GündemSon dakika: Habur Sınır Kapısı ile ilgili açıklamanın ardından bu görüntüler geldi!

Son dakika: Habur Sınır Kapısı ile ilgili açıklamanın ardından bu görüntüler geldi!

25.09.2017 - 09:01 | Son Güncellenme:

Son dakika... Kuzey Irak'ta başlayan referandumun ardından Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan Habur Sınır Kapısı’nın tek taraflı olarak kapatıldığı iddia edilmişti ancak konu ile ilgili Hükümet'ten son dakika açıklaması geldi. Gümrük Bakanı Tüfenkci'den flaş bir açıklama geldi. Tüfenkçi açıklamasında "Şu anda Habur'da kapatma yok. Irak tarafından gelenlerin daha sıkı kontrolle geçişlerine izin veriyoruz. Türkiye'deki bazı tır şoförleri tedirgin oldukları için sınırdan geçmek istemiyorlar" dedi.

Son dakika: Habur Sınır Kapısı ile ilgili açıklamanın ardından bu görüntüler geldi

Irak’ın kuzeyinde bulunan Irak Kürt Bölgesel Yönetim Başkanı Mesuz Barzani’nin tüm ikazlara rağmen referanduma gitme kararı alması ve sabah saatlerinde oy verme işleminin başlamasının ardından Habur Sınır Kapısı’nın kapatıldığı iddiaları hakkında açıklama geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Habur Sınır Kapısı'nın tek taraflı ulaşıma kapatıldığına yönelik haberlere ilişkin yaptığı son dakika açıklamasında, "Şu anda kapatma yok, Irak tarafından gelenlerin daha sıkı kontrolle geçişlerine izin veriyoruz." dedi.

Haberin Devamı

Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Habur Sınır Kapısı'ndaki son duruma ilişkin bilgi verdi.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin referandumdan geri adım atmamasının ardından Türkiye'nin de Habur Sınır Kapısı'ndan geçişlere izin vermediği yönündeki iddiaları değerlendiren Tüfenkci, "Şu anda kapatma yok. Geçişler güvenlik gerekçesiyle sıkı kontrollü sağlanıyor. Irak tarafından gelenlerin daha sıkı kontrolle geçişlerine izin veriyoruz. Karşıdan gelen araçlar için denetimi artırdık." dedi.

Türkiye'deki bazı tır şoförlerinin kendileri tedirgin olduğu için sınırdan geçmek istemediklerinin altını çizen Tüfenkci, "İlerleyen saatlerdeki gelişmelere göre durumu ve gelişmeleri yeniden değerlendiririz." diye konuştu

Haberin Devamı

BARZANİ: BÜTÜN SINIRLAR AÇIKTIR

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani "Türkiye ile sınır olan İbrahim Halil sınır kapısı kapatılmamıştır. Bütün sınırlar açıktır." şeklinde konuştu