Gündem Selçuk Bayraktar'dan USS Gerald R. Ford uçak gemisine ziyaret! O anları paylaştı

Selçuk Bayraktar'dan USS Gerald R. Ford uçak gemisine ziyaret! O anları paylaştı

25.08.2023 - 14:29 | Son Güncellenme:

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, davet üzerine USS Gerald R. Ford uçak gemisini ziyaret etti.

Türk donanmasının amiral gemisi TCG Anadolu ile dünyanın en büyük uçak gemisi olan Amerikan USS Gerald R. Ford, Doğu Akdeniz’de ortak tatbikat gerçekleştirdi, yan yana yol aldı.

Haberin Devamı

21 Ağustos’ta yapıldığı belirtilen tatbikatta Türkiye’den “TCG Anadolu”’nun yanı sıra “TCG Gediz” (F-495) ve “TCG Göksu” (F-497) fırkateynleri de yer alırken, Amerika’dan “USS Gerald R. Ford” uçak gemisi ve “USS Normandy” kruvazörü hazır bulundu.

Selçuk Bayraktardan USS Gerald R. Ford uçak gemisine ziyaret O anları paylaştı

Bununla birlikte tatbikat sonrası ABD 6. Filo’nun sosyal medya paylaşımında Milli Savunma Bakanlığı etiketlenerek “Sizinle birlikte denize açılmak zevkti” ifadesi kullanıldı.

Selçuk Bayraktardan USS Gerald R. Ford uçak gemisine ziyaret O anları paylaştı

USS GERALD R. FORD GEMİSİNE ZİYARET

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 'Türk donanmamızın amiral gemisi TCG Anadolu ile gerçekleştirilen ortak tatbikatta, davet üzerine USS Gerald R. Ford uçak gemisini ziyaret ettik. Bizleri misafir eden heyete içten teşekkürlerimi sunuyorum.' ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

"İNSANSIZ HAVA ARAÇLARINDA YAPAY ZEKA ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜYORUZ"

Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Tuz Gölü atış alanında düzenlenen Roket Yarışması'nın finalini izleyen BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar geçtiğimiz gün DHA'ya özel açıklamalarda bulunmuştu.

Bayraktar, "Bu yarışmalara hazırlanan takımlar, projelerini gerçekleştirebilsin diye maddi destek alıyor. Aynı zamanda maddi ödüller de var. Tabii bütün bunlar, başarılarının yanında belki çok önemli bir yer tutmayabilir. Ama daha önemlisi; bu takımların, kurdukları bu takım ruhunu girişimlere taşıyarak, o girişimlerle dünyaya damgasını vuracak işlere imza atmaları. Bu yarışma, bir anlamda onun başlangıç adımı olmuş oluyor" demişti

Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma'nın süpersonik versiyonuna ilişkin de Selçuk Bayraktar, "Önümüzdeki yıllarda o varyantını da tasarlıyoruz. Geliştirme faaliyetleri devam ediyor ama Kızılelma A dediğimiz ilk varyantı, süpersonik olmayan varyantını şu anda üretime hazırlıyoruz" diye konuşmuştu.

'İNSANI TÜMÜ İLE DEVREDEN ÇIKARTACAK ÇALIŞMALAR DEĞİL'

Yapay zeka ile insansız hava araçlarına yönelik çalışmalardan bahseden Selçuk Bayraktar, şunları söylemişti:

"Platformlarımızda hem durumsal farkındalığı hem de uçuş emniyetini arttırmak için ileri düzey algoritmalar dediğimiz, bugün yapay zeka denen algoritmalar dediğimiz araştırmaları yürütüyoruz. Ama bu çalışmalar, insanı tümü ile özellikle silahlı platformlarda devreden çıkartacak şekilde değil. Uçuş emniyetini arttırmak, aynı zamanda uçağın çevresini görüp, anlamasını sağlayacak algoritmalar üzerinden daha çok çalışılıyor. Elbette insansız hava aracı platformlarımız için daha çok bu çalışmaları yürütüyoruz ama bir yandan da Cezeri dediğimiz uçan arabamızı hazırlıyoruz. Geleceğe yönelik buradan geliştirdiğimiz teknolojileri de bu platforma aktarmış olacağız."