Geri Dön
Gündemİstanbul'da terör... İki bombalı kamyonet dehşet ve ölüm saçtı

İstanbul'da terör... İki bombalı kamyonet dehşet ve ölüm saçtı

İstanbul'da terör... İki bombalı kamyonet dehşet ve ölüm saçtı

İstanbul'da terör... İki bombalı kamyonet dehşet ve ölüm saçtı

11:00


İstanbulda terör... İki bombalı kamyonet dehşet ve ölüm saçtı
İstanbul'da saat 11:00'de HSBC Bank Genel Müdürlük binası ve İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde iki şiddetli patlama oldu. Saldırılarda şu ana kadar 27 kişi hayatını kaybetti, 450 kişi yaralandı. Ölenler arasında İngiltere'nin Türkiye Başkonsolosu Roger Short da bulunuyor. Patlamanın şiddetinden 8'i yeraltı, 12'si de yerüstünde olmak üzere toplam 20 katlı HSBC Bank Genel Müdürlük binasının yer üstündeki ilk 6 katı tamamen kullanılamaz hale geldi. İngiltere Başkonsolosluğu'na çarpan bomba yüklü kamyonet, Balıkpazarı'nı bile savaştan çıkmış bir görünüme dönüştür.

•ABD, PKK'ya karşı ciddi operasyon hazırlığı içinde...
•HSBC Bank, yurt genelindeki tüm şubelerini kapattı...
•NATO Olağanüstü toplanıyor...
•Adana'daki hassas noktalarda güvenlik önlemleri artırıldı...
•Yurt genelinde güvenlik önlemleri artırılıyor...
•11 Eylül'den bu yana El Kaide ile bağlantılı saldırılar...

İstanbul Valiliği İl Asayiş Harekat Merkezi, İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu ve HSBC Genel Müdürlüğü önünde meydana gelen patlamaların, patlayıcı yüklü araçların infilak etmesi sonucu meydana geldiğini bildirdi.
Saldırılar nedeniyle borsada işlemler durduruldu, İstanbul'da telefonlar kilitlendi.

ORTALIK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

İstanbul'un altı gün önce yaşadığı kabusu geri getiren ilk patlama, Levent'te HSBC Genel Müdürlüğü önünde meydana geldi. Saatler 10.55'i gösterirken, intihar eylemcisi bomba yüklü bir kamyoneti, yaklaşık 600 çalışanın bulunduğu bankanın önünde patlattı. Korkunç patlamayla ortalık savaş alanına dönerken onlarca kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı. İstanbul'un birçok semtinden hatta Anadolu yakasındaki bazı ilçelerden patlama sesi duyuldu. Yaralılar için gönderilen ambulanslar yoğun trafik nedeniyle olay yerine ulaşmakta güçlük çekti.
Patlamanın şiddetinden 8'i yeraltı, 12'si de yerüstünde olmak üzere toplam 20 katlı HSBC Bank Genel Müdürlük binasının yer üstündeki ilk 6 katı tamamen kullanılamaz hale geldi, binanın ön cephesi tahrip oldu. Patlamanın gerçekleştiği noktada bir çukur oluşurken, binanın patlayan su borularından dışarı su aktı, çevre binalar ve yolda bulunan araçlarda büyük hasar oluştu.
Gözleri tahriş eden yoğun bir amonyak kokusu yükseldi, sarı bir duman gökyüzüne yükseldi. Bankanın karşısında bulunan Metro City'nin de camları kırılırken, patlamanın ardından elektrik ve doğalgaz hatları kesildi, metro seferleri durduruldu.
Bankanın içinde hareket halindeki asansör çöktü. Banka binasındaki çalışanlar, müşteriler, patlama anında çevrede bulunan vatandaşlardan çoğu yaralanırken, ona yakın kişi öldü. Cadde üzerinde park ya da seyir halindeki otomobiller tamamen kullanılamaz hale gelirken, bir çoğu yandı. Polis, olayın hemen sonrasında güvenlik şeridi oluşturarak, delil toplama çalışmalarına başladı. Bölgedeki birçok işyeri boşaltıldı. HSBC Genel Müdürü Piraye Antika "Olayın şokundayız" dedi.

METRELERCE UZAKLIKTAKİ CESETLER

Sinagog saldırılarında olduğu gibi ceset parçaları etrafa saçıldı. Patlamanın olduğu yerin 50 metre uzağında tamamen tahrip olmuş bir aracın içinde ceset bulunurken, binadan 400 metre uzaklıktaki benzin istasyonu önünde parçalanmış insan bedenleri bulundu.
Yaralılar ve diğer personel arka kapıdan tahliye edildi, yardım ekipleri de buradan içeri girerek kurtarma çalışmalarına başladı. Yaralılar binalardan arkadaşlarının sırtında dışarı taşınırken, bölgeye ilk ulaşan özel kurtarma ekibi AKA'nın sorumlusu Tarkan Bulan, "Çukur binanın giriş kapısının 6 metre önünde. Bina bir bıçak gibi 15 derecelik açıyla kesilmiş gibi" dedi.

PANİK ANLATILIR GİBİ DEĞİL

Radyo ve televizyonlardan olay yerine gidilmemesi yönünde anonslar yapıldı. Ancak olay yerindeki insanlar büyük panik yaşadı. Kimileri yakınlarını arıyor, kimileri de telefonlara sarılarak haberleşmeye çalıştı. Ağlayanlar, şok geçirenler, yerlere oturup ne olduğunu anlamaya çalışanlar korkunç bir tablo oluşturdu. Patlamanın çok yakında bulunan Zincirlikuyu Meslek Lisesi'nde çocukları bulunan aileler de okula akın etti.

•Patlamaların ardından telefon şebekesi kilitlendi...

KURTULANLAR ANLATIYOR

Levent'teki HSBC Bank Genel Müdürlük çalışanlarından Süleyman Karataş, yaklaşık 600 personelin bulunduğu binada patlamadan sonra çok sayıda yaralı olduğunu bildirdi.
Şişli Etfal Hastanesi'nde A.A muhabirine açıklama yapan Karataş, patlama meydana geldiğinde HSBC Bank Genel Müdürlük binasının bodrum katında bulunduğunu söyledi.
Karataş, olaydan yara almadan kurtulduğunu belirterek, ''Patlamadan sonra her taraf kan gölüne döndü. Çok sayıda yaralı var'' dedi.
Yaralılardan Ali Bayram Öztürk de patlama gerçekleştiğinde yoldan geçmekte olan bir aracın içinde bulunduğunu anlatarak, ''Çok korkunç bir patlama sesi duydum. Her tarafı bir anda toz bulutu kapladı. Etrafta çok sayıda yaralı vardı'' diye konuştu.

İKİNCİ SALDIRI BEYOĞLU'NDA

Aynı saatlerde İngiliz Başkonsolosluğu yanındaki HSBC şubesi bombalı saldırı gerçekleşti.
Beyoğlu'nda meydana gelen patlamada İngiltere'nin İstanbul Başkonosluğu'nun ön bahçe duvarı yıkıldı.
Tepebaşı Meşrutiyet Caddesi'nde bulunan Başkonsolosluk önünde, saat 11.00 sıralarında şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamanın ardından Başkonsolosluğun ön bahçe duvarı yıkıldı ve bahçe içerisinde de yangın çıktı.
Yangın olay yerine gelen itfaiye ekibi tarafından söndürüldü.
Taksim'den duyulan patlamanın şiddetiyle konsolosluğun bulunduğu sokakta park halindeki çok sayıda araç da tahrip oldu, sokak savaş alanına döndü.

BOMBALAR AYNI TÜR

Saldırının ardından yapılan incelemelerde, her iki saldırıda da kamyonetlerin kullanıldığı ortaya çıktı.
İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nun girişinde infilak eden kamyonetin, bir yemek firmasına ait yiyecek dağıtan araç görünümü verilmiş yeşil renkli olduğu ve bombanın da basınçlı yemek kazanlarına yerleştirildiği anlaşıldı.
Bombaların, 15 Kasım 2003 tarihinde Beyoğlu'ndaki Neve Şalom Sinagogu ile Şişli'deki Beth İsrael Sinagogu'na yönelik eşzamanlı saldırılarda kullanılan patlayıcılarla aynı tür olduğu ve muhtemelen amonyum sülfat, nitrat ve sıkıştırılmış akaryakıt karışımından oluşturulan tahrip gücü yüksek el yapımı olduğu sanılıyor.

GALATASARAY LİSESİ ÖĞRENCİLERİ OKULDAN ÇIKARILDI

Taksim'deki patlama nedeniyle Galatasaray Lisesi'ndeki öğrenciler okuldan çıkartıldı.
İstanbul'un Taksim ve Levent semtlerinde meydana gelen patlamalar üzerine emniyet güçleri tedbirlerini almayı sürdürüyor. Taksim'deki İngiliz Konsolosluğu yanındaki patlama nedeniyle çevredeki binalar boşaltıldı.
Konsolusluğun yakınlarında bulunan Galatasaray Lisesi'ndeki öğrenciler de öğretmenleri aracılığıyla dışarıya çıkarıldı.
Öte yandan sağlık ekipleri hala olay yerindeki yaralılara müdahale ediyor.

İBDA/C VE EL KAİDE ADINA ÜSTLENİLDİ

Bu arada, Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürlüğü'nü telefonla arayan bir kişi, Levent ve Beyoğlu'nda gerçekleşen patlamaları, yasadışı İBDA/C ve El Kaide'nin ortak eylemi olarak üstlendi.
A.A İstanbul Bölge Müdürlüğü'nü saat 12.40 sıralarında arayan bir erkek, ''Saldırılar, İslami Büyük Doğu Akıncılar/Cephesi (İBDA/C) ile El Kaide'nin ortak eylemidir. Masonik odaklara karşı saldırılarımız devam edecektir. Müslümanlar yalnız değildir'' dedi.
Mesajını 2 kez tekrarlayan kişi, daha sonra telefonu kapattı.

•HSBC Bank binası 25.6 trilyon liraya sigortalı...
•British Airways ofislerini, Citibank bugün için şubelerini kapattı