Gündem Boğaziçi Üniversitesi öğrencisine sahip çıktı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisine sahip çıktı

17.10.2015 - 02:30 | Son Güncellenme:

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Hakan Demir, 7 Ekim günü İstanbul’dan Diyarbakır’a gitmek üzereyken havaalanında gözaltına alındı. Gözaltına alınmasının ardından üniversite evinde arama yapılan Demir’in tutuklu yargılanmasına karar verildi.

Boğaziçi Üniversitesi  öğrencisine sahip çıktı

Demir, 7 Ekim günü Diyarbakır’a gitmek için İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’na gitti. Burada polisler tarafından gözaltına alındı. Demir’in avukatı Hüseyin Boğatekin’in verdiği bilgilere göre, gözaltına alınmasının ardından Demir’in evinde bir arama gerçekleştirildi.

Haberin Devamı


Öcalan’ın kitabı

Arama sırasında Abdullah Öcalan ve Murat Karayılan’a ait kitaplara el konuldu. Daha sonra Demir’in cep telefonundaki müzikler incelendi.

Maltepe Cezaevi’nde tutulan Demir’in Silivri Cezaevi’ne gönderileceğini belirten Boğatekin, müvekkilinin masumluğunun er ya da geç ortaya çıkacağına inandığını fakat okulda sınavları kaçırmaktan endişe ettiğini dile getirdi. Boğatekin, yargılanma sürecine dair henüz bir tarih verilmediğini söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi’nin öğretim üyeleri de öğrencilerinin tutuklanmasına dikkat çekmek amacıyla yazılı bir açıklama yaptılar. Aralarında Prof. Dr. Fikret Adaman, Prof. Dr. Meltem Ahıska, Prof. Dr. Ayşe Buğra, Prof. Dr. Nadir Özbek, Prof. Dr. Nükhet Sirman gibi isimlerin imzalarının da bulunduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Haberin Devamı

“Üniversitemiz Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Hakan Demir, 7 Ekim tarihinde gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklanmıştır. Gizlilik kararı bulunduğu için öğrencimizin hangi sebeplerle tutuklandığını bilmiyoruz. Hakan aramıza katılıncaya kadar sürecin takipçisi olacağımızı ve öğrencimize sahip çıkacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”