Geri Dön

İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir? Kimler işsizlik maaşı alabilir?

Vatandaşlar işsiz kalmaları halinde işsizlik maaşı alıp alamayacaklarını merak ederken, bu hizmetten faydalanabilmek için hangi şartları taşımaları gerektiğini de öğrenmek istiyor. Kendi kusuru bulunmaksızın iş sözleşmeleri feshedilen çalışanların faydalanabildiği işsizlik maaşı için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. İşsizlik maaşının miktarı ise çalışılan sürede alınan maaş miktarına göre değişiyor. İşte kimler işsizlik maaşı alabilir sorusunun cevabı ve merak edilen diğer tüm detaylar…

İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir? Kimler işsizlik maaşı alabilir?

İşsiz kalan vatandaşlara bir süreliğine destek olmak ve yeni iş arama sürecinde ekonomik olarak güç duruma düşmelerini engellemek amacıyla verilen işsizlik maaşının hangi koşullarda alınabildiği merak ediliyor. İşsizlik maaşı almak için öncelikli şart ise kişinin işten kendisinin ayrılmaması ya da kusuru bulunduğu için çıkarılmamış olması. İşte kimler işsizlik maaşı alabilir sorusunun yanıtı.

İŞSİZLİK MAAŞINDAN YARARLANMA KOŞULLARI

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNE BAŞVURU

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin Kanun gereği iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile avukat ya da bir başkası tarafından başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.

İŞSİZLİK MAAŞININ SÜRESİ

Kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI MİKTARI

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir Kimler işsizlik maaşı alabilir

Maske uyarısı yapan sağlık çalışanını darp eden kişi gözaltına alındıKahramanmaraş'ta maske takma uyarısında bulunan filyasyon ekibinde görevli diş hekimini darbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber