Geri Dön
GündemSiyasi partilerin masasındaki anket!

Siyasi partilerin masasındaki anket!

Erken seçim tartışmalarına son noktayı koyan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sandığın 2023'te kurulacağını belirtmişti. Optimar'ın 2023 seçimleri için yaptığı anketteki detaylar ise son derece dikkat çekici...

Siyasi partilerin masasındaki anket!

2023 yılında yapılması planlanan seçimler için uygulanan son ankette Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yükselişi dikkat çekti. Kemal Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu arasındaki oy farkı ise gözlerden kaçmadı. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Optimar'ın yaptığı son anketi köşesine taşıdı. İşte yazının ilgili kısmı: 

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE İLK ÜÇ

2023’te yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz sorusuna ankete katılanların yüzde 41.7’si Erdoğan yanıtını veriyor. İkinci sırada yüzde 14.7’yle Mansur Yavaş geliyor. Ekrem İmamoğlu burada 8.2’yle Kılıçdaroğlu’nun önünde. Böylece ilk üç değişmiyor. Kılıçdaroğlu diyenlerin oranı yüzde 7.7 çıkarken onu 5.9’la Meral Akşener takip ediyor.

ABDULLAH GÜL

Abdullah Gül ise gerileme içinde. Gül, yüzde 1.1’le Selahattin Demirtaş ve Devlet Bahçeli’nin gerisinden geliyor.

ERDOĞAN YÜKSELİŞTE

Son üç ayın verileri Erdoğan açısından yükselişi işaret ediyor. Nisan ayında Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 38.6’yken bu oran mayıs ayında yüzde 36.7’ye gerilemişti. Erdoğan’ın sahaya çıkmasıyla birlikte bu oran yüzde 41.7’ye yükseldi.

ERDOĞAN MI, İMAMOĞLU MU?

Erdoğan mı, İmamoğlu mu sorusuna ankete katılanların yüzde 48.1’i Erdoğan, yüzde 37.8’i İmamoğlu diye yanıt vermiş.

ERDOĞAN MI, KILIÇDAROĞLU MU?

Erdoğan en yüksek orana Kılıçdaroğlu ile yarıştığı zaman çıkıyor. Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 49.2’ye tırmanırken Kılıçdaroğlu’na destek yüzde 30.8 oranında çıkıyor.

ERDOĞAN MI, YAVAŞ MI?

Muhalefet Erdoğan karşısında en yüksek oranına Mansur Yavaş’la ulaşıyor. Mansur Yavaş diyenlerin oranı yüzde 39.3’e çıkarken Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 46.8 oluyor.

DİYARBAKIR GEZİSİNE DESTEK

Optimar sıcağı sıcağına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır gezisini de sormuş. Diyarbakır gezisini olumlu bulanların oranı yüzde 48.3 çıkarken, olumsuz diyenlerin oranı yüzde 30.4’te kalmış.

NASIL ETKİLER?

Erdoğan’ın gezisinin birlik ve beraberliğimizi güçlendireceğini söyleyenlerin oranı yüzde 38.8 olurken, AK Parti’ye oy verilmesini sağlayabilir diyenler yüzde 13.5’te kalmış. Ankete katılanların yüzde 41’i ise herhangi bir etkisinin olmayacağı görüşünde.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Iraklı Sally, şehir çöplüğünde de aranıyorEskişehir'de bir dönem Saddam Hüseyin'in ordusunda binbaşı olarak görev yapan Ali Challab Al-Abbood'un 22 gündür kayıp kızı Irak uyruklu Sally'in (20) arkadaşı Amjed Mohsin Mohammed (28) tarafından parçalara bölünerek bulunduğu evden çıkarıldığı ihtimali üzerine şehir çöplüğünde de arama başlatıldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler