Gündem Depremin yıkıma uğrattığı bölgeden peş peşe mucizeler

Depremin yıkıma uğrattığı bölgeden peş peşe mucizeler

13.02.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

İki büyük depremde büyük yıkımın görüldüğü bölgede ekipler enkazda kalanlara ulaşmak için zamanla yarışıyor.. Enkazlardan acı haberlerin yanı sıra günler geçmesine rağmen mucize kurtuluşlar da geliyor.

Depremin yıkıma uğrattığı bölgeden peş peşe mucizeler

ÇİĞDEM YILMAZ/ UMUT ÜNVER- Türkiye, Kahramanmaraş merkezli 7.7, 7.6 büyüklüğünde depremle sarsıldı. İki büyük depremin büyük yıkıma yol açtığı Hatay’da yüzlerce bina yerle bir oldu, yüzlercesi de ağır hasar gördü. 1.7 milyon nüfuslu kent merkezi, ilçeleri Antakya, Kırıkhan ve İskenderun depremin büyük yıkıma yol açtığı yerler oldu. Yerli-yabancı ekiplerin, gönüllülerin ve vatandaşların çabalarıyla sürdürülen arama kurtarma çalışmaları zamana karşı sürdürülüyor.

Acı haberlerin yanı sıra mucize kurtuluşlara günün ilk saatlerinden itibaren tanıklık etti. Cudi, Mustafa, Emira, Adnan, Meltem, Rabia’nın da aralarında olduğu onlarca kişi 7 gün sonra gün ışığını gördü.

Haberin Devamı

176. SAATTE MUCİZE

Kahramanmaraş merkezli depremlerin en çok etkilediği illerin başında gelen Hatay’dan yeni bir sevindirici haber geldi. Hatay'da enkaz altında 176 saat sonra bir kişi daha sağ olarak çıkarıldı.

170. SAAT MUCİZESİ

Mucize haberinin geldiği bir bölge de Gaziantep'in İslahiye ilçesiydi. 40 yaşındaki Sibel Kaya, Yıkılan Zaman Apartmanı'nın enkazından 170 saat sonra sağ çıkarıldı.

AFAD, Mahalle Afet Gönüllüleri, Güngören Belediyesi ve Türkiye Taşkömürü Kurumuna bağlı arama kurtarma ekipleri, yıkılan 5 katlı Zamanlar Apartmanı'nın zemin katına ulaştı.

Zamana karşı hayat mücadelesi veren ekipler, ulaştıkları Sibel Kaya'yı enkazdan 170 saat sonra sağ çıkardı. Ambulansa alınan Kaya, hastaneye kaldırıldı.

Haberin Devamı

Depremin yıkıma uğrattığı bölgeden peş peşe mucizeler

PEŞ PEŞE GELEN UMUTLANDIRAN HABERLER

Antakya’da depremden 155 saat sonra çıkarılan 23 yaşındaki zihinsel engelli Hüseyin Seferoğlu, Defne ilçesinde ise Tolga Fakıoğlu depremin 155. saatinde enkazdan sağ çıkarıldı. Yine Defne ilçesinin Armutlu semtinde yıkılan Öfkeli Apartmanı’nda yapılan çalışmalar sonucu 64 yaşındaki Müzeyyen Öfkeli adlı kadın 150. saatte sağ çıkarıldığı enkazdan hastaneye kaldırıldı.

Lahana turşusu seviyormuş

Antakya’daki 6 katlı Mutlular Apartmanı yıkıntılarının arasında hayat belirtisine rastlayan ekipler, ısı ve ses teması kurulmasının ardından epilepsi hastası Mustafa Sarıgül ile iletişim kurdu. Lahana ve turşu sevdiğini söyleyen Mustafa Sarıgül, çalışmaların 149’uncu saatinde sağlıklı olarak enkaz altından çıkartıldı.

Başörtüsü ve su istedi

Hatay’daki Cebrail Mahallesi Emlak Konut Evleri’nde mucize bir kurtuluşa daha şahit olundu. Enkaz kaldırma çalışmaları için bölgedekilerin yardım çağrısını duyan enkaz kaldıran ekiplerin, arama-kurtarma ekipleriyle temasa geçmesi sonucu depremin üzerinden geçen 152’nci saatte müzik öğretmeni Rabia Kalçın kurtarıldı. Muğla’dan gelen arama kurtarma ekiplerinin koordineli çalışması sonucu apartman boşluğundaki Kalçın’a ulaşıldı. İlk temas ettiklerinde ekiplerden su, başörtüsü ve çorap isteyen Kalçın’ın, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Elleriyle yüzünü kapatan genç öğretmen, ilk müdahaleden hemen sonra hastaneye kaldırıldı. Aynı apartmanda hayatını kaybeden kişilerin yakınları ise cenazelerinin başında endişeyle kurtarma çalışmalarını izledi.

Haberin Devamı

Depremin yıkıma uğrattığı bölgeden peş peşe mucizeler

Muhtia Patlar, günlerce böyle bekledi.

Koca: Umut hep var

Hatay’daki Konak Apartmanı’nın enkazından da 150’nci saatte 5 yaşındaki kız çocuğu kurtarıldı. Yaralı çocuk, helikopter ambulansla Adana’ya sevk edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da kurtarılan kız çocuğunun sedye ile ambulansa taşındığı anı, Twitter’dan paylaşarak, “150’nci saat müjdesi, az önce ekipler tarafından kurtarıldı. Umut hep var” dedi. Depremin 152’nci saatinde seslere kulak veren ekipler, 85 yaşındaki kadının enkaz altında olduğunu duydu. Yaşlı kadını enkaz altından çıkarmaya çalışan itfaiye ekipleri, “Merak etme birazdan göreceğin ışık güneş ışığı olacak” dedi. Muhtia Patlar teyze, alkışlar eşliğinde enkazdan çıkarıldı.

Depremin yıkıma uğrattığı bölgeden peş peşe mucizeler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca o anları paylaştı.

Enkazda günleri sayan Cudi: Çok kirliyim

Haberin Devamı

Depremin yıkıma uğrattığı bölgeden peş peşe mucizeler

Antakya’da Karaoğlanoğlu Caddesi’nde yıkılan bir binanın enkazından da Suriyeli bir kız çocuğu ve babaannesiyle sağ olarak çıkartıldı. Zonguldak ve Kütahya’dan gelen madenciler ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi personeli ile çalışan Kepez Belediyesi arama-kurtarma ekipleri, 11 yaşındaki Cudi’yi 7 katlı binanın zemininde buldu. Yaşam boşluğu sayesinde hayata tutunan Cudi ve anneannesi 147 saat sonra sağ olarak çıkarıldı. Cudi, ekiplere, “Sayıyorum. 7 gündür çöküntü altındayız. Çok kirliyim, beni hamama götürün” dedi. Sedye ile ambulansa taşınan Cudi, “Su verecek misiniz?” diye de sordu.

Depremin yıkıma uğrattığı bölgeden peş peşe mucizeler

Cudi ve babaannesi enkazın zemininde tespit edildikten 147 saat sonra sağ kurtarıldı.

Depremin yıkıma uğrattığı bölgeden peş peşe mucizeler

İlk isteği çay oldu

Depremin yıkıma uğrattığı bölgeden peş peşe mucizeler

Hatay’da Suriye uyruklu Adnan Ahmad Amir ile kucağındaki kızı Emira (4), 141 saat sonra, Makbule isimli kişi de 142 saat sonra enkazdan kurtarıldı. Baba Amir, kurtarma çalışmaları sırasında kendisi ile konuşan itfaiyeciden çay istedi. Ekipler, 141 saat sonra baba ile kızını enkazdan sağ çıkardı. Baba kız ve Makbule adlı kişi hastanede tedavi altına alındı.

Haberin Devamı

157 saat burada hayata tutundu

Depremin yıkıma uğrattığı bölgeden peş peşe mucizeler

Antakya Cumhuriyet Caddesinde yıkılan bir binada yapılan arama kurtarma çalışmaları sırasında yaşam belirtisi elde edildi. Çalışmaya başlayan ekipler, Hafsa Dağcı’nın önündeki engelleri kaldırdı ve depremden 157 saat sonra enkaz altından çıkarıldı. Ambulansa taşınan Hafsa Dağcı hastaneye götürülerek tedavi altına alındı.