Geri Dön

Son dakika... Mafya lideri Yakup Süt yakalandı!

1990’lı yıllarda bar ve pavyon işletmeciliği yaparken karıştığı birçok yaralama, cinayet ve firarlarla ismini duyuran Yakup Süt, 51 adamıyla birlikte İstanbul Organize polisince yakalanıp gözaltına alındı. Yağma, tehdit ve silah kaçakçılığı suçlamalarıyla gözaltına alınan Süt ve adamlarından 22 silahla birlikte, tahsil edilmek üzere hazırlanmış çok sayıda çek-senet ve çelik yelek ele geçirildi.

Son dakika... Mafya lideri Yakup Süt yakalandı!
Ferit ZENGİN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ile Anadolu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca geçtiğimiz yıl yapılan suç duyuruları üzerine başlatılan 2 ayrı soruşturmada, savcılık talimatıyla araştırma başlatan İstanbul Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, şikayetlere konu olan Yakup Süt ve adamlarını bir yıl süreyle teknik ve fiziki takiple izledi.

Yapılan takip ve izlemelerde, silah kaçakçılığından çek senet tahsilatına, kumar oynatmaktan tehdit ve yağmaya kadar bir çok suça karıştığı ve 3 ayrı ilde örgütlendiği tespit edilen Süt ve adamlarına dün sabah 3 ilde operasyonlar düzenledi. İstanbul merkez olmak üzere 3 ilde düzenlenen baskınlarda, haklarında yakalama ve arama kararı bulunan aralarında çete elebaşı Yakup Süt’ün de bulunduğu 52 şüpheli yakalanıp gözaltına alındı.

1990'lı yıllarda işlenen birçok suçta doğrudan veya dolaylı parmağı bulunduğu tespit edilip oraya çıkarılan ve “organize suç çetesi soruşturması' kapsamında aranan Yakup Süt ve adamlarının yakalandıkları adreslerde, çeşitli marka ve modellerde 16 tabanca, 3 pompalı tüfek, 3 kuru sıkı tabanca ile bu silahlara ait fişekler, çok sayıda çek senet ve bir balistik çelik ele geçirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde 51 adamıyla birlikte sorguya alınan Süt, adını ilk olarak 1989 yılında alacak verecek meselesinden anlaşmazlığa düştüğü ünlü tefeci Abuzer Soldan’ı vurmasıyla duyurdu. Bu olaydan bir yıl sonra uyuşturucu kaçakçısı olduğu ileri sürülen Halil Kurt’u öldüren Süt, bar ve pavyon işletmeciliği yaptığı bu dönemde başladığı çek ve senet tahsilatına dün yakalandığı son operasyona kadar kadar devam etti. Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'a yönelik silahlı saldırı olayında saldırı emrini veren isim olarak tutuklanan Süt, uyuşturucu yüklü Lucky-S gemisi davasının sanıklarından Nejat Daş'ı 10 adamıyla kaçıran isim olarak hafızalara kazınmıştı.

Uyuşturucu kaçakçısı Daş'ı 1994'te tutuklu bulunduğu Sinop Gerze Cezaevi'nden İstanbul DGM'ye geldiği sırada sanığın kardeşi Murat Daş'a ait Laleli'deki bir konfeksiyon atölyesinden 10 silahlı adamıyla birlikte kaçıran Süt, aynı yıl İstanbul polisinin Beylikdüzü'nde yaptığı bir operasyonda cinayet sanığı Dursun Ali Kılıç ve kendisi gibi cezaevi firarisi Vahit Ertuğrul'la birlikte yakalanmış, yakalandıktan sonra çıkarıldığı Şişli Adliyesi'nden firar etmişti.

Sabıkasında çok sayıda yaralama ve cinayetler bulunan ve tahsilat, kumar oynatma ve silah kaçakçılığı gibi suçlardan gözaltına alınan Süt’ün yine çok sayıda şikayetçi ve mağduru olduğu öğrenildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar İdlib'de yaralanan askerleri ziyaret ettiİdlib'deki rejim hedeflerine yönelik gerçekleştirilen harekatı yerinde sevk ve idare etmek için Hatay’a gelen bakan Akar Hatay Devlet Hastanesinde tedavi gören yaralı askerleri ziyaret etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber