Geri Dön

Salgında yok olan hayatlar

Türkiye’de yeni tip koronavirüsle mücadele devam ederken Rize’de Genç ailesi 5 yakınını, Diyarbakır’da da Çiçek hemşire 20 günde eşini, ağabeyini ve anne-babasını Kovid-19 nedeniyle kaybetti. Ailesinden 5 kişiyi kaybeden Ali Genç, vatandaşlardan önlemlere uymasını istedi ve ‘Biz kaybettik, bundan sonra kimse böyle acılar yaşamasın, sevdiklerini kaybetmesin’ dedi.

Salgında yok olan hayatlar

Dünyada 70 milyondan fazla kişiye bulaşan Kovid-19’un ölümcül etkisi sürüyor. Salgın nedeniyle yakınlarını kaybedenlerin sayısını da her geçen gün artıyor. Kovid-19 hastalığı, Türkiye’de annesi, eşini, kardeşini ya da yakınlarını kaybedenlere tarifsiz acılar yaşatmaya devam ediyor.

Eşini, anne-babasını...

Diyarbakır, Ergani Devlet Hastanesi’nde görev yapan 3 çocuk annesi hemşire Çiçek Çalışkan’ın, Molla Gürani Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde coğrafya öğretmeni olan eşi Zülküf Çalışkan, 4 Kasım günü koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Çalışkan’ın eşinin ölümünden 4 gün sonra ise babası İskan Kaya, Kovid-19 nedeniyle öldü. Eşi ve babasının yasını tutan hemşirenin, 20 Kasım günü Sermet Yalçın Anadolu Lisesi’nde matematik öğretmeni olan ağabeyi Muzaffer Kaya, koronavirüse yenik düştü.  23 Kasım günü de annesi Hava Kaya yakalandığı koronavirüsü atlatamadı. Sevdiklerini art arda toprağa veren hemşire Çiçek Çalışkan ise yakalandığı koronavirüsü gördüğü tedaviyle atlatıp, sağlığına kavuştu.

Rize’nin Güneysu ilçesinde 15 kişilik Genç ailesinde 12 kişi yeni tip koronavirüse yakalanırken, bir ay içinde aileden 5 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Yaklaşık bir ay önce Burak Genç (24) hastalığa bağlı olarak hayatını kaybetti. Burak’ın ölümünden 4 gün sonra babası Muhammet Genç (49) de vefat etti. Baba oğul aile kabristanında yan yana defnedildi. Genç ailesindeki 15 kişiden 12’si bu hastalığa yakalanırken yaklaşık 10 gün önce Bünyamin Genç (36) de yaşamını yitirdi. Bu sürede hastanede Kovid-19 tedavisi gören baba Ali Genç’ten (58) oğlunun ölüm haberi saklandı. 4 Aralık’ta aynı aileden Muhammet Genç’ten sonra ağabeyi İbrahim Genç de (53) hayatını kaybetti. İbrahim Genç kardeşi ve yeğeni ile yan yana defnedildi. Genç ailesi Kovid-19’a bağlı olarak beşinci acıyı ise dün yaşadı. Oğlunun ölüm haberi kendisinden saklanan Ali Genç, oğlu ve yeğenleri ile aynı hastalığa bağlı olarak tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Ali Genç, oğlu ile yan yana toprağa verildi. Genç ailesinin bazı üyelerinin Kovid-19 tedavilerinin devam ettiği öğrenildi. İki kardeşi, iki yeğeni ve kayınbiraderi vefat eden Ali Genç, “Maskemizi çok iyi kullanalım. Birbirine mesafeli davranırsak çok memnum olurum. Biz kaybettik, bundan sonra kimse böyle açılar yaşamasın, sevdiklerini kaybetmesin” dedi.

Liseli Serdar’dan acı haber

Kütahya’da kas hastası lise son sınıf öğrencisi Serdar Mehmet Ay (17), koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Kütahya Ali Güral Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi olan Serdar Mehmet Ay, kasım ayında koronavirüs testi pozitif çıkınca Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedaviye alındı. Durumunun ağırlaşması üzerine 25 Kasım’da yoğun bakım ünitesine yatırılan Mehmet Ay, önceki gün gece doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı. Ay’ın ölümü, ailesini ve arkadaşlarını yasa boğdu.

Önce bebeği sonra kendisi Kovid kurbanı

Tekirdağ Kapaklı’da bir fermuar fabrikasında çalışan 25 yaşındaki Özge Demir’in bir süre önce yaptırdığı Kovid-19 testi pozitif çıktı. 7 aylık hamile olan Demir, Çerkezköy ilçesindeki özel hastanede tedavi altına alındı. Gün geçtikçe sağlık durumu ağırlaşan genç kadının karnında ölen bebeği, 26 Kasım’da ameliyatla alındı. Bebek alındıktan sonra yoğun bakım servisinde tedavisi devam eden Demir, 6 Aralık’ta doktorların tüm müdahalesine rağmen hayatını kaybetti.

Mardin'deki 'Eren-5' operasyonunda 1 sığınak ve 7 depo imha edildiMardin kırsalında, jandarma ekiplerince terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen 'Eren-5' operasyonunda, mühimmat ve yaşam malzemelerinin bulunduğu 1 sığınak ile 7 depo imha edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet