Geri Dön

Üçüncü Cemre düştü mü? (Cemre düşmesi nedir?)

Cemre ne zaman düşecek sorusu son zamanlarda en çok merak edilen konuların başında geliyor. Baharın müjdecisi olan Cemre ilk olarak havaya sonra su'ya düştü. Üçüncü Cemre ise 5-6 Mart'da toprağa düşecek. Doğa yeniden bütün güzelliklerini insanlar için sergileyecek.

Üçüncü Cemre düştü mü? (Cemre düşmesi nedir?)

Cemre düşmesi halk arasında baharın gelişi olarak bilinir. 2017 yılında ilk cemre 19-20 Şubat tarihleri arasında havaya düştü. Birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düşen Cemre'nin ikincisi 26-27 Şubat tarihleri arasında suya düştü. Peki üçüncü cemre toprağa ne zaman düşecek?

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Arapça kökenli bir kelime olan "cemre"'nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve Nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

Cemre düştü, hava ısındı

Cemre'nin önce havaya ve ardından suya düşmesi ile birlikte Kuzey Doğu Anadolu Bölgesinde 10- 15 derecelik ısınma meydana geldi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, kar kalınlıkları Ağrı'da 66, Muş'ta 56, Erzurum'da 35, Kars'ta 18, Ardahan'da 10, Iğdır'da 4, Palandöken'de 135, Konaklı'da 130, Sarıkamış'ta 110, Ergan'da 50 santim olarak ölçüldü. Gecenin en düşük sıcaklığı ise sıfırın altında olmak üzere Ağrı'da 16, Kars, Ardahan'daü 13, Muş'ta 11, Iğdır'da 9, Erzurum'da 6 dereceyi buldu. Nem oranının artması ile birlikte sis ve kırağı meydana geliyor.

CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

Cemre 19-20 Şubat'ta havaya, ikinci cemre 26-27 Şubat'ta suya ve üçüncü cemre 5-6 Mart'ta toprağa düşer. Cemreler birer hafta arayla düşerek ilk baharın gelmesine neden olur.

Birinci Cemre Havaya (19-20 Şubat),

İkinci Cemre Suya (26-27 Şubat)

Üçüncü cemre (5-6 Mart) toprağa düşer

Hasta ve yakınları sağlık memuruna saldırdı; 1 gözaltıSakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis'inde görevli sağlık memuru Celalettin Karabıyık, pansuman yaptığı sırada hasta ve yakınları tarafından darbedildi. Saldırganlardan biri yakalanarak gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber