Geri Dön
GündemBitkisel ürünleri eczaneden alın

Bitkisel ürünleri eczaneden alın

Aktarlardan ya da internetten alınan bitkisel ürünlerin yanlış kullanıldığını söyleyen uzmanlar, bilinçsizce alınan bazı ürünlerin risk yarattığını söylüyor

Bitkisel ürünleri eczaneden alın

Gülden Çoktan - Son dönemde koronavirüsten korunmak amacıyla daha sık tüketilmeye başlanan bitkisel ürünlerin güvenilir kaynaklardan temin edilmediğini belirten aromaterapi uzmanı eczacı Özlem Pamuk Yıldız, çoğu ürünün de yanlış kullanıldığını savundu.

Pandemi döneminde kekik yağının çok tüketildiğini bunun yerine bir tatlı kaşığı kekik suyunun daha sağlıklı olduğunu söyleyen Yıldız, bitkisel ürünlerin hatalı kullanımlarına dair de şu örnekler verdi:

Erken doğum riski

“Halk arasında çok yaygın olarak cilt sağlığında kullanılan kuşburnu, limon, bergamot gibi C vitamini ve retinoik asit içeren yağlar, güneşe karşı aşırı duyarlılık göstermesinden dolayı ciltte lekelenmelere yol açıyor. Ayrıca sarı kantaron içeren kapsüllerin de, antidepresan kullanan kişilerde kesinlikle doktor kontrolünde alınması gerekiyor. Misk, adaçayı, karanfil, zencefil gibi yağlar gebelikte kullanılmamalıdır. Düşük riski veya erken doğum riski oluşturur. Karanfil, zencefil, tarçın, kekik, citrus türleri yağlar direkt olarak cilde uygulanmamalıdır, tahrişe sebep olur. Alerji, astım ve migreni olan kişiler uçucu yağlara mesafeli durmalıdırlar. Aksi halde durumlarını tetikler. Uçucu yağlar, uzmana danışmadan alınmamalıdır. Onun yerine hidrolat adını verdiğimiz bitki suları içilebilir ve son derece güvenlidir.

Reflüsü olanlar antiasit şurup ve tabletler yerine nane suyu içebilir. Tıbbi etkili her ürün, bitkiseller de dahil eczanelerden alınmalıdır.”

 

Küçükçekmece'de kağıt ambalaj fabrikasında yangın çıktıİstanbul Küçükçekmece'de kağıt ambalaj fabrikasında çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet