Geri Dön
GündemMarmaray ve Başkentray ne zaman açılıyor? Marmaray ve Başkentray çalışma saatleri...

Marmaray ve Başkentray ne zaman açılıyor? Marmaray ve Başkentray çalışma saatleri...

28 Mart sonrası İstanbul’da Marmaray, Ankara’da Başkentray’ın seferleri azalan yolcu talebine bağlı olarak düşürülmüştü. Bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bugün duyuru yaparak Marmaray ve Başkentray'ın ne zaman açılacağını açıkladı. Bu gellişme sonrası 'Marmaray ve Başkentray ne zaman açılıyor? Hangi tarihte?' soruları sorulmaya başlandı.

Marmaray ve Başkentray ne zaman açılıyor? Marmaray ve Başkentray çalışma saatleri...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Marmaray ve Başkentray hakkında bugün çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Karaismailoğlu tarih verdi ve normalleşme programı uygulanacağını belirtti. Peki, Marmaray ve Başkentray ne zaman açılıyor?

MARMARAY 06.00-22.00 SAATLERİ ARASINDA HİZMET VERECEK

Tüm Marmaray trenlerinde yolcuların oturacağı ve ayakta bekleyeceği yerlerin sosyal mesafe uyarı ve yönlendirme etiketleri ile düzenlendiği ve her sefer sonrasında trenlerin dezenfekte edildiği bilgisini veren Karaismailoğlu, “Marmaray seferleri yolcu yoğunluğu göz önünde bulundurularak iç ve dış döngü olarak planlandı. 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren 06.00-22.00 saatleri arasında 76 kilometrelik Halkalı- Gebze hattında toplam 285 sefer yapılacak, Zeytinburnu-Maltepe-Zeytinburnu arasında 8’er dakika aralıklarla, diğer istasyonlar arasında ise 15 dakika aralıklarla tren işletilecektir” dedi.

Bu düzenleme ile sadece sefer sıklığının değil, yolcu kapasitesinin de arttırıldığına dikkat çeken Karaismailoğlu, “Salgın nedeniyle sefer sayısı düşürülen Marmaray’da iç döngü seferleri durdurulmuştu. Gebze-Halkalı hattında 15 dakika aralıklarla işletilen trenlerle ortalama 65 bin yolcuya hizmet veriliyordu. 2019 yılı günlük yolcu ortalamasının 340 bine, 2020 yılında salgın öncesinde ise 415 bine kadar çıktığı dikkate alındığında, normalleşme programı ile bu rakamlara tekrar ulaşılacak hatta üzerine çıkılacaktır. Çünkü diğer ulaşım ağıyla entegre olan Marmaray’dan 5 metro 1 metrobüs hattına aktarma yapılıyor, dolayısıyla Marmaray ana nehir yatağı gibi çevreden sürekli bir yolcu akışına sahip bulunuyor” diye konuştu.

 

Baykar Akıncı PT-3, yüksek irtifa ve yüksek hız testlerini başarıyla tamamladı.Baykar Akıncı PT-3, yüksek irtifa ve yüksek hız testlerini başarıyla tamamladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet