Geri Dön

Izmir: Adım adım 2020

AB Komisyonu bünyesinde oluşturulan Başkanlar Sözleşmesi’ni 2015’te imzalayan Büyükşehir Belediyesi, yereldeki tüm paydaşlarla birlikte önümüzdeki yıla kadar kentteki sera gazı salımını en az yüzde 20 azaltmayı taahhüt etti İzmir’in yerel yönetimi; raylı sistem yatırımı, çevreci gemi ve elektrikli otobüs sayısını artırdı, fosil yakıt kullanımına bağlı karbon salımını da önemli ölçüde düşürdü. Başkan Kocaoğlu, taahhütlerini tek tek yerine getirdiklerini belirtti

Izmir: Adım adım 2020

Çevre yatırımları konusunda önemli adımlar atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, hem kentteki sera gazı salımını minimuma indirmek hem de toprağı ve suyu korumak amacıyla peş peşe örnek projelere imza atıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, özellikle “kendi enerjilerini üretebilme”de yoğun çaba harcıyor. 2015’te AB Komisyonu bünyesinde oluşturulan Başkanlar Sözleşmesi’ne imza atan Kocaoğlu, 2020 yılı taahhütlerine adım adım yaklaştıklarını söyledi.

TÜİK verilerine göre İzmir, AB standartlarında arıtma sayısı ve kişi başına düşen arıtma miktarıyla Türkiye’nin lideri. AB kriterlerine göre “ileri biyolojik atık su arıtma tesisleri” kurmayı tercih eden Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmasıyla diğer kentlere örnek oluyor. İzmir’de 2018’de 273 milyon m3 atık su arıtıldı. Ayrıca, atık su arıtma tesisi ile hizmet verilen 581 belediye içinde, evsel atık suyunun tamamını arıtan tek kent konumunda.

Körfez yaşama dönüyor

Büyükşehir Belediyesi’nin; Bergama, Çandarlı, Aliağa, Yeni Foça, Foça, Menemen, Çiğli, Kemalpaşa, Güneybatı, Çeşme, Seferihisar, Doğanbey, Özdere, Havza, Ayrancılar, Torbalı, Bayındır, Hasköy, Ödemiş, Türkelli, Tire ve Urla’ya kurduğu ileri biyolojik atıksu arıtma tesisleri sayesinde toprak, akarsu ve denizler kirlilikten kurtarıldı. Körfezi temizleme süreci de, hızla sürüyor. Çekilen sualtı fotoğrafları, iyileşmeyi gözler önüne seriyor.

Yüzülebilir bir Körfez için, “Büyük Körfez Projesi” başlatıldı. TCDD işbirliği ile süren projenin ÇED onayı alındı, ihaleye çıkıldı, kazanan firma çalışmaya başladı. “Büyük Körfez Projesi” için 10 milyon liralık kazıcı-emici ve destek tipi olmak üzere 2 yeni gemi alındı. Son 4 yılda da tüm ilçelerde sadece yağmur suyu altyapısı inşaatı için 175 milyon liralık yatırım yapıldı. Halen 514 km uzunluğunda yağmur suyu hattı işletme halinde.

Izmir: Adım adım 2020

Plajlarda mavi bayrak arttı

Kentteki “mavi bayraklı” plaj sayısı, yüzde 100’ün üzerine çıktı, 52’ye yükseldi. Bu artışta en büyük rolü, Büyükşehir Belediyesi’nin peş peşe hayata geçirdiği ileri biyolojik arıtma tesisleri oynadı. Türkiye’nin en önemli çevre yatırımlarından biri olan Çiğli Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi sayesinde arıtma çamurları çimento üretiminde ek yakıt olarak kullanılıyor.

Çamur kurutmada doğalgaz yerine biogazın kullanılması ve Büyükşehir Belediyesi ile çimento fabrikalarının işbirliğiyle, binlerce ton karbondioksitin atmosfere salımı engellendi, binlerce ağaç doğaya kazandırıldı.

Büyükşehir Belediyesi Harmandalı Düzenli Depolama Alanı’ndaki atıklardan elektrik enerjisi üretebilmek amacıyla biyogaz tesisi kuruyor. 15 MW enerji üretim kapasiteli tesis, Çiğli’nin ihtiyacını karşılayabilecek güçte enerji üretecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gerekli onay alındı, biyogaz tesisi için imalatların büyük bölümü tamamlandı. Alanda toplam 14 bin 307 metre boru döşendi. Tesis bittiğinde, desülfürizasyon yöntemi ile kirletici ve zararlı unsurlar taşıyan sülfür gazı arıtılarak soğutma işleminin ardından motorlarda yakıt olarak kullanmaya elverişli metan gazı elde edilecek. Gaz motorlarında üretilen elektrik enerjisi ise doğrudan ulusal elektrik dağıtım şebekesine aktarılacak. Böylece hem İzmir hem de Türkiye için ekolojik ve ekonomik bir değer yaratılmış olacak.

Izmir: Adım adım 2020

Yeşil seferberlik

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kişi başı yeşil alan miktarını 16.6 m²’ye yükseltti. Dev rekreasyon alanları, kent ormanları, parklar kuran Büyükşehir Belediyesi, büyük küçük her alanı, taş ocaklarını bile değerlendirdi, 1 milyon 700 bin ağaç, 64 milyondan fazla bitki toprakla buluştu. Bakımı yapılan yeşil alan miktarı 16 milyon metrekareyi aştı. İnciraltı, Sasalı, Buca Portakal Vadisi’nde Türkiye’nin en önemli kent ormanları oluşturuldu. Kadifekale heyelan alanında 46 hektardaki 2241 yapı yıkıldı, yerine erguvan, fıstık çamı, mavi servi gibi ağaçlardan kent ormanı kuruldu. İzmir’e yeni yaşam alanları kazandıran Büyükşehir Belediyesi’nin önemli projeleri arasında ise Şehit Polis Fethi Sekin Parkı, Buca Neşet Ertaş Parkı, Bornova Macera İzmir, Karşıyaka Muzaffer İzgü Parkı ve Halk Park, Çiğli Hava Şehitleri Parkı, Çiğli Ahmet Taner Kışlalı Parkı, Bornova Şehit Jandarma Üsteğmen Ömer Bozkurt Parkı, Gaziemir Evka7 Mesire Alanı ile günden güne artan ağaçlandırma alanları Çiğli Balatçık Mahallesi Ağaçlandırma Alanı, Urla Bademler Ağaçlandırma Alanı, Menemen Seyrek Ağaçlandırma Alanı yer alıyor.

Izmir: Adım adım 2020

Kendi elektriğini üretiyor

Avrupa Birliği Komisyonu bünyesinde oluşturulan Başkanlar Sözleşmesi’ne 2015 yılında taraf olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sözleşme gereği yereldeki tüm paydaşlarla birlikte 2020’ye kadar sera gazı salımını en az yüzde 20 azaltmayı taahhüt etti. İzmir’in yerel yönetimi, elektrikli otobüslerin sayısının artması ve raylı sistem yatırımlarıyla birlikte fosil yakıt kullanımına bağlı karbon salımını önemli ölçüde azaltmayı başardı. Ayrıca bütçede ciddi pay alan yakıt, bakım, onarım ve işletme giderlerinin de güneş enerjisi santrallerinin hayata geçmesiyle büyük oranda düşürülmesi sağlandı. Hizmete alınan 20 adet “tam elektrikli” otobüs filosunun elektriği de, ESHOT’un Buca’da kurulan 10 bin m2 çatı alanındaki güneş enerjisi panellerinden elde ediliyor. Güneş enerjisi santrali, yıllık 1.38 MW elektrik enerjisi elde ediyor, yine yılda 5 bin tonluk karbon salımının önüne geçiyor.

Izmir: Adım adım 2020

Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZBETON, şantiyelerinde kendi ürettiği elektriği kullanmayı hedefliyor. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun çıkardığı Lisansız Yenilenebilir Enerji yönetmeliğinin ardından proje hazırlayan İZBETON, kuracağı 1 megavat gücündeki rüzgar türbiniyle şantiyelerinde kullandığı elektriğin yüzde 50’sini karşılayacak. İZBETON, rüzgâr ölçümleri yapıldıktan sonra sistemin hayata geçmesi için start verecek. 3 milyon 950 bin liraya mal olacak rüzgâr türbiniyle İZBETON’un yıllık 1 milyon 440 bin liraya ulaşan elektrik tüketiminden, 700 bin lira kâr sağlayacağı ve projenin yatırım maliyetini 5.5 yılda amorti edebileceği planlanıyor.

Izmir: Adım adım 2020

Taha Akyol'u 43 bin dolar dolandırdığı iddia edilen şüpheliler adliyede!Kendilerini polis olarak tanıtarak gazeteci- yazar Taha Akyol'un, banka hesaplarını boşaltmaya çalıştıkları iddia edilen 3 kişi polis tarafından yakalandı. Aynı kişilerin Taha Akyol'un oğlu Ertuğrul Akyol'un 43 bin dolarını çaldıkları öğrenildi. Ertuğrul Akyol'un para dolu çantayı şüphelilere verdiği anlar güvenlik kameralarına yansıdı. Asayiş Şube Müdürlüğüne gelerek ifade veren Taha Akyol "Ben gazetecilikten önce Ceza avukatlığı yapıyordum. Neredeyse beni bile kandırıyorlardı. Vatandaşlarımız çok dikkatli olsunlar" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber