI

Bu bizim milletimizin, İslam dünyasının bir beklentisi. Milletimizin yıllardır Ayasofya'yı camii olarak görme beklentisi var. Dedik ki çok yoğun bir şekilde talep olduğuna göre böyle bir adım atmanın zamanı gelmiştir. Bu adımı atarak Ayasofya müze olarak anılmayacak. Ayasofya'yı camii olarak anacağız.

Cezaevinden firar edip, eski eşini öldürmek için Yozgat'a giden eski koca, yakalandıAnkara'da cezaevinden firar edip, eski eşini öldürmek için Yozgat'ın Sorgun ilçesine giden Ecevit Kıymaz, Ankara ve Yozgat polisini alarma geçirdi. Anne, kızıyla birlikte hemen başka bir şehre götürülerek, koruma altına alınırken, polis Sorgun Otogarı'nda güvenlik kameralarınca görüntülenen firariyi, kıskıvrak yakaladı. Kıymaz'ın üzerinden Ayşe O.'un adresinin yazılı olduğu not kağıdı çıktı. Anne ve kızı, polis eşliğinde açıklanmayan bir kente götürülüp, yerleştirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber