Geri Dön

'Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Ramazan Bayramı ne zaman?' sorusu cevap buldu

Dünyanın her yerinde müslümanların merakla beklediği Ramazan ayı için geri sayım başladı. Bu yıl "Ramazan ayı ne zaman başlıyor?" sorusuna yönelik cevap belli oldu. 2015 Ramazan ayı, 18 Haziran günü başlayacak. Peki ilk sahur ve iftar ne zaman yapılacak? Ayrıntılar haberimizde...

'Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Ramazan Bayramı ne zaman?' sorusu cevap buldu

'Ramazan ayı ne zaman başlıyor' sorusu üzerine hazırlamış olduğumuz bu haberde tüm merak ettiğiniz konuları bulabilirsiniz. 2015 yılında Ramazan ayı 18 Haziran günü başlayacaktır. 17 Haziran gecesinde ilk teravih namazı kılınacak ve ilk kez sahura kalkılacaktır.

Üç Ayların sonuncusu olan Ramazan Ayının başlamasına çok az bir süre kaldı. Müslüman alemi için ayrı bir yer tutan oruç ayı için son hazırlıklar sürüyor. Ramazan Ayı, Hicri takvime göre, yılın dokuzuncu ayıdır. İslamiyet'te kutsal olarak kabul edilen oruç tutma ayıdır. Ramazan, Ramaza (çok sıcak olma) kökünden gelmektedir. Bu anlamın nedeninin ise, Oruç ibadetinin ilk uygulamaya başlandığı yaz aylarından dolayı kaynakladığı düşünülmektedir.

ÜÇ AYLAR

Üç aylar veya Mubarek üç aylar, Hicri takvim'de mukaddes olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır.Faziletli sayıldığı için ibadetler artırılır, günahlardan en azından saygıdan dolayı sakınılır ve Ramazan ayına hazırlık yapılır. Hadise göre Recep Allah'ın ayıdır, Şaban Peygamber Muhammed'in ayıdır, Ramazan da Ümmetin ayıdır.Ayrıca, Recep Regaib Kandili ve Mirac Kandilini, Şaban Beraat Kandilini ve Ramazan Kadir Gecesini barındırır.

Bu ay Müslümanların gelmesini büyük bir özlem ve sabırsızlıkla bekledikleri mübarek aylardan en önemlisidir. Bu nedenle İslam Aleminde bu ay için “11 Ayın Sultanı” da denir. Bu mübarek ay boyunca oruç tutulur, Kuran –ı Kerim Hatmi Şerifleri yapılır, tesbihler çekilir, teravih namazı kılınır. Müslümanlar bu ayı bayram havasında yaşarlar. İftar yemekleri, İftar sonrası ibadetler, eğlenceleri gibi çok özel etkinlikler yapılır. bu ay içerisinde çerisinde büyük bir huzur ve mütevazılık vardır. Bu Mübarek ayın diğer önemli bir özelliği de içerisinde yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlamadığı gece olan Kadir Gecesi'ni barındırmasıdır. Kadir Gecesi için Kuran-ı Kerim'de “Bin Aydan Hayırlıdır” ayeti bulunmaktadır. Bu önemli gecede ibadetler yapılır Allah'tan bağışlanma ve mağfiret dilenir. bu ayın bitiminde bir ay boyunca ibadetle geçiren Müslümanlar ayın sonunda Bayram kutlarlar.

2015 ÖNEMLİ GÜNLER

Miraç Kandili: 15 Mayıs 2015 Cuma

Berat Kandili:1 Haziran 2015 Pazartesi

Ramazan Ayı Başlangıcı: 18 Haziran 2015 Perşembe

Kadir Gecesi: 13 Temmuz 2015 Pazartesi

Ramazan Bayramı: 17 Temmuz 2015 Cuma

HİCRİ TAKVİME GEÇİŞ

Günümüzde Ramazan ayının zamanı Ömer'in halifeliği zamanında düzenlenen Hicri takvim'e göre belirlenir.

Hicri Takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar, miladi takvimden 11 - 12 gün kısadır. Bunun sonucu olarak Ramazan ayı her sene miladi takvimde öne kayar. Yaklaşık olarak her 32 senede bir, Ramazan ayı aynı tarihlere denk gelir.

Ömer'in hilafeti zamanında Arap Yarımadası'nda; Persler, Romalılar ve başka medeniyetlerin kullandığı güneş ve ay takvimleri kullanılmaktaydı. Hicaz-Asir bölgesinde ise hem güneş hem de ay takvimi kullanılıyordu. Takvim oluşturma fikri ortaya çıkınca yapılan istişareler sırasında sahabeden Ali bin Ebu Talib, oluşacak takvimin peygamberin Medine'ye hicretini başlangıç tarihi olarak önermiştir. Bu görüş kabul edilmiştir fakat peygamberin hicretinin ay takviminin ilk ayı olan Muharrem'e değil de Rebiulevvel'e denk gelmesi sonucunda tarih geriye alınmıştır. Buna göre Hicrî takvimin başlangıcı miladî 23 Temmuz 622'ye denk gelir, yılın dokuzuncu ayı da böylece Ramazan olur. Ramazan ayından önceki hicrî ay Şaban, Ramazan'dan sonraki ay ise Şevval ayıdır.

Hicrî takvimin salt ay takvimi olması sebebiyle, bu takvimdeki ayların mevsimlerle ilişkisi yoktur; yani her ay güneş takvimine göre her yıl pozisyonu değişir, ve böylece aylar mevsimler arasında gezinir - belirli bir mevsimin ayı olmazlar. Bu sebeple Ramazan ayı ve oruç dönemi her yıl değişir.

İSLAM'DA RAMAZAN

Kur'an'ın ilk ayetlerinin vahyedildiği Kadir Gecesi bu ayın içindedir. Hangi gün olduğu bilinmemekle birlikte Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesi olarak kabul edilir.

Kadir gecesi ile ilgili Kur’anın 97.süresi olan Kadir Suresinin ilk üç ayeti şöyledir:

“ Şüphesiz, biz O'nu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. ”

Bakara Suresi'ne göre Kur'an'ın İslam peygamberi Muhammed'e gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde "oruç" tutmak müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:

“ O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! (Bakara 185) ”
Bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır.

6'ncı kattan düştü! Eski günlerine kavuşmayı bekliyor...İstanbul Beylikdüzü’nde 7 yıl önce bir rezidansın altıncı katından düşen ve vücudunun belli yerlerinde kırıklar oluşması sonucu bir yıl yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Zümrüt Akmanoğlu, çektiği acıları gözyaşları içinde anlattı. Maddi imkansızlıklardan dolayı fizik tedavi göremeyen Akmanoğlu, uzanacak bir yardım eli ile yeniden eski günlerine kavuşmayı bekliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber