Geri Dön
GündemDışişleri’nde FETÖ operasyonu

Dışişleri’nde FETÖ operasyonu

Bakanlığa personel alımı için 2010, 2011, 2012 ve 2013’te düzenlenen memurluk sınavlarında usulsüzlük yapıldığı, bu sınavlar sonrası ataması gerçekleştirilen 275 kişi olduğu belirlendi

Dışişleri’nde FETÖ operasyonu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığı’na personel temini amacıyla düzenlenen sınavlarda örgüt üyesi adaylar lehine usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle gözaltı kararı verilen 249 şüpheliden 111’i yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheliler arasında Mehmet Baransu’nun kardeşi Ahmet Baransu ile Genelkurmay çatı davası sanığı ve sözde yurtta sulh konseyi üyesi emekli tümgeneral Mehmet Dişli’nin oğlu Mehmet Beyazıt Dişli’nin de bulunduğu öğrenildi.

FETÖ’nün Dışişleri Bakanlığı’nın 2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında düzenlediği Aday Meslek Memurluğu yazılı sınav sorularını ele geçirerek kendi örgüt üyelerine dağıtmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında o yıllardaki sınavlar inceleme altına alındı.

İncelemeler sonunda yapılan tespitler ve bilirkişi raporları doğrultusunda 5 ayrı soruşturma yürüten ekipler, bu sınavlara istinaden ataması yapılan 275 kişi olduğunu belirledi.

Konferansta kullanılmış!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 249 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmesinin ardından harekete geçen polis, Ankara merkezli 44 ilde düzenlediği eş zamanlı operasyonlarda şu ana kadar 111 şüpheliyi gözaltına aldı. Şüphelilerinden 34’ünün Ankara’da gözaltına alındığı bildirildi. Sınavları inceleyen uzman bilirkişiler hazırladıkları raporda, çoğunluğu yabancı dil ile yanıtlanmış cevap kağıtlarındaki olağan dışı benzerlikleri tek tek belirledi. Raporda, 2010 yılında yapılan yazılı sınavda birçok adayın kalıp olarak kullandığı bir kompozisyonun, 2012 yılında bir büyükelçi tarafından yurt dışındaki bir konferansta kullanıldığı belirlendi.

Söz konusu büyükelçinin FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle Dışişleri Bakanlığından ihraç edildiği kaydedildi. Bilirkişiler tarafından düzenlenen raporun sonuç bölümünde ise adayların cevap kağıtlarının birbirine benzeyebilmesinin 300 milyonda bir olasılık olduğu da dile getirildi.

Operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 19 aktif kamu çalışanından 14’ünün gözaltına alındığı belirtilirken, bunlardan 9’unun Dışişleri Bakanlığı, diğerlerinin ise başka kurumların çalışanları olduğu bildirildi.

Sağlık Bakanlığı duyurdu: 5 milyon doz Sinovac aşısı Türkiye'ye ulaştıSağlık Bakanlığı, THY kargo uçağı ile Çin'den yola çıkan 5 milyon doz Sinovac aşısının bugün Türkiye'ye ulaştığını bildirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı randevularında yaş sınırının 30'a indiğini açıkladı. Öte yandan Bakan Koca'dan aşılarla ilgili randevu uyarısı geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet