Geri Dön
GündemKurban Bayramı tatili kaç gün 2020? Kurban Bayramı ne zaman?

Kurban Bayramı tatili kaç gün 2020? Kurban Bayramı ne zaman?

Kurban Bayramı'na yaklaşırken bayramın ne zaman olacağı ve kaç gün tatil yapılacağı araştırılan konular arasında yer alıyor. Dini bayramlardan olan Kurban Bayramı'na adım adım yaklaşılıyor. Diyanet'in dini günler takviminde Kurban Bayramı tarihi belli oldu. İşte Kurban Bayramı tatili ile ilgili detaylar...

Kurban Bayramı tatili kaç gün 2020? Kurban Bayramı ne zaman?

Ramazan Bayramı'nın idrak edilmesinden sonra önümüzdeki günlerde Kurban Bayramı kutlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı dini günler takviminde Kurban Bayramı tarihini paylaştı. Vatandaşlar ise bayramın hangi güne denk geldiğini araştırıyor. Peki Kurban Bayramı tatili kaç gün, ne zaman 2020?

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN 2020?

31 Temmuz Cuma-Kurban Bayramı 1. Gün

1 Ağustos Cumartesi- Kurban Bayramı 2. Gün

2 Ağustos Pazar-Kurban Bayramı 3. Gün

3 Ağustos Pazartesi-Kurban Bayramı 4. Gün

KURBAN BAYRAMI

Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

Meteoroloji'den İstanbul'a son dakika uyarısıİstanbul'da aniden bastıran sağanak yağış sonrası Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden son dakika uyarı yapıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet