Geri Dön

‘Cemaate operasyon olacak mı diye MGK’yı dinledik’

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ/PDY iddiasıyla ilgili hazırladığı ve mahkemece kabul edilen ‘Çatı İddianamesi’nde yer alan gizli tanığın itirafları yapılan yasa dışı dinlemeleri de ortaya koyuyor.

Gizli tanık “Fırtına”, ses tapelerini çözerken dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü “Diken”, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “Ozan” şeklinde yazdığını söyledi.

Dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın makam odasına dinleme cihazı yerleştirilip dinlendiğini anlatan ‘Fırtına’, cemaatin Beşir Atalay’a Şia ve İrancı gözü ile baktığını, bir gezi sırasında cebine ‘Sen Şiasın’ şeklinde not bıraktıklarını anlattı.
Uzun bir bayram tatilinin olduğu yıl Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ses kayıtlarının geldiğini belirten ‘Fırtına’, “Bu ses kayıtları tape haline getirildi. Dinleme cihazı mikrofon içine yerleştirilmişti. Bu tapelerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kara, hava kuvvet komutanı ve Başbakanın konuşmaları yer alıyordu. Bu toplantıda cemaat konuşulmadı. İleride cemaate yönelik bir operasyon olup olmayacağını tespit etmek için bu toplantı dinlendi” dedi.

‘Kayıtları komiser verdi’

Gizli tanık, Oran’da bir kadının eve girerken ve çıkarken görüntülerini çektiklerini, bu kadının CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile birlikte fotoğraflanan kadın olduğunu olay patladıktan sonra takip edip fotoğrafını çektikleri kadının Nesrin Baytok olduğunu anladığını söyledi. Gizli tanık, dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt’ün de dinlendiğini, Paksüt ailesinin takibinde kullanılan aracın deşifre olduğunu anlattı. Abdullah Gül’ün de Çankaya Köşkü’ndeki görüşmelerinin ortam dinlemesi ile dinlendiğini ifade eden gizli tanık, “Cumhurbaşkanı’nın Başbakan, MHP Genel Başkanı, İçişleri Bakanı ve Genelkurmay Başkanı ile görüşme tapelerini çözdüm. Bu kayıtları istihbarat şube müdür yardımcısı ve iki kez de bir komiser getirdi” dedi.

Genç kıza sokak ortasında bıçaklı saldırıBayrampaşa'da bir saldırgan kaldırımda arkadaşıyla yürüyen genç kızı bıçaklayarak kaçtı. Güvenlik kameralarına da yansıyan olayda genç kızın bacağına yedi dikiş atılırken, bıçaklı saldırgan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber