Geri Dön
GündemF-5 (Freedom Fighter) uçağı teknik özellikleri nelerdir? TSK envanterine kaç yılında katıldı?

F-5 (Freedom Fighter) uçağı teknik özellikleri nelerdir? TSK envanterine kaç yılında katıldı?

F-5 (Freedom Fighter) eğitim uçağı özellikleri nelerdir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Konya'dan az önce gelen acı haberin ardından F-5 (Freedom Fighter) eğitim uçağı konusunda araştırmalar sıklaştı. Peki F-5 (Freedom Fighter) eğitim uçağı nedir, teknik özellikleri nelerdir. TSK envanterine kaç yılında katıldı?

F-5 (Freedom Fighter) uçağı teknik özellikleri nelerdir? TSK envanterine kaç yılında katıldı?

Konya'da askeri gösteriği uçağının duyurulmasının ardından vatandaşlar F-5 (Freedom Fighter) eğitim uçağı hakkında araştırmalarını sıklaştırdı. 1965 yılından günümüze kadar 232 adet F-5 eğitim uçağı TSK envanterine girmiştir. İlk F-5 uçakları Aralık 1965 yılında gemi ile Türkiye'ye getirilmiştir. Peki F-5 (Freedom Fighter) eğitim uçağı teknik özellikleri nelerdir?

F - 5 ''Freedom Fighter' eğitim uçağı nedir? TSK envanterine kaç yılında katıldı?

1965 yılından günümüze kadar, toplam 232 adet F-5 uçağı Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmiştir. İlk F-5 uçakları Aralık 1965 tarihinde gemi ile Türkiye'ye getirilmiştir. Türk Hava Kuvvetleri tarihinde ilk kez 23 Kasım 1966 tarihinde F-5A uçakları tarafından Atlantik Okyanusu havadan geçilmiştir. 2002 yılında 48 adet uçak modernize edilerek F-5 2000 adı verilmiştir. 132, 151, 152, 161, 162 ve 184'üncü Filo Komutanlıklarında Av-önleme, Av-bombardıman ve Keşif rollerinde görev yapmıştır. 1966 - 1971 yılları arasında Coşkun Akrotimi F-5 uçakları ile uçmuştur. F-5 uçakları hâlihazırda 133'üncü ve 134'üncü Filo Komutanlıklarında görev yapmaktadır. Türk Yıldızları Akrotimi 1992 yılından itibaren F-5 uçakları ile uçmaktadır. F-5A/B Freedom Fighter ve F-5E/F Tiger II düşük maliyeti olan ve kolay bakım yapılabilen bir gelişmiş eğitim uçağıdır. SSCB ve Doğu Blokundaki karşılığı L-39 Albatrostur. Birleşik Devletler Hava kuvvetlerinde Top Gun tarzı savaş eğitim okullarında eğitim uçağı olarak kullanılmaktadır. Uçak günümüz teknolojisinden geri kalmaktadır. Türk Hava Kuvvetleri de bir modernizasyon çalışması ile bu uçakları eğitim uçağı olarak bir müddet daha kullanmayı planlamaktadır. F-5 çok amaçlı bir uçaktır ve çok yüksek manevra kabiliyeti vardır. Hava Savaşları için Sidewinder füzeleri taşıyabilir. Kara saldırıları için de bomba ve roket taşımaktadır. F-5B adında iki kişilik eğitim versiyonu ayrıca RF-5 adında bir foto keşif versiyonu vardır. F-5 pek çok ülkede lisans altında üretilmektedir

F-5'in diğer türevlerinin yanı sıra F-5N adına yeni bir türev daha bulunmaktadır. ABD donanması eğitim amaçlı kullanmak üzere durumları iyi olan İsviçre Hava Kuvvetleri’nin kullanım dışı 44 adet F-5E Tiger II uçağını satın alarak bazı düşman unsurları ile donatmış ve F-5N Tiger II şeklinde yeni bir türev ortaya çıkarmıştır.

Amerikan Hava Kuvvetlerinin, İsviçre Hava Kuvvetlerinde kullanımdan çıkmış olan 44 adet F5-B Tiger II'i alıp düşman unsurlarıyla donatıp eğitim uçuşlarında kullanmak için geliştirdiği bir türdür. Düşman unsuru olarak, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin ürettiği Mig-25 Foxbat ve diğer Mig unsurlarının donanımları kullanılmıştır. Telsiz konuşmalarında Amerikan Hava Kuvvetleri Mig-25 olarak tanımlar. Ayrıca bu uçağı Türk Yıldızları da değiştirerek gösteri amaçlı olarak kullanmaktadır.

Teknik özellikleri

Mürettebat: 1
Uzunluk: 14.35 m
Yükseklik: 4.10 m
Kanat açıklığı: 7.85 m
Kanat alanı: 17.28 m²
Boş ağırlığı: -
Yüklü ağılığı: 9.300 kg
Motor: 2 x General Electric J-85
Itiş gücü:15.5 kN
Maksimum hız: 1526 km/s
Menzil: 1815 km
Çıkabildiği maksimum yükseklik: 15.400 m

'Evin önünde neden durdunuz' diyen aile saldırıya uğradı!Burdur’da Veli Tural (37) ve ailesi, motosikletle evin önüne gelen 2 kişiye 'Neden durdunuz, ne yapıyorsunuz?' diye sorunca tartışma çıktı. Tartışmanın ardından bölgeden ayrılan 2 kişi, bir süre sonra kalabalık bir grupla gelip Veli Tural (37) ile babası, annesi, kardeşi ve yeğenini darbetti. Güvenlik kamerasına da yansıyan olayla ilgili Tural, "Bizi linç ettiler, saldırdılar. Savunmak için kendimizi eve kilitledik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet