Geri Dön

İtilaf Ne Demek? Tdk'ya Göre İtilafçı Ve İtilaf Etmek Kelime Anlamı Nedir?

İtilaf kelimesinin dilimizde akla gelen ilk örneği 1. Dünya Savaşı esnasında kutuplaşan İtilaf Devletleri’dir. Bu bağlamda itilaf ne demek ve TDK’ya göre itilafçının kelime anlamı nedir gibi sorularla karşılaşılmaktadır. Sizler için hem itilaf hem de bununla bağlantılı itilafçı ve itilaf etmek gibi diğer terimlerin sözcük anlamlarını derledik.

İtilaf Ne Demek? Tdk'ya Göre İtilafçı Ve İtilaf Etmek Kelime Anlamı Nedir?

Kelimelerin doğru anlamını bilmek hem yazı hem de konuşma dilinde doğru iletişim kurabilmenin tek yoludur. Yanlış anlamda kullanılan kelimeler sebebiyle istenen düşünce karşı tarafa aktarılamamaktadır. Bu kapsamda anlamı bilinmeyen sözcükler için başvurulabilecek en güvenilir kaynak ise Türk Dil Kurumu sözlüğüdür. TDK sözlüğünü inceleyerek itilaf, itilafçı ve itilaf etmek kavramlarının tanımlarına erişilebilmektedir.

İtilaf Ne Demek?

İtilaf ve ittifak kavramları genellikle yan yana ve benzer anlamlarda kullanılmaktadır. İtilaf sözcüğünün anlamına bakıldığında ise “anlaşma, uzlaşma ve uyuşma” manaları ile karşılaşılmaktadır. Ortak bir çıkar ve hedef doğrultusunda birleşen gruplar da birbiriyle itilaf yapmış sayılmaktadır.

TDK’ya Göre İtilafçı ve İtilaf Etmek Kelime Anlamı Nedir?

Türk Dik Kurumu sözlüğünde; itilaf, itilafçı ve itilaf etmek terimlerinin hepsi için açıklamalara yer verilmektedir. Bu bağlamda TDK içerisinde kelime manalarına aşağıdaki şekilde tanımlamalar yapılmaktadır.

 - İtilaf: Uzlaşma, anlaşma.

 - İtilafçı: Anlaşma ve uzlaşma taraftarı olan kişi ya da grup. Aynı zamanda Meşrutiyet zamanında Hürriyet ve İtilaf Cemiyeti’ne üye olan kimseler de itilafçı olarak isimlendirilmektedir.

 - İtilaf Etmek: Anlaşmak, uzlaşmak ya da uyuşmak.

 

Suriye'nin kuzeyine balistik füze saldırısı! Ölü ve yaralılar var...Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab ilçelerinde iki ayrı noktaya düzenlenen balistik füze saldırısında ilk belirlemelere göre 1 sivil öldü, 18 sivil yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet