Geri Dön
GündemSon dakika: İstanbul'daki depremde duyulan ses tedirgin etti! Uzmanlar açıkladı

Son dakika: İstanbul'daki depremde duyulan ses tedirgin etti! Uzmanlar açıkladı

Son dakika haberlere göre, İstanbul'da gece 02.56 sıralarında Kandilli Rasathanesi'ne göre, 4.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD ise depremin büyüklüğünü 3.8 olarak açıklarken, özellikle sosyal medya kullanıcıları tarafından deprem sırasında duyulduğu belirtilen uğultu endişeye neden oldu. Uzmanlardan duyulduğu belirtilen uğultu ile ilgili açıklama geldi.

Son dakika: İstanbul'daki depremde duyulan ses tedirgin etti! Uzmanlar açıkladı

İstanbul'da gece 02.56'da meydana gelen depremle ilgili açıklama yapan Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği'nden Prof. Dr. Şerif Barış, deprem dalgalarının yayılırken ses yaptığını belirterek, ''Uğultu olarak duyulan ses budur. Büyük depremlerde daha şiddetli duyulur. Bu sesi hiç unutamayanlar da vardır'' dedi.

Hurriyet.com.tr'nin haberine göre, Yerin 17.6 km derinliğinde gerçekleştiği belirtilen deprem esnasında bir uğultu duyuldu. İstanbulluları endişelendiren uğultuyu uzmanlar yorumladı.

İTÜ Jeofizik Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Ziyadin Çakır. "Karadeniz içindeki küçük faydalarda meydana gelen bir deprem. 5-6 sene önce de olmuştu. İstanbul’a herhangi bir tetikleyici etkisi yok. Zaten o bölgede çok büyük bir fay yok" diye konuştu.

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Şerif Barış ise, "Bu depremin İstanbul’u veya Marmara’yı etkileyecek bir niteliği yok. Endişe etmesin kimse. Deprem dalgaları yayılırken ses yapar. Dalgalar yer kabuğunu oynatırken ses yapar. ‘Uğultu’ olarak duyulan ses budur. Büyük depremlerde daha şiddetli duyulur. Bu sesi hiç unutamayanlar da vardır. Her depremde olur bu. Özel bir durum değil. Gece her yer daha sessiz olduğu için daha kolay duyulur" açıklamasını yaptı.

Bakan Koca paylaştı! Candan Erçetin'den aşı çağrısıÜnlü sanatçı Candan Erçetin, Sağlık Bakanlığının koronavirüs aşısı için çektiği kamu spotunda yer aldı. Erçetin, "İhmal etmeyin, ertelemeyin ki yine birlikte şarkılar söyleyelim" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet