Geri Dön
GündemHangi borç yapılanma kapsamında? Borç yapılandırma ödemeleri nasıl yapılacak?

Hangi borç yapılanma kapsamında? Borç yapılandırma ödemeleri nasıl yapılacak?

Borç yapılandırma ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Son dakika gelen bilgilere göre borç yapılandırmasıyla ilgili kanun teklifinin Meclis'e sunulması ile birlikte detaylar araştırılmaya başlandı. Peki, hangi borçlar borç yapılandırma kapsamına giriyor? KYK borçları, SGK prim borçları yapılandırma kapsamında mı? Borç yapılandırma nasıl yapılır? İşte merak edilen ayrıntılar...

Hangi borç yapılanma kapsamında? Borç yapılandırma ödemeleri nasıl yapılacak?

Borç yapılandırma işlemi E-Devlet Gelirler İdaresi Başkanlığı sistemi üzerinden yapılıyor. Yapılandırma imkanından sigorta prim borcu olanlar geçtiğimiz dönemde faydalanmıştı. Yeni yapılandırma ile sosyal güvenlik borçları kaleme alınıyor. Peki, hangi borçlar yapılandırma kapsamına giriyor, kimler nasıl borç yapılandırma yapacak?

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRMA KAPSAMINDA?

Sosyal güvenlik sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primleri, genel sağlık sigortası, sosyal güvenlik destek primi ile bu borçlara ait gecikme zammı, cezası ve faizi yeniden yapılandırılacak. İsteğe bağlı sigorta yaptırıp da prim borcu olanlar da yapılandırmadan yararlanacak. Yeni kanun ile SGK’nın iş kazası, meslek hastalığı gibi sebeplerle işverene rücu ettiği alacaklardan kaynaklı borçlar da yapılandırılabilecek.

Borç yapılandırması, 2021 Nisan ayı ve öncesi döneme yönelik olacak. 2021’in nisan ayı ve öncesinde prim borcu olan ve ödeme yapmayan sigortalılar, yapılandırmadan yararlanmaları halinde durdurulan sigortalılık süreleri yeniden geçerli hale gelecek.

BORÇ YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK?

Yapılandırma için başvurular 31 Ağustos 2021’e kadar yapılacak. İlk taksit ödemesi ise ekim ayında başlayacak. Yapılandırma için başvurduğunuzda iki seçeneğiniz var. Birincisi, borcunuzu peşin ödemek; ikincisi ise taksitle ödemek. Borcunu taksitlendirmek isteyenler 6-9-12-18 ay taksit imkanından yararlanacak. Taksitler ise 2 ayda bir ödenecek ve en fazla 18 ay taksitlendirilebilecek. Borçlar iki ayda bir ödeneceğinden 18 aylık taksitlendirmeyi tercih edenler borçlarını 36 ayda ödemiş olacak.

Peşin ödemeyi tercih ederseniz gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretim Fiyat Endeksi) üzerinden hesaplama yapılacak. Eğer borcunuzu peşin öderseniz Yİ-ÜFE üzerinden hesaplanan tutarın yüzde 90’ı silinecek. İlk iki taksit süresi içinde peşin ödenmesi halinde de Yİ-ÜFE üzerinden hesaplanan tutarın yüzde 50’si silinecek.

AK Parti ve CHP grubu arasında Meclis'te yumruklu kavga
16 yıllık Merkel dönemi sona eriyor! Yeni başbakan...
30 milyar dolarlık anlaşma!
'Film' gibi hikaye! İzlediği filmden etkilendi, Samsun'dan Nepal'e gitti
Emeklilerin gözü kulağı bu haberde! 'Ek zam' masada
Araç sahiplerine MTV müjdesi! Canlı yayında rakam verdi
Kilosu 120 lira! Yılbaşı gecesi satışlarda yüzde 200 artış oluyor
Enis'ten 'Doğalım, iftira atmayın' çıkışı! Estetiklerini tek tek saydı
Türkiye'nin gündemine oturdu! 'Bu nasıl vicdansız bir karar'
Szalai için yeni açıklama geldi! 'Chelsea'ye transferi...'
MasterChef'te ortalık karışıyor! 'Bu mafya ayaklarını bırak'
Beşiktaş'ta N'Sakala'dan skandal Haaland paylaşımı, hemen sildi
Kişi başı 45 bin dolar! İstanbul'da otelde basıldılar
Bu şehirlerde yaşayanlar dikkat! Yoğun kar geliyor
Hafıza Testi: Hazırsanız başlıyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler