Gündem ‘Teröristan’a asla izin verilmeyecek’

‘Teröristan’a asla izin verilmeyecek’

14.01.2024 - 07:00 | Son Güncellenme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında Dolmabahçe’de  düzenlenen güvenlik toplantısının ardından yapılan açıklamada, Türkiye’nin hangi bahane ile olursa olsun güney sınırları boyunca bir ‘teröristan’ kurulmasına izin vermeyeceği vurgulandı.

‘Teröristan’a asla izin verilmeyecek’

Gülden Çoktan - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde güvenlik toplantısı gerçekleştirildi. Dün saat 14.30’da başlayan toplantıya Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç katıldı. Toplantı saat 17.00’de sona erdi. 

Haberin Devamı

Kararlılık mesajı 

Toplantı sonrası İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada terörle mücadele stratejilerinin ele alındığını belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Dün Irak’ın kuzeyinde Pençe-Kilit Harekât Bölgesi’nde düzenlenen hain terör saldırısı ve terörle mücadele bağlamında attığımız ve atacağımız adımlar ele alınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin, bekasına yönelik tehditleri kaynağında engelleme ve imha etme stratejisi çerçevesinde terör örgütü PKK/YPG/KCK ve destekçileriyle mücadelesini azim ve kararlılıkla sürdürmekte olduğunu açık ve net bir biçimde ifade ediyoruz.” 

Açıklamada “Mücadelemiz son terörist etkisiz hale getirilinceye, Irak ve Suriye’deki terör bataklıkları tamamen kurutuluncaya kadar devam edecektir. Sınırlarımız içinde yok olma noktasına gelen bölücü terör örgütü, başarılı sınır ötesi operasyonlarımız neticesinde çok ağır kayıplar vermiştir. Terör örgütü, Suriye ve Irak sahasında köşeye sıkıştıkça, örgütü yeniden palazlandırma, yeniden canlandırma girişimleri de hız kazanmıştır. Son dönemde hudutlarımız dışında görev yapan birliklerimize yönelik artan terör eylemleri, örgütü semirtme senaryolarının sinsi birer parçasıdır” denildi. 

Haberin Devamı

‘Hüsrana uğratacağız’ 

Türkiye’nin hangi bahaneyle ve sebeple olursa olsun güney sınırları boyunca bir “teröristan” kurulmasına kesinlikle izin vermeyeceği ifade edilirken açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Meşru müdafaa hakkımız ve ikili anlaşmalar çerçevesinde, nerede bir terör tehdidi, kampı, sığınağı, oluşumu veya kümelenmesi varsa arkasında kim olduğuna bakmadan, kalıcı olarak imha etmek temel önceliğimizdir. Türkiye düşmanlarının taşeronluğunu üstlenen bölücü alçaklardan döktükleri her damla kanın hesabı misliyle sorulmaktadır ve sorulacaktır. Türkiye Yüzyılı hedefimizin önünü kesmek için kurulan tuzaklara maşalık yapanları da onların iplerini ellerinde tutanları da hüsrana uğratmakta kararlıyız. Dün Irak’ın kuzeyinde Pençe-Kilit Harekât Bölgesi’nde düzenlenen hain terör saldırısında şehit olan Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Şehitlerimizin ailelerinin, yakınlarının, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve aziz milletimizin başı sağ olsun. Saldırıda yaralanan ve tedavileri devam eden askerlerimize Mevla’dan acil şifalar niyaz ediyoruz.” 

Haberin Devamı

Bahçeli ve Akşener’le telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde PKK/YPG/KCK’lı teröristlerin taciz ve sızma girişimi ile hain saldırı sonrası başlatılan ve devam eden terörle mücadele harekatlarına ikişkin gelişmeler ele alındı.

Okullarda saygı duruşu

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yarın haftanın ilk gününde tüm temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarında, bayrak töreni öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacağını açıkladı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da vatan müdafaasında şehit olan tüm Mehmetçikler için sabah namazında camilerde dua edileceğini bildirdi.● ANKARA Milliyet

Haberin Devamı

Yanlarına bırakmıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada yaralanan Üsteğmen Mutlu Duran’ın ailesiyle telefonda görüştü. Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde yaşayan aileyi ziyaret eden AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Aydın Ayaydın, cep telefonu ile Erdoğan ve şehit yakınlarını görüştürdü. Erdoğan yaralı komutanın amcası, annesi ve nişanlısı ile görüşerek, Üsteğmen Duran’ın durumu hakkında bilgi aldı. Erdoğan, “Terörle son günlerde ciddi bir savaşın içindeyiz ama yanlarına bırakmıyoruz. Teröristleri öldürmeye devam edeceğiz. Bölgede acayip bir kar, fırtına var. Zor şartlarda askerimiz mücadele veriyor. Temennimiz evladımız bir an önce şifaya kavuşsun” ifadelerini kullandı. Öte yandan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, güvenlik toplantısına katılmak için Şırnak’tan İstanbul’a dönerken, kuvvet komutanları yaralı askerleri ziyaret etti.