Geri Dön

Büyük ustaya hüzünlü veda

Türk sineması ve tiyatrosunun usta oyuncusu Zeki Alasya, hayranları ve dostlarının katıldığı kalabalık cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Zeki Alasya ile birlikte efsane bir ikili oluşturan Metin Akpınar da eski dostunun cenazesinde oldukça hüzünlüydü

Büyük ustaya hüzünlü veda

Karaciğer hastalığı nedeniyle 16 gündür tedavi gördüğü Topkapı’daki Koç Üniversitesi Hastanesi’nde geçen cuma günü hayatını kaybeden Türk sinemasının ve tiyatrosunun büyük ustası Zeki Alasya (72) dün Levent Camii’nde öğle namazından sonra kılınan cenaze namazıyla son yolculuğuna uğurlandı.
Cenaze namazından önce Alasya’nın eşi Jülide Alasya, kızı Zeynep Alasya ve eski eşi Oya Mella taziyeleri kabul etti. Alasya’nın ailesi gelen akrabaları ve dostlarının taziyeleri sırasında gözyaşlarına hakim olamadı. Oturdukları banktan kalkmayan ailenin yanına tanımadıkları kimse ve basın mensupları yaklaşmasın diye önlem alındı.
Beşiktaş Belediyesi’nin zabıtaları ve akrabaları Jülide Alasya’yla Zeynep Alasya’nın yanına kimseyi yaklaştırmadı. Bir ara zabıtalar el ele tutuşarak ailenin oturduğu bankın önünde şerit yaptı. Bir diğer bankta ise Zeki Alasya’nın kız kardeşi Semra Alasya’yla ablası Ayşen Alasya taziyeleri kabul etti.
Kılıçdaroğlu izdihamı
Yaklaşık bin kişinin katıldığı cenaze namazına aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcıları Akif Hamzaçebi ve Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, HDP milletvekili adayı Celal Doğan’ın yanı sıra, Metin Akpınar, Müjdat Gezen, Yonca Evcimik, Halit Kıvanç, Zafer Ergin, Şevket Çoruh, Özgür Ozan, Nevra Serezli, Kadir İnanır, Tarık Akan, Melek Baykal, Çağla Şıkel, Alişan, Edip Akbayram, Emel Sayın, Suat Sungur, Haldun Dormen, Kubat, Ruhsar Özal, Sümer Tilmaç, Özge Borak, Hale Soygazi, Ata Demirer, Demet Akbağ, Cezmi Baskın, Levent Ülgen, Sarp Levendoğlu, Birce Akalay, Ahmet Gülhan, Nuri Alço, Müjdat Gezen ve Nükhet Duru gibi ünlü isimlerin de bulunduğu çok sayıda isim katıldı.
Levent Camii’nde küçük olması nedeniyle kalabalık yüzünden izdiham yaşandı. Alasya’nın bazı hayranları caminin içinde yer kalmayınca dışarıda beklemek zorunda kaldı. Bazı vatandaşlar ise ezilme tehlikesi yaşadı. Beşiktaş Belediyesi’nden 50 zabıtada cenaze için görevlendirildi.
Korumalar tepki çekti
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar kapıda karşıladı. Kılıçdaroğlu gelmeden önce camiye giriş yapacağı sokağa araç alınmadı.
Kılıçdaroğlu’nun camiye girmesiyle büyük izdiham yaşandı. Kılıçdaroğlu kalabalık nedeniyle yürümekte zorluk çekince yolu boşaltmaya çalışan korumalar tepki çekti. Bazı vatandaşlar, “Siz geldiniz burası karıştı. Dikkat edin eziliyoruz” diyerek bağırdı ve tepki gösterdi.
Metin Akpınar da zorlukla Alasya’nın tabutunun yanına gidebildi. Kısa süre Orhan Gencebay’la sohbet eden Metin Akpınar daha sonra taziye için Jülide Alasya ve Zeynep Alasya’nın yanına geçti. Akpınar daha sonra Alasya’nın eşi ve kızlarının yanından kalkmayarak taziyeleri birlikte kabul etti.

Tabuta Fenerbahçe forması örtüldü

Alasya’nın tabutunun üzerine daha önce giydiği Fenerbahçe forması serilirken, “Sevgili Zeki ağabey, seni unutmayacağız”, “Sevgili Zeki Alasya güle güle” yazılı kağıtlar iliştirildi. Kılınan cenaze namazının ardından Alasya’nın tabutu alkışlar eşliğinde cenaze aracına taşındı. Alasya, cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi. Ayrıca Beşiktaş Belediyesi’nce caminin girişine, Alasya’nın dev fotoğrafının bulunduğu pankart asıldı.

Cihat Tamer cenazede fenalaştı

Oyuncu Cihat Tamer’de Alasya’nın tabutunun yanına gelince gözyaşlarına hakim olamadı. Tamer bir ara fenalaşarak bayıldı. Cenazeye gelen vatandaşlar Tamer’e yardım etti. Çok kalabalık olunca Melek Baykal da camiden erken ayrıldı. Baykal, “Zeki bir, iki dakika anlatmakla bitirilecek bir adam değil. Adama gibi adam. Çok özel bir insandı. Çok iyi bir aktördü, tartışılmaz. Çok değerliydi. Onun dostluğunu kazandığım için gurur duyuyorum. Vefatından 12 gün öce konuştuk. Şekerinin düştüğünü söyledi. Korkma kız iyim ben demişti” dedi. ‘Cennet Mahallesi’ dizisindeki rol arkadaşı Çağla Şıkel, “Tüm Türkiye üzüldü. Bizimle çocuk olmayı becerebilen çok olgun bir insandı. Hepimizin başı sağ olsun” dedi.

Kapkaççılar kalabalıkta iş başında

Kalabalık nedeniyle kapkaççılarda iş başındaydı. Bazı vatandaşın şikayetleri üzerine iki kapkaççı gözaltına alındı. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in aralarında bulunduğu pek çok kişi cenazeye çelenk gönderdi. Alasya’nın, “Recep İvedik’i izlemedim. Öyle boş şeylere harcayacak vaktim yok” dediği Şahan Gökbakar’da çelenk gönderen isimler arasındaydı.

Onu kaybetmekle ülke çok şey kaybetmiştir

Orhan Gencebay: Görevini layıkıyla yaptı. Bizim dünyada görevimiz bu biliyorsunuz. O da bu görevi çok iyi yaptı. Başımız sağ olsun. Bütün sanatseverlerin başı sağ olsun. Öncelikle ailesine Allah sabırlar versin.
Türker İnanoğlu: Türk sineması ve tiyatrosunun gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından biriydi. Onu kaybetmekle ülke çok şey kaybetti ancak ülkemiz insanları onu hiçbir zaman unutmayacaktır, buna eminim.
Kadir İnanır: Zeki Alasya için dini görevlerimizi yapacağız. Allah rahmet eylesin.
Nevra Serezli: İki gündür bütün anılar aklımda. Hiçbir şey demeyelim ne olur. Filmlerini hatırlayın. Hep derler ya seyirciler, ’Sizin kasetlerinizle büyüdük. Ezberledik bütün Devekuşu Kabare’ninkileri’ diye, birden aklına geliyor her şey tabii.
Emel Sayın: Çok iyi bir arkadaştı, çok önemli bir sanatçımızdı. Çok ani oldu. Çok üzgünüm başımız sağ olsun.

Ekipler susuz kalan balıklar için seferber olduBartın'da, Gökırmak Çayı'ndaki suyun çekilmesi nedeniyle küçük bir gölde biriken ve can çekişen balıkları kurtarılması için ekipler seferber oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber