Geri Dön

Ruslar Ayn İsa’ya yeni bir üs kurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) bileşenlerinin, terör örgütü YPG/PKK denetimindeki Ayn İsa’ya yönelik saldırıları yoğunlaşırken, kentin Esad yönetimine teslim edilmesi için Rusya’nın örgüt üzerindeki baskısı sürüyor.

Ruslar Ayn İsa’ya yeni bir üs kurdu
NAMIK DURUKAN Ankara

Rusya, bu kapsamda ilçenin güneyinde yeni bir askeri üs inşa etmeye başladı.

Yoğun çatışmalar

SMO grupları, Ayn İsa’ya yönelik harekât hazırlığı yaparken, TSK’nın da aktif destek sunacağı bildirildi. Telabyad’ın doğu ve batısı ile Ayn İsa merkezi ve köylerine yönelik üç cepheden sürdürülen SMO saldırısına TSK, top atışları ile destek oluyor. SMO grupları bu destek ile Ayn İsa merkezine ilerlemeye çalışıyor. Çatışmalar, Ayn İsa merkez ve köyleriyle, ilçeden geçen  M4 karayolu üzerinde yoğunlaşıyor. Ayn İsa’ya kısa süre önce takviye güç sevk eden Rusya, ilçenin stratejik kesimlerine kontrol noktaları kurdu. Esad yönetimi de bölgeye tümen düzeyinde takviye güç ve silah sevk etti. Kamışlı bölgesinden sevk yapılırken, ilçenin güneyindeki Kalata köyüne yeni bir askeri üs inşa edilmeye başlandı.

Terör örgütü YPG/PKK’nın saldırılarına karşılık SMO hatlarına sızma eylemini önlemek amacıyla TSK tarafından bölgedeki temas hatlarına termal güvenlik kameraları yerleştirildi.

Termal kameraların stratejjik önemdeki M4 karayolundaki hareketlenmeleri de yakından izlemesinin bölgedeki SMO gruplarının savunmasını güçlendirdi. Kameralar sayesinde terör örgütü YPG/PKK’nın 9 sızma girişimi engellenerek 25 terörist etkisiz hale getirildi.

Bakan Çavuşoğlu: ''Milletimizin çıkarlarını her şeyin üzerinde tutuyoruz''Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kapadokya Üniversitesi öğrencileri ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, güvenlik ve çıkarların korunmasının, sahada ve masada güçlü bir dış politikadan geçtiğini belirterek, "Müzakere, diyalog ve kazan-kazan anlayışı her zaman önceliğimiz. Ancak naif de değiliz. Milletimizin çıkarını her şeyin üzerinde tutuyoruz. Bu yöntemlerin işlemediğini gördüğümüzde, sahada mevcudiyetle masayı, diplomasiyi yeniden hakim kılıyoruz. Son dönemde Suriye’de, Libya'da, Doğu Akdeniz'de yaptığımız işte budur." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet