Geri Dön

Sehven Ne Demek? TDK'ya Göre Sehven Kelimesinin Anlamı Nedir?

Sehven kelimesi çok yaygın kullanılan ve Türkçede yer alan sözcükler arasında bulunuyor. Ancak tam olarak anlamının ne olduğu bilinmediği için yanlış biçimlerde kullanılabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için internet üzerinden birçok kişi araştırma gerçekleştiriyor. Peki, sehven ne demek? TDK'ya göre sehven kelimesinin anlamı nedir? İşte detaylar.

Sehven Ne Demek? TDK'ya Göre Sehven Kelimesinin Anlamı Nedir?

Sehven kelimesi Türk Dil Kurumu açısından bakıldığında ‘yanlışlıkla’ şeklinde yorumlanmaktadır. Arapça kökenli bir kelime olarak öne çıkan seven, özellikle televizyonda yazılı basında ve edebi metinlerde çok sık karşılaşılan bir kelimedir.

Sehven Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

Sehven kelimesinin sözlük anlamına bakıldığı zaman ‘yanlışlıkla’ sözcüğü çıkmaktadır. Özellikle yapılan herhangi bir durum karşısındaki anlık yanlışlık için sehven kelimesi kullanılabilmektedir. Kamu veya özel sektör için farklı belgelerde çok sık karşılaşılan bir sözcüktür.

TDK’ya göre sehven kelimesi aynı şekilde ‘yanlışlıkla’ şeklinde yorumlanmaktadır. Bu anlamda Üzerinden tek başına ya da farklı cümlelerde kullanabilirsiniz. Türkçeye yerleşmiş olarak çok eski zamanlardan bu yana günümüze gelmiş yaygın kelimeler arasında yer alıyor. Özellikle yazılı olarak farklı cümlelerde pek çok kişinin karşısına çıkan sözcüklerden biridir.

Ünlü kebapçıda 7 milyonluk vurgun! Şoke eden ifadeler...Tarihi kebapçının sahipleri, çalışanlarından şikayetçi oldu. Yaklaşık 150 yıllık geçmişe sahip olan İskenderoğlu Kebap'ın sahipleri çalışan bazı personellerinin yolsuzluk yaptığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. 12 yılda 7 milyon liralık vurgun yaptığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunan Kayhan İskenderoğlu, 'İşin ustasıyken çırağı haline gelmişiz. İptal raporlarına baktığımızda, kasaya giren rakam 5 bin lira, ancak 7 bin liralık iptal gördük. Ayrıca ağabeyimle birlikte kamera kayıtlarına da baktık. ‘Ocak’ diye tabir ettiğimiz mutfaktan çıkan tabak sayısını saydık. Fark ettik ki raporda 100 tane kebap gözüküyor, ama ocaktan çıkan kebap sayısı 150' dedi. Oğuzhan İskenderoğlu ise, "Direnenler oldu. Daha sonra 2’si suçlarını itiraf etti. Kimisi ‘Biz bunu 10 yıldır yapıyoruz’ dedi. Kimisi de ‘Biz geldiğimizden beri yapılıyor’ diye ifade etti. Yıkıldık ve perişan olduk"

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet