Geri Dön
GündemOkullar kapanacak mı, uzaktan eğitim mi olacak? Üniversiteler kapanıyor mu?

Okullar kapanacak mı, uzaktan eğitim mi olacak? Üniversiteler kapanıyor mu?

Okullar ve üniversiteler online eğitime mi geçecek, kapanacak mı? Omicron varyantı ile birlikte eğitim ve öğretimde ek tedbirlerin olup olmayacağı gündemde. Vaka sayılarının artması nedeniyle yüz yüze eğitimin akıbeti öğrenci, veli ve öğretmenlerin hafızalarını meşgul ediyor. Peki, üniversiteler ve okullar kapanıyor mu?

Okullar kapanacak mı, uzaktan eğitim mi olacak? Üniversiteler kapanıyor mu?

MEB ve YÖK'ten gelecek yüz yüze eğitime dair son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Koronavirüs vakalarında artış yaşanıyor. Türkiye'de de tespit edilen omicron varyantı sonrası gözler Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK'e çevrildi. Peki, okullarda uzaktan eğitim mi olacak?

OKULLAR KAPANACAK MI?

2021-2022 eğitim ve öğretim döneminde MEB'e bağlı okullarda yüz yüze eğitimin bitmesi, tamamen uzaktan eğitime geçişe dair açıklama bulunmuyor.

ÜNİVERSİTELER KAPANIYOR MU?

Yükseköğretimde yüz yüze eğitimin tamamen bitmesine dair resmi açıklama yapılmadı. Fakat üniversitelerden bir bir online eğitim açıklaması geliyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, yüz yüze eğitim açıklaması yaptı:

Son bir haftalık dönemde yerleşkelerimizdeki yurtlarda kalan ve derslere devam eden öğrencilerimizde Covid pozitif vaka sayılarının hızla arttığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle, hastalığın yayılımını yavaşlatmak için tedbirler almaya ihtiyaç duyduk.

Aldığımız tedbirler kapsamında; 2021-2022 Güz Yarıyılı sonuna kadar, yüz yüze yürütülen derslerin tamamının hibrit yöntemle yürütülmesine karar verilmiştir. Öğretim elemanlarımız dersi sınıfta anlatacak ve sınıfa gelebilen öğrenciler dersi yüz yüze dinleyecek; sınıfa gelemeyen öğrenciler ise dersi eşzamanlı olarak Zoom yayınında uzaktan takip edecektir. Merkezi Derslik Binası’ndaki çalışma alanlarında seyreltmeye gidilecek ve bina içerisinde maske kullanımı konusunda güvenlik tarafından uyarılar sıklaştırılacaktır. Yarıyıl içi ve yarıyıl sonu sınavları yüz yüze gerçekleştirilecektir.

Koç Üniversitesi, 7 Ocak 2022’ye kadar Tıp ve Hukuk fakültelerinde uygulamalı dersler hariç diğer tüm derslerin online yapılmasına karar verdi. Üniversite, 10-21 Ocak 2022 tarihleri arasında yapılacak final sınavlarının da online düzenleneceğini bildirdi.

Boğaziçi Üniversitesi ise 4 Ocak 2022’ye kadar derslerin çevrimiçi işleneceğini, talep doğrultusunda etkinliklerin ileri bir tarihe erteleneceğini açıkladı.