Geri Dön
GündemTribünler yakında seyirciye kavuşuyor

Tribünler yakında seyirciye kavuşuyor

Sağlık Bakanı Koca, önümüzdeki süreçte bütün alanlarda kısıtlamaları kaldırmaktan yana olduklarını belirterek, “Tek bir alanda değil. Spor müsabakaları için de benzer şekilde sayıları belirleyerek, tedbirlerle seyircili oynanabileceğini şimdiden söylemek istiyorum” dedi.

Tribünler yakında seyirciye kavuşuyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Koca özetle şunları kaydetti:

İKİNCİ DOZUN DÖRT HAFTAYA ÇEKİLMESİ GÖRÜŞÜLECEK: (Biontech ikinci doz süresinin kısaltılması) Altı haftaya uzatmayı Uğur hoca ile de görüşerek karar vermiştik ve yaygın özellikle vatandaşlarımıza erken dönemde birer aşıyı yapmak istemiştik. Şu dönemde elimizde yeterli miktarda aşımız var. Yarın Bilim Kurulu’nda gündem konularından birisi de bu olacak. Yani altı haftanın dört haftaya çekilme durumu dahil olmak üzere özellikle rapel veya hatırlatma dozu dediğimiz 60 yaş üstü vatandaşımıza ve sağlık çalışanlarımıza bunun nasıl uygulanması gerektiği ile ilgili Bilim Kurulu’nun yarın (bugün) gündemi olacak. Üçüncü doz gündemde olacak. (Hastalığı geçirenler altı ay sonra aşı olabiliyordu) Bu da yarın (bugün) gündem konularından birisi. Kısaltılıp kısaltılmama durumu; o da yarın önemli gündem maddelerinden birisi.

SPOR MÜSABAKALARI: Önümüzdeki süreçte biz bütün alanlarda kısıtlamaları kaldırmaktan yanayız. Tek bir alanda değil. Spor müsabakaları için de benzer şekilde sayıları belirleyerek, tedbirlerle seyircili oynanabileceğini şimdiden söylemek istiyorum.

DEVİR SÖZ KONUSU DEĞİL: (Şehir hastanelerinin yabancılara satışı iddiası) Bu konu sürekli gündemde tutulmaya çalışılıyor. Şehir Hastaneleri binaları ve arsaları devletindir. Burada yapılan bu binalar karşılığı 25 yıllığına kira ödemesi şeklindedir. Ayrıca 19’a yakın hizmetin satın alma durumudur. Kira durumu 25 yıllıktır, hizmetlerin satın alma durumu ise beş yıllığına alınır. Beş yıldan sonra serbest açık ihale ile bu tekrar bizim irademizle olur. Bu anlamda herhangi bir devir söz konusu değil. Yapılan şu 19 hizmetin bazı kalemlerini; otopark, güvenlik, yemek, temizlik gibi hizmetleri bir başka firmadan alabilirsiniz. Bu hizmeti almaktan öte bir durum değildir. Bir devir söz konusu değil.

Havalimanı, otogar, garlarda aşı

Aşılama çalışmalarında, en son 18 yaşını dolduran herkese aşı hakkının açılmasıyla, iki doz aşı uygulanan kişi sayısı 15 milyonu aştı. Uygulanan toplam aşı dozu ise, 50 milyona yaklaştı. Sayının artırılması için otogar ve garlarda aşı merkezleri kurulurken, son olarak Esenboğa Havalimanı’nda da aşı uygulama standı açıldı. İç ve dış hatlar terminalinin çıkış kapısında oluşturulan stantta, isteyen havalimanı çalışanları ve yolcuların aşılanmasına başlandı.

‘Delta varyantı yayılıyor’

AĞIRLIKLI İSTANBUL’DA: Delta varyantı artıyor. Delta plus daha yok. 138 sekansı belirlenmiş hastadan bahsetmiştik. Şu an 224’e çıktı. 16 ilde görülen delta varyantı şu an 26 ilde görüldü. Ağırlıklı İstanbul olmak üzere, bunun 134’ü İstanbul’da. (Rusya’dan gelen tursitlere ek tedbirler gerekiyor mu?) Yurt dışından gelen herkese 48 saat içinde antijen, veya 72 saat öncesinden PCR testi mutlak alıyoruz. Bazı ülkelerde de zorunlu PCR alıyoruz. İngiltere gibi İran gibi. Bazı ülkelere de dün itibariyle ayın 1’inden geçerli olmak üzere yasak koyduk. Özellikle altı ülkeye ve delta varyantının yoğun olduğu Bangladeş ve Hindistan gibi Brezilya gibi Nepal gibi ve Srilanka gibi ülkelere. Bunun dışında Pakistan ve Afganistan için de zorunlu karantina söz konusu. Bu çerçevede biz her vatandaşdan Rusya’dan gelenler olmak üzere 48 veya 72 saat öncesinden antijen veya PCR alıyoruz. Bunları yeterli görmüyoruz. Ayrıca yaygın örneklem yöntemi ile tarıyoruz. Buradan herhangi bir şüphe durumu, oranda bir artış söz konusu olursa alınacak tebirler, karantina da dahil olmak üzere zaten belli.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Antalya'da gemi yapım atölyesinde yangınAntalya'nın Aksu ilçesinde gemi yapım atölyesinde çıkan yangında 3 tekne kullanılamaz hale geldi, 2 tekne zarar gördü.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler