Geri Dön
GündemPatriotlar bir kez daha Ankara’nın gündeminde

Patriotlar bir kez daha Ankara’nın gündeminde

Rusya destekli Suriye Rejimi’nin İdlib’de TSK unsurlarına hava saldırıları düzenlemesi, hava sahası kontrolü için Patriotları tekrar gündeme getirdi.

Patriotlar bir kez daha Ankara’nın gündeminde

Bloomberg, üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin, ABD’den Suriye sınırına iki batarya Patriot yerleştirmesini talep ettiğini iddia etti. Habere göre; Türk yetkili, Patriot bataryaların Hatay’a yerleştirilmesi halinde, Türkiye’nin de İdlib’de Suriye ordusu hedeflerine karşı hava operasyonları düzenleyebileceğini belirtti. Talebin geçen hafta Ankara’da temaslarda bulunan ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’ye iletildiği kaydedildi.

S-400 şartı

VOA’ye konuşan bir Amerikalı yetkili ise; “Gelen talepten haberdarız, ancak Patriotların tedarik edilip edilemeyeceği konusunda bir karar verilmedi” ifadesini kullandı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan da konuyla ilgili dolaylı bir açıklama geldi. Akar, CNN Türk yayınında, “Daha  önce hava savunma bataryalarını gönderdiler. Ülkemize karşı hem hava füze tehdidi var hem yaşanmış olaylar var. Bu manada Patriot desteği olabilir. Ayrıca NATO Genel Sekreteri’nin açıklamaları var” dedi.

Bir yandan ABD, öte yandan NATO’ya atıf yapılması, Patriotların direkt satış seçeneği ile mi yoksa NATO görev kapsamında mı getirileceği sorusunu gündeme getirdi. Ancak konu henüz netlik kazanmış değil. Bu arada geçen hafta Ankara’da üst düzey ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Patriotların ancak Rusya’dan temin edilen S-400’lerin aktive edilmemesi halinde verileceği mesajını yinelemişti. Ancak Ankara, test faaliyetleri süren S-400’lerin nisanda tam kapasite ile çalışacağını vurguluyor.

Türkiye’de şu anda NATO görevi kapsamında, Adana İncirlik Üssü’nde İspanya’ya ait Patriot bataryası bulunuyor. İspanya, Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle Patriotları 2019 sonunda çekme kararı aldı. Ancak daha sonra karardan vazgeçerek görev süresini 1 yıl uzattı.

İstediği parayı vermeyen babasını, annesini ve ağabeyini tabancayla vurduŞanlıurfa'da, Mehmet Hamdi B. (26), kendisine para vermeyen babası ile kavgayı ayırmak isteyen anne ve kardeşini tabancayla vurarak yaraladı. Mehmet Hamdi B., olaydan sonra kaçarak kayıplara karıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet