Geri Dön
GündemBarajı geçemeyenler tercih yapabilir mi? Barajı geçmeden üniversiteye gidilir mi?

Barajı geçemeyenler tercih yapabilir mi? Barajı geçmeden üniversiteye gidilir mi?

Üniversite sınavı sonuçlarının açıklanması ile birlikte adaylar puanlarına göre tercih yapmak için üniversiteleri ve taban puanları araştırmaya başladı. Adaylar 4 yıllık ya da 2 yıllık tercihlerine göre TYT ve AYT puanlarına bakacak. Peki, barajı geçemeyenler tercih yapabilecek mi, barajı geçmeden üniversiteye gidilir mi?

Barajı geçemeyenler tercih yapabilir mi? Barajı geçmeden üniversiteye gidilir mi?

Barajı geçmeden tercih yapılır mı, üniversiteye gidilir mi? 2021 YKS Üniversite sınavında barajı geçemeyen adaylar bu sorunun yanıtını merak ediyor. 2021 YKS'de TYT barajı 150, AYT barajı ise 180. Adaylar TYT ile 2 yıllık üniversiteleri tercih ediyor. AYT ile ise 4 yıllık üniversite tercih ediliyor.

BARAJI GEÇEMEYENLER ÜNİVERSİTEYE GİDEBİLİR Mİ?

TYT'de 150 barajını, AYT'de ise 180 barajını geçemeyen adayların tercih yapma hakkı yok.

2021 YKS'DE BARAJ PUANLARINA GÖRE YÜZDELİKLER

TYT'ye katılan adaylardan yüzde 68'i barajı geçerek 150 veya üzerinde puan aldı. Kadın adayların yüzde 71,75'i, erkeklerin yüzde 64,16'sı barajı geçti.

AYT'nin sayısal puan türünde ise adayların yüzde 42,85'i barajı geçerek 180 ve üzerinde puan alırken, sözelde yüzde 60,09'u, eşit ağırlıkta yüzde 48,04'ü barajı geçti.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Ardahan'ı susuz bırakan olay! 'Bu yapılan vatan hainliğidir' dedi, sebebini açıkladıArdahan'a içme suyu sağlayan ana şebeke boru hattının, pazar günü kimliği belirsiz kişilerce parçalandığı tespit edildi. Sabotaj düzenlendiğini açıklayan Belediye Başkanı Faruk Demir, "Bunun arkasında kesinlikle siyasi bir amaç yoktur çünkü bütün siyasi partilerimizle barış içinde, canla başla birlik, beraberlik içinde çalışıyoruz” dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner