Gündem ‘Nedret, kızlara örnek olsun’

‘Nedret, kızlara örnek olsun’

17.11.2021 - 07:00 | Son Güncellenme:

Fenerbahçe’nin atletizm takımında yer alan ve 1948 Londra Olimpiyatları’na hazırlanırken 18 yaşında yaşamını yitiren Nedret Coşan’ın yakınları, anısın yaşatılması için Fenerbahçe Spor Kulübü’ne çağrı yaptı...

‘Nedret, kızlara örnek olsun’

GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul - Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından 13 yıl sonra Türk atletizminin ilk kadın atleti Mübeccal Argun’u (1936 yılında) yetiştiren Fenerbahçe Spor Kulübü, başka bir kadın sporcunun 18 yaşında olimpiyatlara hazırlanırken ani ölümüyle sarsılmıştı. Bazı yarışmalarda erkekleri geride bırakarak şampiyon olan Mübeccal Argun’un izinden giden Nedret Coşan, henüz Kadıköy Kız Lisesi’nde okurken atlet olmaya karar vermişti. Kadıköy Kız Lisesi’nin voleybol takım kaptanlığını yaparken atletizme yönelen Nedret Coşan, 24 Mayıs 1947’de Altın Çivili Atletizm yarışmasında 100 metre koşuda ve uzun atlamada birincilik, gülle atmada ikincilik kazanmıştı. Coşan henüz 18 yaşındayken Fenerbahçe Kulübü’ne seçilmişti. Genç Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmesi için Fenerbahçe adına 1948 Londra Olimpiyatları’na gitmesi istenen Nedret Coşan aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanmıştı. Tıp eğitimine devam ederken yoğun antrenmanlarını sürdüren Nedret Coşan, böbreklerini üşüttü. Birkaç gün içinde hastalığı tüm vücuduna yayılan genç ve idealist atlet, 26 Aralık 1947 yılında henüz 18 yaşındayken nefrit hastalığından hayatını kaybetti. Ölümü olimpiyat milli takımında ve Fenerbahçe Kulübü’nde büyük üzüntü yaratırken, başarılı atlet için bir atletizm turnuvası düzenlendi.

Haberin Devamı

YILLAR İÇİNDE UNUTULDU

Milli formayı giyme hayalini kurarken 18 yaşında hayatını kaybeden Nedret Coşan’ın yeğenleri yıllar içinde unutulan bu başarılı ismin hatırlanması için harekete geçti. Nedret Coşan’ın yeğenleri Melike Basa ve Işınsu Aloğlu, teyzeleri merhume Nedret Coşan’ın hatırasını yaşatmak için Fenerbahçe Müzesi’ne ellerindeki belgeleri ve gazete kupürlerini ulaştırmak istiyor. Işınsu Aloğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün çok önem verdiği kadın sporcuları temsil eden ve milli olmak için çabalarken ölen teyzesinin adının yeni bir atletizm turnuvası verilmesini arzu ettiklerini söyledi.

‘İLHAM VEREN BİR SPORCU’

Işınsu Aloğlu Milliyet’e özetle şunları söyledi:  “Teyzem yaşadığı dönemde aldığı ödüller ve madalyalarla pek çok genç kıza ilham vermiş. Ölümü camiayı yasa boğmuş, bu ölüm haberi pek çok mecrada üzüntü içinde sunulmuş.  Hayalimiz Fenerbahçe Kulübü’ne başarılarıyla kısacık ömrünü adayan Nedret Teyze’mizin anısına kulüp tarafından bir atletizm turnuvası düzenlenmesi. Yani ismi eskisi gibi anılsın. Ya da başarılı kadın atletler yetiştiren bir burs fonu oluşturulsun. Ailece bu fonu destekleriz. Nedret teyzemiz adına genç kızları atletizme kazandırmayı arzu ediyoruz. Başkan Ali Koç’un kadın sporculara verdiği önemi biliyoruz. İlham veren bir sporcu olan teyzemizin cesareti ve azmi genç kızlara örnek olmalı.”

Yazarlar