Geri Dön

Çanakkale'de Karabiga ve Balıklıçeşme karantinaya alındı

Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesi ve Balıklıçeşme köyü, koronavirüs tedbirleri kapsamında 14 gün süreyle karantinaya alındı.

Çanakkale'de Karabiga ve Balıklıçeşme karantinaya alındı

Biga ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, dün Biga Kaymakamı Mustafa Can başkanlığında toplandı. Toplantıda, ilçeye bağlı Karabiga beldesi ve Balıklıçeşme köyünde artan vaka sayısı nedeniyle 1 Aralık gecesinden itibaren 14 gün süreyle karantina uygulanmasına karar verildi.

Ayrıca, belde ve köyde, bulaş riski öngörüldüğü için toplu ibadet edilmesi geçici olarak ertelendi. Cenaze defin işlemlerinin mümkün olduğunca kalabalık ortamlar oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu bir şekilde yapılmaması için vatandaşların bilgilendirilmesi kararlaştırıldı. Berber, kuaför, güzellik salonu gibi iş yerlerinin faaliyetleri geçici olarak durduruldu.

Balıklıçeşme köyünde yaşayanların maske ve sosyal mesafe kuralına uymaları için uyarılması kararı alınırken, kısıtlama boyunca ev ziyaretleri yasaklandı.

Köy minibüsleri ve işçi servisleri gibi toplu taşıma araçlarının köye giriş-çıkışı geçici süreliğine kısıtlandı.

Karantinaya alınan belde ve köyde yaşayanların tüm ihtiyaçları, Biga Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek Birimi karşılayacak. Alınan kararlara uymayan vatandaşlara ise Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası kesilecek.

Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı açıklandı.

Tarihçi ve yazar Niyazi Birinci vefat ettiYavuz Bahadıroğlu mahlasıyla bilinen tarihçi ve yazar Niyazi Birinci vefat etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet