Geri Dön
GündemBabalar Günü tarihçesi! Babalar Günü ilk ne zaman kutlandı? Google'da sürpriz doodle

Babalar Günü tarihçesi! Babalar Günü ilk ne zaman kutlandı? Google'da sürpriz doodle

21 Haziran bugün Babalar Günü! Babalar Günü için arama motoru üzerinden araştırmalarını sıklaştıran vatandaşlar Babalar Günü tarihçesini araştırmaya devam ediyor. Dünyaca ünlü arama motoru Google bu güne özel hazırladığı doodle'ı ana sayfasına taşıdı. Özel gün ve isimlerin ölüm yıl dönümlerinde hazırladığı sürpriz doodle'lar ile ana sayfasını süsleyen Google, Babalar Gününü de unutmadı. İşte Babalar günü tarihçesi, ilk ne zaman ortaya çıktı?

Babalar Günü tarihçesi! Babalar Günü ilk ne zaman kutlandı? Google'da sürpriz doodle

Babalar Günü bugün kutlanıyor. Hayatımızın her anında bizi destekleyen bize kol kanat geren tüm babaların babalar günü kutlu olsun. Babalar Günü konusunda araştırmalar sürerken dünyaca üblü arama motoru Google'dan'da Babalar Günü için hazırlanan sürpirz doodle geldi. Önemli gün ve geceleri ölüm yıl dönümlerini unutmayan ve güne özel hazırladığı doodle'ları ana sayfasına taşıması ile biliniyor. Peki Babalar Günü ilk ne zaman ortaya çıktı, ilk ne zaman kutlandı?

BABALAR GÜNÜ İLK NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI? BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

TBMM Başkanı Şentop, Kırgızistan Cumhurbaşkanı ile görüştüTürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile Meclis'te bir araya geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet