Gündem‘Bizim medeniyetimizde kadınlar tarihin öznesi’

‘Bizim medeniyetimizde kadınlar tarihin öznesi’

22.09.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan, New York’ta Türkiye İş Kadınları Derneği’nin (TİKAD) etkinliğinde iş dünyasından kadınlarla bir araya geldi.

‘Bizim medeniyetimizde kadınlar tarihin öznesi’

Manhattan’daki Rockefeller Center’da düzenlenen “Dünyaya Yön Veren Kadınlar” etkinliğine katılan Emine Erdoğan, “Bizim medeniyetimizde, kadınlar ve erkekler beraberce, tarihin öznesi konumunda yer almışlardır. Fakat, ne yazık ki, üstlendikleri görevler, tarih yazımında ön plana çıkarılmadığından, yeterince bilinmez. Bizim topraklarımız, dünyanın bütün kadınlarına umut olacak, destansı mücadelelerle doludur” ifadelerini kullandı. 

Haberin Devamı

Çevresine yön veren kadınların dünyaya duyurulmasını çok önemsediğini vurgulayan Emine Erdoğan şöyle devam etti: “Rehber niteliğindeki kadınlarımızın her platformda, şehirlerimizde, okullarımızda anlatılması, gençlerimizin değerli rol modellerle tanışması açısından anlamlıdır.” Kadınları haklarından mahrum bırakmanın, toplumsal gelişiminin önüne, ‘aşılmaz bariyerler örmek ile eşdeğer’ olacağını ifade eden Emine Erdoğan, “Kadınlar, daima, medeniyetin ve kalkınmanın ana aktörleridir” diye konuştu. 

‘Bizim medeniyetimizde kadınlar tarihin öznesi’

Lider eşleri ile bir araya geldi

Emine Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’ın eşi Jill Biden’ın ev sahipliğinde lider eşleri ile bir araya geldi. Erdoğan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Çevre, kültür, eğitim başta olmak üzere pek çok konu hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Samimi ve içten ev sahiplikleri için Bayan Biden’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.