Geri Dön
GündemRamazan ayı hangi gün başlıyor? 2019 Ramazan Bayramı ne zaman?

Ramazan ayı hangi gün başlıyor? 2019 Ramazan Bayramı ne zaman?

Ramazan ayına geri sayım başladı. İslam alemi için büyük önem taşıyan Ramazan ayı bu yıl hangi gün başlayacak? 2019 Ramazan Bayramı'nın hangi günlere geldiğini merak eden vatandaşlar arayışa koyuldu. İşte Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı'na dair bilinmesi gerekenler...

Ramazan ayı hangi gün başlıyor? 2019 Ramazan Bayramı ne zaman?

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:
“Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar”

3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.

RAMAZAN AYI HANGİ GÜN BAŞLIYOR?

11 ayın sultanı Ramazan ayı bu yıl, 6 Mayıs 2019 Pazartesi günü başlayacak. 3 Haziran Pazartesi günü ise sona erecek.

2019 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Ramazan Bayramı bu yıl,

Ramazan Bayramı'nın 1. günü: 4 Haziran 2019 Salı
Ramazan Bayramı'nın 2. günü: 5 Haziran 2019 Çarşamba
Ramazan Bayramı'nın 3. Günü: 6 Haziran 2019 Perşembe

günlerine denk geliyor.

Ramazan Bayramı'nda bu yıl 7 Haziran Cuma günü tam gün idari izin olarak bildirildi. Böylece Ramazan Bayramı tatili Cumhurbaşkanlığı kararı ile 9 gün oldu.

Gündem olan iki yeni maket yerine yerleştirildiDiyarbakır'da kent merkezinde TIR'a yüklü görülen dev karpuz ile surları temsil eden ve sosyal medyada tartışmalara neden olan maketler, yaklaşık 25 metrelik baz istasyonuna yerleştirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet