Gündem Son dakika... İstanbul Boğazı girişinde mayın alarmı! Bakan Akar'dan açıklama

Son dakika... İstanbul Boğazı girişinde mayın alarmı! Bakan Akar'dan açıklama

26.03.2022 - 09:55 | Son Güncellenme:

Ukrayna'nın liman girişlerine döşediği mayınlardan biri olduğu tahmin edilen mayın İstanbul Boğazı girişinde görüldü. Sarıyer-Garipçe açıklarında balıkçılar tarafından tespit edilen ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bildirilen mayın uzmanlar tarafından incelendi. Mayının etkisiz hale getirildiğini belirten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklama yaptı. İşte haberin ayrıntıları...

Gökhan KARAKAŞ / MİLLİYET
Sarıyer Türkeli Demirleme Sahası'nda sabah saat 09.30 saatlerinde sivil ticari gemidekiler tarafından fark edilen mayın üzerine harekete geçildi. Bölgeye Sualtı Savunma Timleri (SAS) yönlendirildi. İstanbul Boğazı alarm nedeniyle çift yönlü gemi geçişine kapatıldı. Mayın, SAS Timleri tarafından emniyete alındı ve etkisiz hale getirildi. Mayının imhası hakkında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Katar'ın başkenti Doha'da açıklama yaptı.

Haberin Devamı

BAKAN AKAR'DAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmi ziyaret için geldiği Katar’ın başkenti Doha’da Katar Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nda da inceleme ve denetlemelerde bulundu.

İncelemelerinin ardından gazetecilerin “İstanbul Boğazı açıklarında bulunan mayına benzer cisimle” ilgili sorusunu yanıtlayan Akar, “Sabah saatlerinde İstanbul Boğazı açıklarındaki bir ticari gemiden ‘mayın benzeri bir cisim görüldüğüne’ dair bilgi geldi. Unsurlarımız zaten o bölgelerde yoğun şekilde devriyelerini, görevlerini sürdürüyordu. Süratli bir şekilde SAS timimiz bölgeye intikal ettirildi. Söz konusu cismin mayın olduğunun tespitinin ardından emniyetli bir bölgeye çekildi" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

KARADENİZ'DE BALIK AVCILIĞI DURDURULDU

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Balıkçılarımız ve halkımızın can ve mal güvenliği için bugünden itibaren (26 Mart 2022) ikinci bir duyuruya kadar, Bulgaristan-Kefken arasındaki Karadeniz sularında, gün batımından gün doğumu süresince, küçük teknelerle yapılan olta avcılığı da dahil olmak üzere her türlü balık avcılığı durdurulmuştur' denildi.

Son dakika... İstanbul Boğazı girişinde mayın alarmı Bakan Akardan açıklama

"ESKİ TİP OLDUĞU BELİRLENEN MAYIN SAS TİMİMİZ TARAFINDAN ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

Bakan Akar, "İnceleme sonucunda eski tip olduğu belirlenen mayın SAS timimiz tarafından etkisiz hale getirildi. Konuyla ilgili hem Rus hem Ukrayna makamlarıyla görüştük. Koordinasyonumuz devam ediyor. Deniz trafiğinin emniyetli şekilde sürdürülmesi için başta Deniz Kuvvetlerimiz olmak üzere Sahil Güvenlik ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyon yapıldı. Gerekli tedbirler alındı. Deniz trafiği emniyetli şekilde devam ediyor. Deniz Kuvvetlerimizin yüzer ve uçar unsurları müteyakkız bir şekilde faaliyetleri takip ediyor, çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

Son dakika... İstanbul Boğazı girişinde mayın alarmı Bakan Akardan açıklama

MSB: "MÜDAHALEYE BAŞLANMIŞTIR"

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "26 Mart 2022 tarihinde sabah saatlerinde İstanbul Boğazı açıklarında mayın benzeri bir cismin sivil ticari bir gemi tarafından tespit edilmesi üzerine olay mevkine Sualtı Savunma Timleri (SAS) süratle intikal ettirilmiştir. Bahse konu mayın benzeri cisim SAS Timleri tarafından emniyete alınmış ve etkisiz hâle getirmek maksatlı müdahaleye başlanmıştır." ifadelerine yer verilmişti.

Haberin Devamı

KIYI EMNİYETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

Olayla ilgili sabah saatlerinde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden ilk açıklama yapılmıştı. Açıklamada, "İstanbul Boğazı Kuzey Demir bölgesi civarında mayın olasılığı çok yüksek bir cisim görülmüştür. Vts gerekli yerlere bilgi vermektedir. Cismin yuvarlak top gibi ve üzerinde boynuz gibi çıkıntıları olduğu belirtilmiştir. Vts gemilerin şuan için demir yerine yaklaşmamaları bilgisini vermektedir." denilmişti.

Öte yandan Ağva'da da başka bir tetikleyici mekanizmanın bulunduğu bildirildi.

İSTANBUL BOĞAZI TRAFİĞE YENİDEN AÇILDI

Deniz trafiğini düzenleyen Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü balıkçılara ve gemilere alana yaklaşılmaması uyarısında bulunmuştu. İncelemelere helikopter de havadan destek verdi. Çalışmalar nedeniyle sabah saatlerinde kapatılan İstanbul Boğazı çift yönlü gemi trafiğine yeniden açıldı.

Haberin Devamı

İSTANBUL'A KADAR ULAŞABİLECEĞİ BELİRTİLMİŞTİ

Rusya-Ukrayna savaşında bir ay geride kalırken, Ukrayna'nın Odessa'dan Rus savaş gemilerini durdurmak için Karadeniz'e bıraktığı ve fırtına sonucu çıpalarından kurtulup sürüklediği öne sürülen mayınların İstanbul'a kadar ulaşabileceği belirtilmişti.

Son dakika... İstanbul Boğazı girişinde mayın alarmı Bakan Akardan açıklama

UZMANLAR NE DİYOR?

Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamada, "Ben Odessa'dan kopan mayınlardan biri olduğu kanaatindeyim. Çünkü haber paylaşıldı. Bunların yol alması çok aylar sürmeyecektir. Zaten yaşanan hadise beklediğimiz bir süreç. Orada paylaşılan ilk bilgiyle şu an yaşanan örtüşüyor. İlan edilen mayınlar olduğunu düşünüyoruz. Zira Odessa Limanı'nda Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik çıkarma harekatında en baştan beri konuşulan konuydu. Böylesi tarihi olaylara baktığınız takdirde bu mayının Ukrayna tarafından Rusya'ya karşı bir savunma amaçlı kullanıldığı ortaya çıkıyor. Ki Ukrayna da bunu söyledi. Rusya ilk çıkarma harekatında biraz da zorda kalarak harekattan vazgeçti." dedi.

Haberin Devamı

Başbuğ sözlerini şöyle sürdürdü; Bir gelsin de görelim diyemezsiniz. Devlet ona göre tedbirini aldı. Bir takım çalışmalar başlattı. Biz her şeyi devlet olarak, vatandaş olarak yapıyoruz. Balıkçılarımızın ona müdahale etmemesi, anında bilgiyi ilgili kamu kurumlarına yapması bu gerçekten takdire şayen bir tutum. 

Son dakika... İstanbul Boğazı girişinde mayın alarmı Bakan Akardan açıklama

"BİR TAKIM SAVAŞ KURGULARI VAR"

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar da, 'Soğukkanlı yaklaşmak gerekiyor. Burada şüpheci bir takım fotoğraflar da var. Mayının normalde Ukrayna sahilinden kopan veya kopartılan bir mayının Türkiye sahillerine vurması tecrübelerle beraber 3 haftalık bir zaman diliminde kendini göstermesi gerekirken bir anda çabuklaştırılmış bir filmle bir kaç gün içerisinde sahillerimizde bir mayın gördük. Bu çok şüphe çekiyor. Niye şüphe çekiyor? Sağduyulu ve soğukkanlı olmamızı söylerken kastım o. Bu işin içerisinde Montrö'nün delinmesini isteyenlerle Montrö'nün delinmesini istemeyenlerin veya savaştaki tarafların Karadeniz'i kendi menfaatleri uğruna manipile etmesi gibi bir takım savaş kurguları var.' açıklaması yaptı.

Türkiye'nin askeri, siyasi ve jeopolitik akla da sahip olduğunu belirten Ağar, 'Türkiye bunları görür, gerekli tedbirleri alır. Ama bir gerçeklik üzerinden. İşin tehlikeli tarafı o. Bir vaka üzerinden bunlar oynanıyor. Bu noktada bizim açımızdan çok can sıkıcı bir fotoğraf var. Spekülatif rakamlar var. Bu mayınlardan bir tanesi gözükmesi samanlıktan iğne aramak gibi. Bunların çarpma olasılığı yok demek istemiyorum. Mutlaka var. Ama bunun üzerinden yürütülmekte olan psikolojik harekat, kamu diplomasisi katlanarak gitmiş. Belki binlerce kat daha etki ortaya koyuyor.' ifadelerine yer verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BÜTÜN TEDBİRLER ALINDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi dönüşü gazetecilerin sorduğu "Karadeniz’de döşenmiş bazı mayınların serbest kalması neticesinde ortaya çıktığı iddia edilen tehlike, ifade edildiği gibi ciddi bir boyutta mıdır? NATO bu konuda Türkiye’ye teknik bir destek verebilir mi?" sorusuna şu yanıtı vermişti: "Mayınlar konusuyla ilgili olarak, bütün tedbirler tarafımızdan alınmıştır. Gerek Milli Savunma Bakanımın gerek Deniz Kuvvetleri Komutanımın ortak kanaati, bunlar böyle başıboş bir durumda değil. Ayrıca bu mayınların kendilerini kilitleme durumu söz konusu. Yani su yüzüne çıktığı anda bu mayınlar kendi kendini kilitliyor, adeta kendi kendini patlatıyor. Böyle bir özelliği de var. Bunun dışında da Deniz Kuvvetlerimiz her türlü tedbiri almış vaziyette."