Geri Dön
GündemÇözüm sürecine yeni yapılanma

Çözüm sürecine yeni yapılanma

İçişleri Bakanlığı kadrolarında başlatılan yeniden yapılanma kapsamında 20 kente yeni vali atandı. Yeni görevlere tecrübeli merkez valilerinin atandığı kararnameyle süreçte görev yapacak güvenlik bürokrasisi de değişti...

Kısa süre önce kaymakamlar ve vali yardımcıları arasında son yılların en geniş kapsamlı değişikliklerini gerçekleştiren İçişleri Bakanlığı, dün yayımlanan yeni kararnameyle, “çözüm süreci” için yeni kadro oluşturdu. Değişiklikler sonucunda MGK, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı (KDGM), Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı müsteşarlığı kadroları değişti. Yeni atanan valilerin tamamının merkez valileri arasından seçilen tecrübeli isimler olması dikkati çekti. İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın bakanlık kadrolarında başlattığı yeniden yapılanma çalışması çerçevesinde, bakanlık merkez teşkilatında yapılan kapsamlı değişikliklerin ardından 20 kente geceyarısı kararnamesiyle yeni vali ataması yapıldı. Yeni atamalar çerçevesinde başta Ankara ve İstanbul olmak üzere, Mersin, Samsun, Denizli, Hatay, Balıkesir ile çözüm sürecinin merkezi olarak değerlendirilen Diyarbakır valileri değişti.

MGK, KDGM, İÇİŞLERİ, EGM
Kabinede çözüm sürecini yürütecek bakanların yenilenen görev tanımlarına paralel olarak, kararnameyle süreçte görev yapacak güvenlik bürokrasisi de yenilendi. Milli Güvenlik Kurulu’na katılan ve çözüm süreci içinde aktif olarak görev alan MGK Genel Sekreteri, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı ile Emniyet Genel Müdürü değiştirildi. MGK Genel Sekreteri Muammer Türker Antalya Valisi olurken yerine İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu atandı. Böylece Hacımüftüoğlu, MGK’nın yeni üyesi olarak toplantılara katılacak.

Çok sayıda usulsüz telefon dinleme olaylarının ortaya çıkarıldığı emniyet teşkilatında 3 yılı aşkın süredir genel müdür olarak görev yapan Mehmet Kılıçlar, Ankara Valisi oldu ve MGK’dan da çıkmış oldu. Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ise yeni Emniyet Genel Müdürü olarak atandı. Mehmet Ulvi Saran’ın istifasıyla boşalan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’na atama yapılmazken, bu göreve Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gülcü’nün getirileceği kulislere yansıdı.

Merkez valileri aktif göreve
Kararnamede, yeni göreve getirilen valilerin tamamının daha önce valilik yapan tecrübeli isimlerden seçilmesi dikkati çekti. Bu kapsamda, merkez valilerinden Yusuf Odabaş Bayburt’a, Ahmet Kara Çorum’a, Süleyman Kahraman Erzincan’a, Necati Şentük Kırşehir’e, Süleyman Kamçı Malatya’ya, Amir Çiçek Muğla’ya, Kerem Al Osmaniye’ye, Selim Cebiroğlu ise Yalova’ya atandı. Türkiye’nin tek kadın valisi Yalova Valisi Esengül Civelek ise Kırklareli’ne kaydırıldı. Bu atamada, Yalova’daki seçim sürecinin de etkili olduğu iddia edildi.

Tunceli’de, seçim öncesi dağıttığı buzdolapları nedeniyle soruşturma geçiren ve daha sonra Kırklareli’ne gönderilen Mustafa Yaman ise bu kez Balıkesir Valisi oldu. Lice’de yaşanan olayların etkisiyle Diyarbakır Valiliği’nde de değişim yaşandı. Diyarbakır’a yine tecrübeli bir isim olan Hüseyin Aksoy getirilirken, Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç merkeze alındı. Antalya Valisi Sebahattin Öztürk İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı’na atanırken, yasadışı telefon dinleme olaylarının mağduru olan Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da Kocaeli Valiliği’ne getirildi. Kocaeli Valisi Ercan Topaca ise Suriye sınırının en önemli kentlerinden Hatay’a vali olarak atandı.

Doğrusu beklemiyordum

Mutlu’nun yerine atanan Malatya Valisi Vasip Şahin ise sakin kişiliğiyle tanınıyor. Daha önce İçişleri Bakanlığı’nda İller İdaresi Genel Müdürlüğü ile Düzce Valiliği yapan Şahin’in atanmasına bizzat Erdoğan’ın onay verdiği belirtiliyor. Şahin, İçişleri Bakanı Ala’nın İstanbul Üniversitesi’ndeki yüksek öğrenimi sırasında yakın arkadaşı olarak tanınıyor. Şahin’in Ala tarafından önerildiği kaydedildi.
Kararı sevinçle karşılayan Şahin atama kararına ilişkin olarak basın mensuplarına “Böyle bir şey beklemiyordum doğrusu” dedi. İstanbul gibi metropol bir şehrin ağır yükünün omuzlarına verileceğini beklemediğini dile getiren Şahin, “Allah bizleri mahcup etmesin, yardımcımız olsun. İnşallah büyüklerimizin desteği, İstanbulluların desteğiyle birlikte elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız” diye konuştu.

Tweetleriyle gündeme damga vurmuştu

Gezi eylemleri sırasında attığı twett’ler sonrasında kamuoyunca yakından tanınan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 17 ve 25 Aralık süreci sırasında bilgi sahibi olmaması nedeniyle eleştirilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde bizzat alınmasını istediği Mutlu’nun değiştirilmesi talepleri eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den dönmüştü. Gül’ün görev sürecinin sona ermesi sonucunda Mutlu merkeze çekildi.
Unutulmaz tweetleri
Vali Mutlu, 4 yıllık görev süresinde renkli kişiliği ve sosyal medya mesajları ile ön plana çıktı. Gezi Parkı olayları sırasında hassas bir duruş sergileyen Vali Mutlu, “Gençler, Gezi Parkı’nda kuş sesleri, ıhlamur kokusu ve arı vızıltıları varmış doğru mu? Aranızda olmak isterdim” paylaşımı ile gerilen ortamı sakinleştirmeye çalışarak gündeme gelmişti.
İşçi kazalarından sonrasında paylaştığı, “Ölüm, yuvaya dönüş gibi. Yerin göğün ve ruhun derinliklerine cesurca bakabilen ve sevgiyle yaşayabilme neden korku versin. Seviyorum seni ölüm” mesajıyla sosyal medyada büyük bir tepki çekmişti.
Vali Mutlu şiddetli yağış sonrası Üsküdar’da denizin karayla birleşmesiyle ilgili olarak ise, “Minibusüyle, deniz seferlerini paşlatan cesur kaptanun Temel Reis oldiği öğrenildi. Hayurli yolciliklerÖ” mesajıyla yine esprili kişiliğiyle ön plana çıkmıştı.

EGM’de değişim

Ankara Valiliği’ne atanan Emniyet Genel Müdürü Kılıçlar, kendisine doğrudan bağlı olan İstihbarat Daire Başkanlığı merkezli yasadışı telefon dinleme ve 3 yıl süreyle yakın çalıştığı İstihbarat Dairesi Başkanı Ömer Altıparmak ile ilgili yasadışı dinlemele iddialarından dolayı eleştiriliyordu.
Bu göreve getirilen Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ise Ala’nın yakın çalışma ekibinde yer alıyor. Suriye krizi ile birlikte önemi artan Hatay’da 5 yılı aşkın süredir valilik yapan Lekesiz, MİT TIR’larının durdurulması olayı sırasında devreye girip TIR’ların aranmasını ve alıkonulmasını engellemişti.