Geri Dön
GündemŞehirler arası seyahat yasakları ne zaman kaldırılacak, yollar ne zaman açılacak? Hangi şehirlere seyahat yasağı devam ediyor?

Şehirler arası seyahat yasakları ne zaman kaldırılacak, yollar ne zaman açılacak? Hangi şehirlere seyahat yasağı devam ediyor?

Son günlerin en fazla merak edilen konu başlıkları arasında şehirler arası seyahat yasakları ne zaman kaldırılacak sorusu geliyor. Son olarak 3 Haziran tarihine kadar uzatılan ve 14 Büyükşehir ve Zonguldak'ta devam eden şehirler arası giriş çıkış yasakları bu hafta da devam edecek. Normalleşme planları çerçevesinde şehirler arası seyahat yasağının 3 Haziran'da süresinin dolmasının ardından yeniden uzatılması beklenmiyor. Peki hangi illerde şehirler arası seyahat yasağı devam ediyor? İşte yasağın sona ereceği tarih...

Şehirler arası seyahat yasakları ne zaman kaldırılacak, yollar ne zaman açılacak?  Hangi şehirlere seyahat yasağı devam ediyor?

Son günlerin en fazla merak edilen konu başlıkları arasında şehirler arası seyahat yasakları ne zaman sona erecek sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Mart sonu ve Nisan başında alınan karar ile ilk olarak 30 Büyükşehir ve Zonguldak'ta başlayan şehirler arası giriş-çıkış yasakları alınan sıkı önlemlerin ardından Mayıs ayı itibariyle corona virüs tablosunda yaşanan normalleşmeyi de beraberinde getirdi. İlk aşamada 7 Büyükşehir'de kaldırılan şehirler arası seyahat kısıtlmasına bir hafta sonra 9 Büyükşehir daha eklendi. Böylelikle şehirler arası seyahat yasağının devam ettiği 14 Büyükşehir ve Zonguldak'ta yaşayan vatandaşlar kısıtlmaaların ne zaman sona ereceğini merak içerisinde araştırmaya başladı. Peki Şehirler arası seyahat yasağı ne zaman sona erecek?

SEYAHAT YASAĞI NE ZAMANA KADAR DEVAM EDECEK?

15 ilde giriş ve çıkışlar 03 Haziran 2020 Çarşamba günü saat 24.00’a kadar geçici süreyler durduruldu.

İŞTE İÇİŞLERİ BAKANLIĞINI YAYIMLADIĞI ŞEHİR GİRİŞ-ÇIKIŞ TEDBİRLERİ GENELGESİ;

Genelge ile büyükşehir statüsündeki 14 il ile Zonguldak’a kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 15 günlük süreyle 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00'dan 03 Haziran 2020 Çarşamba günü saat 24.00’a kadar geçici süreyle durdurulacak.

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgede, tüm dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bir şekilde bulaşarak enfekte olan insan sayısını hızla arttıran Koronavirüs (Covid-19) salgınını yönetebilmek için sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamanın hayati önem taşıdığı belirtildi. Bunun sağlanmadığı takdirde virüsün yayılımı hızlanacağı, buna bağlı olarak tedavi gereksinimi duyacak kişi sayısının artacağı, bu durumun da toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacağı belirtildi.

Gelinen noktada dün yapılan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısında büyükşehir statüsündeki 14 il ile Zonguldak iline giriş/çıkış kısıtlamasına yönelik alınan/alınacak tedbirlerin değerlendirildiği kaydedildi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda şehir giriş-çıkış kısıtlaması uygulanan 15 ilde Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda uygulamanın devam edilmesi yönünde karar verildiği belirtildi.

Bu kapsamda, daha önceki genelgelerle çizilen çerçevede ilgili Valilerce, İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıdaki tedbir kararları belirtildi:

SEYAHAT KISITLAMASI HANGİ İLLERDE VAR?

Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van illeri ile Zonguldak ili olmak üzere toplam 15 il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 15 günlük süreyle 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00'dan 03 Haziran 2020 Çarşamba günü saat 24.00’a kadar geçici olarak durdurulacak. Bu illerimizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşların belirtilen süre boyunca illerinde kalmaları esas olacak. Şehir giriş-çıkış kısıtlamasına yönelik daha önceki genelgelerle belirlenen usul, esas ve istisnalar bu genelge ile getirilen kısıtlama dönemi için de geçerli olacak.

Söz konusu tedbirlere ilişkin valiler tarafından ilgili mevzuat uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi. Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’ inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

 

 

MSB açıkladı! PKK'lı 3 terörist etkisiz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın kuzeyindeki Gara'da 3 PKK'lı teröristin hava harekatıyla etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet