Geri Dön
GündemPandemiye rağmen yeni yıl coşkusu

Pandemiye rağmen yeni yıl coşkusu

Türkiye ve dünya Kovid-19 salgını, sokağa çıkma yasakları ve doğal afetlerle geçen 2021’e veda ederek 2022’ye coşkuyla “Merhaba” dedi. Türkiye’de yeni yıl, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemlerle karşılandı. Yılbaşı tedbirleri kapsamında 81 ilde 340 bin 351 güvenlik personeli görev yaptı. Cadde, meydan ve mekanları dolduran vatandaşlar, 2022’ye büyük bir coşkuyla girdi.

Pandemiye rağmen yeni yıl coşkusu

İstanbul’da yeni yıla saatler kala Eminönü’nde yılbaşı alışverişi hareketliliği yaşandı. Vatandaşların en çok kuruyemiş ve hediyelik eşya tezgahlarını doldurduğu görüldü. Akşam saatleri itibariyle de Taksim ve İstiklal Caddesi’nde yoğunluk oluştu. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı yoğun güvenlik önlemi alan polis ekipleri, tek tek üst araması yaptı. Atlı polisler devriye gezerken, kurulan Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameraları ile meydan ve çevresi anlık takip edildi. Vatandaşlar ve turistler, soğuk havaya aldırış etmeden Taksim’i doldurdu. Müzik eşliğinde eğlenen vatandaşlar, yeni yılı coşkulu bir şekilde karşıladı. Muğla’nın Bodrum ilçesinde de yeni yıl coşkuyla karşılandı. Polis ve jandarma ekipleri tarafından da yoğun önlemler alındı, denetim gerçekleştirildi.

Pandemiye rağmen yeni yıl coşkusu

GÖSTERİLER BÜYÜLEDİ

Dünya; koronavirüs salgını, yeni varyantlar ve uluslararası gerilimlerin hakim olduğu bir yılı geride bıraktı. Aşıyla birlikte nefes alan insanlar, büyük bir sevinç ve umutla 2022’ye “Merhaba” dedi. Birçok ülkede düzenlenen havai fişek gösterileri izleyenleri büyülerken, simge yapılar da ışık gösterileriyle aydınlandı.

Pandemiye rağmen yeni yıl coşkusu

TAKSİM MEYDANI’NDA ATLI POLİS

Yeni yıl heyecanı bütün Türkiye’yi de sardı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemlere uyarak mekanları dolduran vatandaşlar, doyasıya eğlendi. Yılbaşı için 81 ilde 340 bin 351 güvenlik personeli ile 769 hava aracı görev yaptı. Taksim Meydanı’nda atlı polisler devriye gezerken, kutlamalar kameralarla da takip edildi.

Pandemiye rağmen yeni yıl coşkusu

Yeni yılı Taksim'de karşılamak isteyen binlerce İstanbullu, meydanda ve İstiklal Caddesi'nde yoğunluk oluşturmaya başladı. Turistlerin de uğrak yeri olan Taksim Meydanı'nda bulunan yılbaşı süsleri ile vatandaşlar fotoğraf çektirdi. Taksim Meydanı'nda güvenlik önlemleri kapsamında polis ekipleri maske ve sosyal mesafe uyarısı yaptı.

Pandemiye rağmen yeni yıl coşkusu

AYDIN

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da kutlamalar Atatürk Kent Meydanı’nda yapılan suni kar gösterisi ile başladı. Atatürk Kent Meydanı’na yağdırılan yapay kar ile vatandaş eğlenceli dakikalar yaşadı. Kar köpüklerinin altında hatıra fotoğrafı çekilen vatandaşlar, renkli görüntüler ortaya çıkardı.

Pandemiye rağmen yeni yıl coşkusu

Yeni yıl kutlaması kapsamında hazırlanan etkinlik Atatürk Kent Meydanı’nda saat 21.30'da DJ performansı eşliğinde devam ediyor. Çalınan şarkılara eşlik eden binlerce kişi, meydandaki süs havuzundaki ışık gösterileri ile yeni yıla muhteşem bir eğlence ile girmenin keyfini sürüyor.

Pandemiye rağmen yeni yıl coşkusu

BODRUM'DA YENİ YIL KUTLAMASI

Bodrum Belediye Meydanı’nda binlerce kişi toplandı. Adım atacak yerin kalmadığı meydanda binlerce kişi çalan müzik eşliğinde eğleniyor. Neyzen Tevfik Caddesi’nden meydana giren bando ekibi de renkli görüntüler oluşturdu. Bodrum’da gecenin ilerleyen saatlerinde ünlü sanatçı Sertab Erener sahne alacak.

YENİ YILI DENİZE GİREREK KARŞILADILAR

Fatih Sarayburnu’nda yaz kış demeden denize giren ve ‘Sarayburnu Fatihleri’ olarak bilinen grup, 2022 yılına denizde ‘merhaba’ dedi. Yaşları 40 ile 56 yaş arasında olan grup üyeleri, soğuk havaya aldırış etmeden denize girdi. Yeni yıla denizde yüzerek giren Yüksel Sönmez, “2022 yılının tüm dünyaya ve Müslüman ailesine hayırlı olmasını diliyorum. Devamlı her sene biz bunu yapıyoruz. Her yılbaşı burada denize giriyoruz. Biz zaten Sarayburnu fatihleri olarak 365 gün burada denize giriyoruz. Su bizim için bir şifadır” dedi.

Pandemiye rağmen yeni yıl coşkusu

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da konuk evlerine akın eden vatandaşlar, sıra gecesi ile yeni yıl kutlaması yaptı. Kentte yeni yılı kutlamak isteyenler konuk evlerinde türküler eşliğinde eğlenip çiğ köfte yedi. Davul ve zurna eşliğinde halay çekerek eğlenenler, yeni yılın huzur ve mutluluk getirmesini diledi.

Pandemiye rağmen yeni yıl coşkusu

Öte yandan, polis ekipleri ise kent genelinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için yoğun önlem aldı.

GALATA KULESİ ÇEVRESİNDE KUTLAMA 

Galata Kulesi çevresinde yeni yıla Galata Kulesi'ne yansıtılan rakamların geri sayımı ile girildi. Yeni yıla 10 saniye kala kulenin etrafında toplananların bir kısmı geriye doğru saymaya başladı.

Pandemiye rağmen yeni yıl coşkusu

Yeni yıla saniyeler kala havai fişek atıldı. Toplananlar ıslık çalıp, alkış tutarak yeni yılı kutladı. Kulenin çevresindeki özel bir restoranda ise silindir havai fişek yakıldı.

ULUDAĞ

Pandemiye rağmen yeni yıl coşkusu

Kayak severlerin 'Beyaz Cennet' olarak tanımladıkları Uludağ, yeni yıl nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı. Rus, Ukrayna ve Azerbaycanlı turistlerin büyük ilgi gösterdiği Uludağ'da, oteller pandemi nedeniyle, konaklayanların dışında müşteri kabul etmedi. Saat 20.00'de başlayan eğlence saat 00.00'da zirveye çıktı. Tatilcilerin büyük bölümü yeni yılı, havai fişek gösterilerinin yapıldığı pistlerde müzik eşliğinde eğlenerek girdi.

İZMİR

İzmirliler 2022 yılını coşkuyla karşılarken, Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen etkinliğe ilgi yoğundu. Meydan tıklım tıklım dolarken, vatandaşlar yeni yılı doyasıya eğlenerek karşıladı.

UZAK DOĞUDA GÖRSEL ŞÖLEN

Samao, Tongo ve Kiribati Adaları’nın ardından yeni yıla ilk giren ülkelerden olan Yeni Zelanda ve Avustralya’da kutlamalar Kovid-19’un daha bulaşıcı varyantı Omicron’un gölgesinde gerçekleşti. Avustralya’nın ikonik yapılarından Sidney Limanı Köprüsü ve Sidney Opera Binası’nda 13 dakika süren havai fişek gösterisi gerçekleştirildi. Yeni Zelanda ise Omicron nedeniyle havai fişek gösterisini ışık gösterisiyle değiştirdi. Auckland’ın Sky Tower ve Harbour Bridge gibi simge yapılarına ışık yansıtılarak yeni yıl kutlaması yapıldı. Tayvan’da ise yeni yıl 509 metre yüksekliğindeki Taipei 101 gökdelenindeki havai fişek şovuyla karşılandı.