Geri Dön
GündemGözler yılbaşına çevrildi! Kar yağacak mı? İşte cevabı...

Gözler yılbaşına çevrildi! Kar yağacak mı? İşte cevabı...

Havaların soğuması ve yılbaşının yaklaşmasıyla birlikte birçok kişi “İstanbul’a yılbaşında kar yağacak mı?” diye merak etmeye başladı. Uzmanlar 30 - 31 Aralık tarihlerine dikkat çekerek beklenen açıklamayı yaptı.

Gülşah Karaman - Gonca Kocabaş / Milliyet.com.tr - Türkiye genelinde ve İstanbul'da son günlerde etkili olmaya başlayan soğuk hava dalgası, kar beklentisini yükseltti. Özellikle yılbaşında kar yağacak mı diye merak eden birçok kişi uzmanların açıklamasını bekliyor.

Peki, 2022 yılbaşında İstanbul’da kar yağacak mı? Yeni yılın ilk haftalarında Türkiye’yi nasıl bir hava bekliyor? CNN Türk Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen ve İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Deniz Demirhan son meteorolojik tahminler ışığında önemli açıklamalarda bulundu.

Gözler yılbaşına çevrildi Kar yağacak mı İşte cevabı...

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, önümüzdeki günlerde batı bölgelerde yağışların duracağını ve Anadolu’da sıcaklıkların yerini soğuğa bırakacağını aktardı.

Prof. Dr. Orhan Şen, "İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da ayaz ve don bekleniyor. Bunun dışında İstanbul'da hava parçalı bulutlu olacak, yağış görünmüyor. Karadeniz bölgesinde ise Sakarya'dan Artvin'e kadar karla karışık yağmur bekleniyor. Kar yağışı yüksek kesimlerde daha fazla görülecek" dedi.

Gözler yılbaşına çevrildi Kar yağacak mı İşte cevabı...

'HAFTA SONU SICAKLIK 14 DERECEYE KADAR ÇIKACAK'

Önümüzdeki günlerde Türkiye’de hafta sonu sıcaklıkların yükseleceğini ifade eden Prof. Dr. Şen, sıcaklığın batıdan itibaren güneyli akımlara geçtiğini ve dolayısıyla lodosun hâkim olacağını vurguladı.

Prof. Dr. Orhan Şen, "Bu lodos epey bir süre devam edecek. Bu yüzden sıcaklıklar artacak ve İstanbul'da bugünlerde 5-6 derece olan sıcaklık, hafta sonu gündüz 14 dereceye kadar çıkacak. Fakat gökyüzü açık olduğu için geceleri Anadolu’da ayaz devam edecek" diye konuştu.

Gözler yılbaşına çevrildi Kar yağacak mı İşte cevabı...

'YILBAŞINDA KAR YAĞIŞI GÖRÜNMÜYOR'

Yılbaşında Türkiye'nin büyük şehirlerinde kar yağışının beklenmediğini söyleyen Prof. Dr. Şen, sıcaklıkların mevsim ortalamaları civarında olacağına dikkat çekti.

Prof. Dr. Orhan Şen, "İstanbul'da yağmur yağabilir. Özellikle Uludağ ve Anadolu'daki yüksek kesimlerde kar yağışı görülebilir. Anadolu'nun diğer kesimlerinde bile yılbaşında kar yağışı görünmüyor ama bu değişebilir. Önümüzdeki 10 gün içinde tahmin yapmak zor, tutma ihtimali yüzde 70 civarında” uyarısında bulundu.

Gözler yılbaşına çevrildi Kar yağacak mı İşte cevabı...

BU TARİHLERE DİKKAT!

Prof. Dr. Orhan Şen, yılbaşına kadar Türkiye'nin güney bölgesini etkisi altına alacak hava dalgasıyla birlite sıcaklığın yükseleceğini söyledi.

Prof. Dr. Şen, “Yılbaşı akşamı yani Aralık 30 ve 31'inde Marmara'da yağmur var. Diğer bölgelerde ve dediğim gibi yüksek kesimlerde yani kayak yapılan yerlerde kar yağışı olabilir. O da kuzey kesimlerdeki dağları kapsıyor. Onun haricinde Türkiye'de yılbaşında şehirde hava sıcaklığı 13 derece seviyesinde olacağından kar görünmüyor” dedi.

Gözler yılbaşına çevrildi Kar yağacak mı İşte cevabı...

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Deniz Demirhan da, “Çok genel bir bilgi alabileceğimiz aylık ortalama sıcaklık ve yağış tahminlerine bakacak olursak, 27 Aralık-2 Ocak tarihleri arasında tüm batı bölgelerde, İç Anadolu’nun batısında, Karadeniz bölgesinde sıcaklıkların ortalamaların 1-3 derece kadar üzerinde olması, diğer bölgelerde ise ortalamalar civarında olması beklenmekte. Yağışın ise Marmara, Trakya, Ege ve Akdeniz’in batı bölgelerinde ortalamaların üzerinde, diğer bölgelerde ortalamalar civarında olma olasılığı var” dedi.

'21-22  ARALIK'TA İSTANBUL'DA KAR İÇİN UYGUN ORTAM OLUŞTU'

Son günlerde İstanbul’un farklı semtlerinden kısa süreli kar yağışı haberleri geliyor. İstanbul’da genel olarak Aralık ayı civarlarında kar yağışı beklenebileceğini söyleyen Dr. Deniz Demirhan, 2018 yılında 12 Aralık’ta, 2019 yılında ise 27 Aralık’ta’ bir yağış olduğunu hatırlattı. Kar yağışının gerçekleşmesi için, bir araya gelmesi gereken etmenler hakkında bilgi veren Dr. Demirhan, “Atmosferde yukarı seviyede (yaklaşık 5000 metre civarında) alçak bir merkez olduğunda ve bu seviyede sıcaklık -10 dereceye kadar düştüğünde, yer seviyesindeki hava da soğuyabiliyor, rüzgar kuvvetlenebiliyor ve kuvvetli yağış da başlayabiliyor” diye konuştu.

İstanbul’da 21-22 Aralık tarihlerinde gördüğümüz kar yağışını yorumlayan Dr. Demirhan, “O tarihlerde yer seviyesindeki sıcaklık -1 ve 1 °C arasında ve hatta zaman zaman daha düşük olduğundan, yağışın kar şeklinde olması için uygun ortam oluştu” açıklamasını yaptı.

‘ÜLKEMİZDE EN SIK GÖRÜLEN AFET AŞIRI YAĞIŞ VE SEL’

Ülkemizdeki sel felaketlerine de değinen Dr. Deniz Demirhan, “Sel afetinin mevsimlik dağılımına bakacak olursak 2020 yılında gerçekleşen sel afetlerinin yüzde 41’i yaz aylarında gerçekleşse de yüzde 25’i kış aylarında gerçekleşmiştir. Yıl içinde gerçekleşen 24 saatlik maksimum yağışların ise özellikle Akdeniz bölgesinde ve Doğu Karadeniz bölgesinde ekstrem değerlere ulaştığı dikkati çekmektedir” dedi.