Geri Dön

'O emir uygulansa darbe açığa çıkardı'

Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’nın “TSK’da kriz ve olağanüstü durumlarda ilk haber alınır alınmaz tedbir olarak ‘personel kışlayı terk etmesin emri’ verilir. Bu temel kural 15 Temmuz da uygulansa darbe girişimi açığa çıkardı” dediği öğrenildi

'O emir uygulansa darbe açığa çıkardı'

Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’nın, darbe girişimi öğrenildikten sonra ÖKK’da ne gibi tedbirler alınabileceği sorusuna “TSK’da kriz ve olağanüstü durumlarda ilk haber alınır alınmaz tedbir olarak ‘personel kışlayı terk etmesin emri’ verilir. Birlik komutanları kışlalarında mesaiye devam edilir. Her zaman uygulanan bu temel ve basit kural 15 Temmuz da ilk haber alındığı zaman uygulanmamıştır. Uygulansaydı darbe girişimi baştan açığa çıkardı” yanıtını verdiği ortaya çıktı.

15 Temmuz’da darbeci general Semih Terzi’yi etkisiz hale getiren Astsubay Ömer Halisdemir’in öldürülmesi ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın (ÖKK) ele geçirilmesiyle ilgili 18 sanığın yargılanmasına dün devam edildi. Duruşmada tanık olarak dinlenmesine karar verilen Aksakallı’nın, duruşmadan önce 17 Mart’ta adliyeye gelerek mahkemede ifade verdiği ortaya çıktı.

Aksakallı, önceki ifadesinden farklı olarak, 15 Temmuz’da Genelkurmay karargahında Tuğgeneral Mehmet Partigöç ile karşılaştığını belirterek, “Daha sonra darbeci olduğu anlaşılan Tuğgeneral Partigöç ile koridorda karşılaştım. Çok telaşlıydı. Yüzü de adeta kızamık şekeri gibi kıpkırmızı idi. Hasta olup olmadığını sordum. ‘Yok komutanım, iyiyim bir şey yok’ diye cevap verdi” dedi.

Aksakallı, şunları söyledi:

BAK’I UYARDIM: Darbeci yarbay Mehmet Ali Çelik ile görüştüm. Genelkurmay’dan mesaj geldiğini, ÖKK komutanı görevimden alındığımı, yerime Terzi’nin atandığını anlattı. Mesaja itibar etmemeleri gerektiğini ilettim. Albay Ümit Bak ile konuştum. Kendisi darbe mesaj emrini kastederek bu emirlere uyacağını ve Terzi’nin emirlerine uyacağını söyledi. Bana karşı çok katı bir tutumu vardı. Ben de kendisine emirlere uymamasının ağır sonuçlar doğuracağını söyledim. Uyardım, Bak tavrını değiştirmedi. Fırat Çelik’ten, Terzi’nin darbeci Fatih Şahin ve emrindeki iki timle birlikte Diyarbakır’dan Ankara’ya hareket ettiğini öğrendim. Şahin ile görüşmek istedim. Ancak telefona gelmedi. Olayın başından itibaren verilen talimatlardan en fazla kuşkulanması gereken kişi oydu ve benimle mutlaka bağlantı kurmalıydı. 01.26 sıralarında Diyarbakır’dan Albay Altan Bora aradı ve Terzi’nin uçakla Ankara’ya hareket ettiğini, ancak şüpheli hareketleri olduğunu söyledi. Terzi’nin hain olduğunu söyledim. Diyarbakır’da uçakların bulunduğu üssün hassas olduğunu, tedbir alınması gerektiğini ilettim. Daha sonra Bora’nın Terzi ile birlikte uçakla Ankara’ya giden Yüzbaşı Ahmet Kemal Yılmaz’ı arayarak Terzi’nin hain olduğunu ilettiğini öğrendim.

AHMET KEMAL YÜZBAŞI ARADI: Saat 02.30 sıralarında Fırat Çelik beni aradı ve Diyarbakır’dan Terzi ile birlikte gelen tim komutanı Ahmet Kemal Yüzbaşı ile onun emrindeki bir grup astsubayın Etimesgut’ta Özel Hava Alayı’nda kaldığını, Ahmet Kemal Yılmaz’ın bizden emir beklediğini söyledi.

‘Onu alnından öptüm’

KARŞI GELDİĞİ İÇİN: ÖKK’ya Terzi ile birlikte gelen ve o an için Üsteğmen Mihrali Atmaca komutasında bulunan tim personeli, bizim Ahmet Kemal Yüzbaşı vasıtasıyla kendisine yönelttiğimiz emirleri yerine getirdiler. Bu kapsamda Albay Ümit Bak, Yarbay Mehmet Ali Çelik gözaltına alınıp etkisiz hale getirildi. Hatta Bak’ın gözaltına alınması sırasında darbeci olduğundan tereddüt etmediğimiz Nedim Şahin bu tim tarafından gözaltına alınma işlemine karşı geldiği için öldürüldü.

CANSIZ YATIYORDU: Sabah saat 10.00’a doğru ÖKK’ya gittim. Gittiğimizde nizamiyede gözaltına alınmış darbeci askerleri gördüm. Gözaltına alan askerlere teşekkür ettim. Karargâha gittim. Girişte beton zemin üzerinde şehidimiz Halisdemir cansız yatıyordu. Üzerinde örtü vardı. Örtüyü kaldırdım ve alnından öptüm. Karargâhın önünde darbeye karşı gelen rütbeli arkadaşlarım toplu olarak bulunuyordu. Bireysel olarak orada hiç kimseye teşekkür etmedim. Topluca teşekkür konuşması yaptım. (Sanıklardan Üsteğmen Mihrali Atmaca mahkemede verdiği ifadesinde ‘Aksakallı bana ‘aslanım eline sağlık diyerek’ teşekkür etti’ demişti)

‘Helikopterden ateş açtılar’

Aksakallı şunları söyledi: Selahattin/Irak bölgesinden sorumlu Tuğgeneral Halil Soysal’ı arayarak Terzi’nin sorumluluğunda olan karargâh ve birliklerin emir komutasını alma talimatını verdim. Birliğimden istediğim zırhlı araç beni almaya Spor Okulu Nizamiye bölgesine geldi. Nizamiye bölgesinde helikopterden ateş edildi. Üsteğmen Mustafa Koyuncu yaralandı. Uzman Çavuş Osman Gül’ün bacağı koptu. Aynı sitedeki başka bir arkadaşın evine geçtim ve orayı karargâh olarak kullanmaya başladık. MİT Müsteşarlığı’ndan bir yetkili ile görüştüm ve 01.11’de TGRT ve 01.47’de NTV televizyonlarına canlı yayın bağlantısı yaptım. 02.00 gibi MİT Müsteşarı aradı. Üst rütbeli generallere de televizyonlara bağlanmaları için yardımcı oldum.

‘Ömer ile sekiz kez görüştüm’

Aksakallı, ifadesinde o gece katıldığı düğün töreni ve Halisdemir’e emri vermesiyle ilgili ayrıntılara da yer verdi. Aksakallı şunları söyledi:

“Terzi’nin Ankara’ya geldiğini öğrenince Özel Kuvvetler Komutanı makamında koruma nöbetçiliği görevini yapan Ömer Halisdemir’i koruma astsubayım Makbul Uluğ vasıtasıyla aradım. Ardından şehit Halisdemir, Ümit Bak’ın odasında korumalı

O emir uygulansa darbe açığa çıkardı
vaziyette olduğunu bize söyledi. Bu şekilde Halisdemir ile sekiz kez telefonda görüştüm. Son görüşmemizde Terzi’nin hain olduğunu, darbeci olduğunu söyleyerek onu öldürmesi emrini verdim. Bu olayın sonunda şehadet olduğunu belirttim ve hakkını helal etmesini istedim, helalleştik.”

Adliyenin önünde darağacı

Protestocular adliyenin C kapısı önünde temsili idam sehpası kurdu. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in, turuncu tulum giydirilmiş, üzerinde “Adı: Fetoşkeştayn, Suçu: Vatan Haini, Cezası: İdam - Tüm şehitler adına Ömer Halisdemir” yazılı maketini astı.

‘Emre uymak suç değil sorumlusu benim’

Tanık Yüzbaşı Ahmet Kemal Yılmaz da, ifadesinde, Etimesgut Askeri Havalimanı’na indikleri sırada “çatışabiliriz” demesi üzerine Tabur Komutanı Binbaşı Fatih Şahin’le ilgili şüphesinin arttığını, emirlere müdahele etmemesinden dolayı Tuğgeneral Semih Terzi’den de şüphelenmeye başladığını anlattı. Terzi’nin korktuğunu ima eden Yılmaz, 7 ay birlikte çalıştığı Terzi’nin hızlı hareket eden ve beklemeyen birisi olmasına rağmen havaalanında ekip indikten sonra indiğini söyledi.

Kendisinin “çantaları indirme” bahanesiyle 6 personelle havaalanında kaldığını belirten Yılmaz, sonrasında Terzi’nin vurulduğunu öğrendiğini, gece görüştüğü Albay Ömer Faruk Bozdemir’in “Terzi ve Şahin’in hain olduğunu”, bu konuda kendisini ÖKK Komutanı Zekai Aksakallı ile görüştürebileceğini söylediğini aktardı.

‘Derhal derdest et’

Görüştüğü Aksakallı’nın, “Semih Terzi, Ümit Bak, Mehmet Ali Çelik, Fatih Şahin’i öldürün” emri verdiğini belirten Yılmaz, “Saat 02.59’da Mihrali Atmaca ile görüşerek, ‘Bak, Çelik ve Şahin hain, derhal bu adamları derdest et, direnirlerse ayaklarına sık, çok zorluk çıkarırlarsa vur’ dedim. Oranın emir komutasını devraldım” dedi. Sonrasında olayları kontrol altına aldıklarını dile getiren Yılmaz, Terzi’yi hastaneye götüren ekibe oradan ayrılmaları emrini verdiğini kaydetti. Yılmaz, bu sırada görüştüğü Şahin’e “Önüme gelene sıkıyorum, sen gelirsen sana da sıkacağım hain” dediğini söyledi.

Yılmaz, “Bütün emirleri benden aldılar, yaptıkları her şeyin sorumlusu benim. Timin helikoptere binmesi, Terzi ile birlikte hareket ettikleri yönünde bir algıya sebep olduysa, helikoptere binmek bir disiplin göstergesidir. Emre uymak suç değil, onları bindiren benim. Sorumluluk komutana aittir” ifadelerini kullandı.

‘En büyük tehdit ölüdür’

Yılmaz, “Meskun mahalde en büyük tehdit ölüdür, ölü zannettiğiniz kişidir. İlk başta ölü araması yaparsınız. Bölge kontrol altına alınmadıysa, harekat devam edecekse oradaki adam yıkılana kadar sıkarsınız. Siz attınız hedef yıkıldı, arkadan başka birisi geldi yerdeki adama, ölüye o da atar geçer, arkadan üçüncü geldi, yerde yatana ateş eder gider. Bu talimatnamede geçer” dedi. Yılmaz, Atmaca’nın, şehit Halisdemir’e ateş etmesinin de meskun mahallerde operasyon eğitimini almasının gereği olduğunu belirtti.

O emir uygulansa darbe açığa çıkardı

YAĞLI URGAN ATTILAR

Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda (ÖKK) darbeci general Semih Terzi’yi vurarak darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir’in öldürülmesiyle ilgili duruşma öncesi bir grup, adliye önünde temsili darağacı kurarken, sanıklara yağlı urgan attı. (MURAT KULA-AA)

Milliyet'te Haftanın Özeti (3 Temmuz 2020)İşte Türkiye'de ve dünyada bu haftanın öne çıkan başlıkları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber