Geri Dön

Hidroksiklorokin (Sıtma ilacı) nedir, neye yarar? Coviid-19 tedavisinde etkili mi?

Corona virüsü vaka sayısı 800 binlere yaklaşırken ölü sayısı ise 38 bin oldu. Dünya corona virüsüne karşı aşı geliştirmeye yoğunlaşırken ABD bir karar alarak ve bazı ilaçların corona virüs tedavisinde kullanılmasına onay verildi. Bu ilaçlardan bir tanesi Hidroksiklorokin... Peki, Hidroksiklorokin nedir, neye yarar? Coviid-19 tedavisinde etkili mi?

Hidroksiklorokin (Sıtma ilacı) nedir, neye yarar? Coviid-19 tedavisinde etkili mi?

Corona virüsüne karşı hala etkili bir ilaç geliştirilemezken ABD çok kritik bir karar alarak Klorokin fosfat ve hidroksiklorokin sülfatın corona virüsü tedavisinde kullanılmasına onay verdi. Bu gelişme sonrası Hidroksiklorokin nedir, neye yarar? Coviid-19 tedavisinde etkili mi? soruları sorulmaya başlandı.

HİDROKSİKLOROKİN NEDİR

Plaquenil adı altında satılan hidroksiklorokin (HCQ), belirli sıtma türlerinin önlenmesi ve tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Madde özellikle klorokine cevap veren sıtma için kullanılır. Diğer kullanımlar arasında romatoid artrit, lupus ve porfiri kutanea tarda tedavisi bulunur. Ağız yoluyla alınır. Ayrıca COVID-19 enfeksiyonları için deneysel bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

Yaygın yan etkiler arasında kusma, baş ağrısı, görmede değişiklikler ve kas güçsüzlüğü bulunur. Şiddetli yan etkiler alerjik reaksiyonları içerebilir. Tüm risk göz ardı edilemese de, hamilelik sırasında romatizma için bir tedavi olmaya devam etmektedir. Hidroksiklorokin, antimalaryal ve 4-aminokinolin ilaç aileleri içinde sınıflandırılır.

Hidroksiklorokin 1955 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde tıbbi kullanım için onaylanmıştır. Bir sağlık sisteminde ihtiyaç duyulan en güvenli ve en etkili ilaçlar olan Dünya Sağlık Örgütü'nün Temel İlaçlar Listesi'nde yer alır. Romatoid artrit veya lupus için kullanıldığında gelişmekte olan dünyadaki toptan satış maliyeti (2015 itibarıyla) aylık yaklaşık 4.65 ABD$ olmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde bir aylık tedavinin toptan maliyeti (2020 itibarıyla) yaklaşık 25 ABD$'dır. Birleşik Krallık'ta bu doz NHS'ye yaklaşık 5.15 £'e mal olmaktadır. Hidroksiklorokin 2017 yılında, beş milyondan fazla reçeteyle Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok reçete edilmiş 128. ilaç olmuştur.

Ortak basın toplantısı öncesi corona virüs tedbirleriCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ile ortaj basın toplantısı düzenledi.Toplantının yapıldığı salonda, sosyal mesafe kuralına uygun olarak oturma planı düzenlendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber