Geri Dön
Gündemİyiliğin tohumlarını ‘Leyla’ attı

İyiliğin tohumlarını ‘Leyla’ attı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi görürken yaşamını yitiren Leyla’nın adıyla kurulan “Leyla’dan Sonra Projesi” kronik rahatsızlığı olan çocukların hayallerini gerçekleştiriyor

İyiliğin tohumlarını ‘Leyla’ attı

Meltem Günay - İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin tohumlarını beş yıl önce attıkları “Leyla’dan Sonra Projesi” katlanarak büyüyor. Şu anda Türkiye’de 53 fakülteden 6 binden fazla üyesiyle çalışmaya devam eden projede, hastanede tedavi gören kronik rahatsızlığı olan çocukların hayalleri gerçekleştiriliyor. Projenin adı ise yumuşak doku tümörü tanısı henüz 6.5 aylıkken konulan ve tedavisi İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde devam ederken yaşamını yitiren Leyla Yiğit’in ‘bisiklet’ hayalinden geliyor.

Kırmızı bisiklet hayali

Projenin temeli tıp fakültesi öğrencilerinin onkoloji servisinde tedavi gören Leyla isimli küçük bir kız ile tanışmalarıyla atıldı. Yumuşak doku tümörü için tedavi gören Leyla’nın dileği ‘kırmızı bir bisiklet’ oluyor. Ama araya giren zamanda o dilek yerine getirilemeden küçük kız hayatını kaybetti. Öğrenciler ise onun anısını yaşatmak ve başka çocukların gülümsemesini sağlamak için 2016 yılından beri var güçleriyle çalışıyor. Üç tıp fakültesi öğrencisinin hayata geçirdiği projeye sonra başka fakülteler ve öğrenciler de katıldı.

İyiliğin tohumlarını ‘Leyla’ attı

6 bin 627 tıp öğrencisiyle çocuklar için çalışıyorlar

Şu anda Türkiye’de 53 tıp fakültesinde tamamı tıp fakültesi öğrencisi olan 6 bin 627 üyeyle çocuklar için çalıştıklarını anlatan projenin yürütücülerinden Hatice Sümeyye Aksoy şunları söyledi: “Küçük gruplar halinde çocuklarımızın yanına gidiyoruz. Onlarla sohbet edip, oyunlar oynuyoruz. Sohbetlerimiz esnasında en sevdikleri rengi, oyunu, yapmaktan keyif aldıkları aktiviteleri soruyoruz ve dileklerini öğreniyoruz. Çocuğumuzun dileğini onu tanıtan bir yazıyla sitemize yüklüyoruz ve sosyal medya hesaplarımızda çocuğumuzdan ve ailesinden izin alarak paylaşıyoruz. Dileği gerçekleştirmek isteyen gönüllülerimiz sitemizde paylaştığımız yazıların altındaki formu doldurarak bizimle iletişime geçiyor ve gönüllülerimizin gönderdiği hediyeleri çocuklarımıza ulaştırıyoruz. Bunun dışında çocuk servislerimizde eğlenceler, doğum günü partileri, 23 Nisan şenlikleri, yılbaşı partileri düzenliyoruz. Hastane dışında çocuklarımızla birlikte geziler düzenliyoruz, ekiplerimizle fidan dikimi, kan bağışı ve kök hücre hakkında farkındalık etkinlikleri yapıyoruz.” 

Hediyeler için sponsor arayışı

“Bir Çocuk Bir Dilek” diyerek çıkılan yolda şu ana kadar 6 bin 371 çocuğun dileği yerine getirildi. Dileklerin arasında bir ünlüyle tanışmak da var, kitap da, akülü araba da... Çok farklı dileklerle de karşılaştıklarını belirten Aksoy şöyle konuştu: “Bir çocuğumuz onun için laboratuvar kurmamızı istemişti, orada bir sürü çalışma yapmak istiyormuş. Bir çocuğumuz da hastalığından dolayı pasta yiyemiyordu ve ısrarla tek dileğinin pasta olduğunu söylemişti. Bir çocuğumuz uzaya gitmek istediğini söylemişti. Yine bulutlara ulaşabilmek için trambolin isteyen bir miniğimiz vardı. Pandemiden önce ziyaret ettiğimiz ama araya pandemi girince dileklerini yerine getiremediğimiz çocuklar var. Tekrar aktif hale geldiğimizde sponsor bulabilirsek çocuklarımızın hediyelerini teslim edeceğiz. Bize sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan ulaşarak destek olabilirsiniz.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Soluk borusuna ekmek parçası kaçan müşterisini kurtardıKonya'da bir lokantada çalışan Diyar Barıştıran (21), soluk borusuna ekmek parçası kaçan genç bir müşterisini 'Heimlich manevrası' yaparak nefes almasını sağladı. O anlar güvenlik kamera kayıtlarına yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler