Geri Dön
GündemSon dakika... Bakan Ziya Selçuk duyurdu! Öğretmenlere koronavirüs aşılaması başladı

Son dakika... Bakan Ziya Selçuk duyurdu! Öğretmenlere koronavirüs aşılaması başladı

Gelen son dakika haberine göre; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlere koronavirüs aşılamasının başlandığını belirterek, 'Öğretmenlerimizle beraberiz. Öğretmenlerimizle beraber aşının ilk dozunu olduk' dedi. Bakan Selçuk, öğretmenlerin sağlık kuruluşlarında aşılarını yaptırabileceklerini bildirdi. İşte haberin ayrıntıları...

Son dakika... Bakan Ziya Selçuk duyurdu! Öğretmenlere koronavirüs aşılaması başladı

Bakan Selçuk, Çorum'un Sungurlu ilçesindeki Arifegazili İlkokulunda Kovid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı, eğitim çalışanlarının da aşılanmasına başlandı.

"Öğretmenlerimizin burada elbette aşı olması bugün söz konusu ancak daha sonraki süreçte öğretmenlerimizin ilgili sağlık kuruluşlarında aşılarının yapılması söz konusu olacak." diyen Selçuk, şöyle devam etti:

"Aşı tedarik sürecine bağlı olarak da Sağlık Bakanlığı bu konuyla ilgili planlamayı yapıyor. Biz kendilerine 1 milyon 259 bin çalışanımızın listesini geçtiğimiz haftalarda iletmiştik. Tüm vatandaşlarımız gibi e-Nabız'da ya da 2023'e kısa mesaj göndererek kendilerine nasıl sıra geldiği konusunda bilgi alabilirler. Daha sonra da yine istedikleri şekilde randevu sistemi oluşuyor ve oraya bağlı olarak aşılarının ilk dozunu yaptırabilecekler. İkinci doz içinde aynı şekilde bir uygulama söz konusu olacak."

Son dakika... Bakan Ziya Selçuk duyurdu Öğretmenlere koronavirüs aşılaması başladı

YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLANMASI

1 Mart'ta başlayacak yüz yüze eğitime de değinen Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"Biz aslında hep uygulamaya gayret ediyoruz. Salgın sürecinin başından beri tüm okullarımız Türk Standartları Enstitüsünün belirlediği standartlara göre her türlü hazırlığını yaptı ve meslek liselerimizin, halk eğitim merkezlerimizin üretimleri sayesinde de hiçbir malzeme sıkıntısı yaşamadan temizlik malzemesi ve diğer ihtiyaçlarla ilgili malzemeler konusunda hiçbir problem yaşamaksızın rahatlıkla bu süreci yürütebiliriz. Okullarımız hazır. Okulum Temiz Belgesi'ni okullarımızın tamamına yakını almış durumda. Bu bildiğiniz gibi bir dış denetimle gerçekleştirilebiliyor, Okulum Temiz Belgesi alabilmesi dış denetime tabi. O yüzden de bu belgeyi belirli prosedürler çerçevesinde veriyoruz ve buna hazırız. Diğer okullarımız açılacak. Bu anlamda da biliyorsunuz dünyada da aşılama yeni başlıyor. Birçok ülke okulunu açmaya başladı. Bugünlerde tekrar tekrar duyuyoruz. Çok sayıda ülke okulları tümüyle açtığı konusunda duyuruda bulunuyorlar ama dünyada hiçbir ülkede tüm ülkenin aşılandığı dolayısıyla tüm öğretmenleri aşılandığı bir durumda söz konusu değil."

Son dakika... Bakan Ziya Selçuk duyurdu Öğretmenlere koronavirüs aşılaması başladı

SINAVLAR ERTELENECEK Mİ?

Bakan Selçuk, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, öğrencilere seslendi. Selçuk, öğrencilerin seslerini duyduğunu ve paylaşımlarını okuduğunu, salgın döneminde kararları, eğitimciler ve hekimlerle birlikte oluşturduklarını bildirdi.

Bakan Selçuk'un açıklamaları şöyle;

Sevgili Gençler,
Emin olun sesinizi duyuyorum ve paylaşımlarınızı okuyorum. Biz salgın döneminde kararlarımızı, eğitimcilerle ve hekimlerle birlikte oluşturuyoruz. Salgının seyrini günlük izliyoruz. Neyin riskli, neyin gerekli olduğu konusunda verilere dayalı olarak ortak görüş geliştiriyoruz. Bu görüşmeler neticesinde, köy okullarımız ve ana okullarımız yüz yüze eğitime çoktan başladı.

1 Mart'ta ilkokul 1, 2, 3, 4. sınıf öğrencilerimizle 8 ve 12. sınıf öğrencilerimiz de yüz yüze eğitimlerine başlıyor. Sizlerin de sadece sınavlarınızı yüz yüze gerçekleştirebilmeniz için salgın tedbirleri noktasında tüm hazırlıklarımız tamam. Öğrencilerimizin %40'ı yani yarıya yakınınız sınavlarını tamamladı zaten.

Sınavlarınızda bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünü daha fazla artıracaktır. Bizim de durumunuzu tespit edip ihtiyaçlarınıza uygun destekleme programları tasarlamamızı engelleyecektir. Gelecek yıllara sorun biriktirmemek için zamanında çalışmak bu yüzden çok kritik.

Kararlarımızda, sağlığınız her zaman önceliğimiz. Desteğiniz ve iş birliğiniz bizim için önemli. Bu günlerin üstesinden hep birlikte gayretle geleceğiz. Siz derslerinize ve sağlığınıza odaklanın lütfen. Hepinize yürekten teşekkür ediyorum.

Son dakika... Bakan Ziya Selçuk duyurdu Öğretmenlere koronavirüs aşılaması başladı

EĞİTİM TESİSLERİ TÖRENİNDE KONUŞTU

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘Öğretmenlere Aşı Uygulaması' programının ardından Çorum Valiliği’ni ziyaret etti.

Bakan Selçuk ziyaretin ardından yapımı tamamlanan eğitim tesislerinin açılışına da katıldı. Açılışta konuşan Bakan Selçuk, “2023 vizyonu kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı olarak yapmak istediğimiz her iş, çocuklarımızın hayatının daha da güzelleşmesi, eğitim-öğretim kalitesinin daha da artması üzerinedir. 10 eğitim kurumunun açılışını gerçekleştirdik, dün Ankara’daydık ve 360 eğitim tesisisin açılışını yaptık. Perşembe günü de Edirne’de olacağız ve 6 eğitim kurumumuzun açılışını gerçekleştireceğiz. Bütün bu binaların yapılıyor olması Türkiye’nin, milletimizin, çocuklarımızın, dünyadaki eğitim sistemleriyle rekabet edebilir bir şekilde mesafe alabilmesi içindir. Bütün bu gayretimiz çocuklarımızın, bu ülkenin geleceği için dimdik ayakta durmasını sağlamak içindir. Hepimizin evlatları, bizim kıvanç vesilemiz ve onları öyle yetişmiş görmek bu topraklarda bayrağımızın çok daha dik bir şekilde duracağını gösteriyor” dedi.

‘CANLI DERS SAYISINDA DÜNYA BİRİNCİSİ OLDUK’

Canlı ders sayısında dünya birincisi olduklarını hatırlatan Bakan Selçuk, “Çocuklarımızın, bu ülkenin hayallerini, düşüncelerini, ülkülerini dikkate alarak yetişmesi, evrensel, milli ve manevi değerler üzerinde hakkıyla yetişmesi bizim için çok kritik. Dünyadaki tüm gelişmeleri izliyoruz ve bu çalışmaları Türkiye ile karşılaştırıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Milli Eğitim Bakanlığı olarak çocuklarımızın eğitimden geri kalmaması için her ne icap ediyorsa yapıyoruz. O yüzden de eğitim-bilişim ağında dünya ödülü aldık. Canlı ders sayısında dünya birincisi olduk ve çocuklarımızın daha iyi eğitim alması için hep beraber, el birliğiyle çalışıyoruz. Çocuklarınızın, eğitimi konusunda daha mutlu olması çabasındayız. Bugün 154 derslikli 9 ilkokul, 88 derslikli 5 ortaokul, 8 derslikli anaokulu, 100 kişi kapasiteli kız pansiyonu, 112 derslikli 5 lise, 16 derslikli bilim sanat merkezi, 16 derslikli özel eğitim okulu ve bir spor salonunu hizmete açıyoruz. Bu yatırımlar artarak devam edecek, salgın dönemi de olsa çocuklarımızın okullarının niteliğinin artırılması, okulların güçlendirilmesinin yapılması bizim programlarımız dahilindedir. Binaları yapmak elbette işimiz ama bu binaları yapmak yetmiyor, içeriği doldurmak, hayatı güzelleştirmek, öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin mutluğu için gayret göstermek gerekiyor. İşte bu sebeple emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kanser ve Beslenme | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com'da yepyeni bir sağlık programı başladı. Moderatörlüğünü Elif Tümen'in yaptığı Sağlık Sohbetleri programında bu haftanın özel konusu "Kanser ve Beslenme". Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Erdem Göker ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın kanser ve besleme ilişkisinin yanı sıra kanser hastalarının tedavisinde beslenmenin önemini, klinik beslenmenin tedavi başarısına etkisi ve kanserli hastaların hayat kalitesi üzerindeki etkisini anlatıyor. (Sponsorlu İçerik)

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet