Geri Dön

Cep telefonunda kan donduran fotoğraflar

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda geçtiğimiz nisan ayının son günlerinde Rusya’dan gelen iki Çeçen asıllı şahsın durumlarından şüphelenilerek incelenen telefonlarından DAEŞ’in kafa kesme görüntüleri ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın fotoğrafları çıktı. Telefonlarda, Emniyet Müdürü Çalışkan’a ait olduğu ileri sürülen ancak kesinlikle doğru olmadığı açıklanan sözde sosyal medya yazışmaları da tespit edildi.

Cep telefonunda kan donduran fotoğraflar

Atatürk Havalimanı’nda başta DAEŞ olmak üzere çeşitli örgütlere mensup teröristlerin tespiti ve etkisiz hale getirilmesi için çalışma yapan Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’ye bağlı “İNAT Timleri”, 29 Nisan günü Rusya’dan gelen bir uçakla Türkiye’ye giriş yapan Çeçen asıllı iki şahsın durumlarından şüphelenip bir süre izledi.

‘Gezmeye geldik’

İzlemenin ardından Rus pasaportlu I.M. ve M.R. isimli şahıslar mülakat ve kontrol odasına alındı. Mülakatta İstanbul’a turistik gezi için geldiklerini ifade eden iki şüphelinin özel eşyalarını ve telefonlarını da incelemeye alan ekipler, cep telefonlarında DAEŞ cellatlarının kafa kesme görüntüleriyle DAEŞ emirine bağlılık ve biat yemini görüntüleri ile İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın fotoğraflarını tespit etti. Gözaltına TEM Şube’ye getirilen iki şüphelinin telefonlarından ayrıca, Çalışkan’ın Türkiye ile Rusya’nın yakınlaşmasından duyduğu memnuniyeti anlatan ancak kesinlikle doğru olmadığı bildirilen sosyal medya yazışmaları da tespit edildi.

Cep telefonunda kan donduran fotoğraflar

‘Öylesine yükledik!’

Montajla oluşturulan yazışmaların, iki Çeçen şüphelinin telefonuna terör örgütü DAEŞ’in sözde emirliğinde yer alan üst düzey yöneticiler tarafından gönderildiği tespit edilirken, geçtiğimiz hafta çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan iki terör şüphelisinin sorgularında örgüt üyesi olmadıklarını ve görüntüleri telefonlarına öylesine yüklediklerini iddia ettikleri öğrenildi.

Muhtemel bir suikast için Türkiye’ye giriş yaptıkları değerlendirilen iki şüphelinin, yurt içi ve yurt dışı bağlantılarının tespiti için çalışmalarını devam ettiren İstanbul polisi, güvenlik önlemlerini de artırdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber