Geri Dön
GündemNeyrab düğümü

Neyrab düğümü

Türkiye ile Rusya arasındaki gerilimi tırmandıran Neyrab’ın muhalif gruplar tarafından alındığı açıklanırken, rejime yakın kaynaklar ise, saldırıların püskürtüldüğünü ileri sürdü. Rus savaş uçakları, İdlib ve Halep kırsalında saldırılarına dün de devam etti

Neyrab düğümü

Suriye rejim ordusunun bölgede ilerleyişi, karşı saldırılarla yavaşlatıldı. Muhalif grupların denetimine geçtiği açıklanan Neyrab kasabasına yönelik ise, taraflardan çelişkili açıklamalar geldi. Muhalif gruplar, Neyrab’ın rejim ordusundan alındığını açıklarken, rejime yakın kaynaklar, saldırıların püskürtüldüğünü ileri sürdü. Bu arada TSK’ya ait operasyonel birliklerin Neyrab çevresinde üslendiklerine yönelik görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Muhaliflerin Neyrab’a yönelik saldırısı dün birkaç noktadan devam etti. Muhalifler bölgeye yoğun top ve havan atışları yaptı, yer yer çatışmalar yaşandı. Ancak Neyrab merkezinin halen rejim tarafından kontrol edildiği ileri sürüldü.

Önce kurtulmuşlar

İdlib’de iki şehit verilen hava saldırısının ardından, Rusya’dan yapılan açıklamada bir detay dikkati çekti. Bakanlık, TSK mevziinin de bulunduğu Neyrab ve çevresindeki muhalifleri bombaladığını kabul eden açıklamasında, hava saldırısının Rus Hava Kuvvetleri’ne ait Su-24 tipi savaş uçağınca gerçekleştirildiğini kaydetti. Yerel kaynaklar, Rus uçağı saldırısında TSK’ya ait tankın hedef alındığını ve iki şehidin burda verildiğini belirtmişti. Saldırıda Tankçı Sözleşmeli Er Mustafa Ertürk ile birlikte şehit olan Tankçı Teğmen Ali Emre Fırıncıoğulları’nın cep telefonu kamerasıyla yakınlarına gönderdiği ve sosyal medyaya da yansıyan görüntüde, “Durum bu… Dünkü uçak saldırısında ucuz kurtulduk, iyi saklandık” demesi yürekleri burktu. Fırıncıoğlu’nun görüntüyü şehit olmadan bir gün önce çektiği ortaya çıktı.

Rusya yine vurdu

Rus uçakları, Neyrab yakınlarındaki Kaminas’ı dün de hedef aldı. TSK ise, Serakib ve Neyrab’daki rejim hedeflerini topçu atışları ile vurdu. Rus uçakları ayrıca Halep’in batısında TSK’nın da gözlem noktasının bulunduğu Atarib 111. Alay çevresini, İdlib’in güneyindeki Mastume, Halep’in batısındaki Kefernuran ve Tikad köyüne hava saldırıları düzenledi. Rejim güçleri de Atarib kasabasını, muhalifler ise, Kefruma hattında konuşlu rejim mevzilerini top atışlarıyla vurdu.

 

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İki kez koronavirüsü yendikten sonra aşı olmaya ikna olduİzmir’de yaşayan ve aşısız olduğu dönemde 1.5 ay arayla iki kez koronavirüse yakalanarak atlatmayı başaran psikolog İlknur Peder, hastalığın ardından 2 doz koronavirüs aşısı oldu. Hastalığı atlatsa da aylarca semptomlarıyla boğuştuğunu belirten Peder, aşının önemini vurgulayarak, "Şu an elimizdeki en kuvvetli silah aşı" dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler