Geri Dön

YKS tercihleri başladı! Üniversite tercihi nasıl yapılır?

YKS 2018 Üniversite tercih işlemleri başladı. Üniversiteye adım atmak isteyen öğrenciler, aldıkları puan üzerinden ÖSYM internet sitesinde başvurularını gerçekleştiriyor. Peki yerleştirme sonuçları nereden açıklanacak ve YKS tercihleri nasıl yapılır?

YKS tercihleri başladı! Üniversite tercihi nasıl yapılır?

Üniversite tercihleri için süre başladı. Adaylar 24 tercih hakkı kullanabilecek. Tercih yapabilmek için 150 puan almış olmak gerekiyor. Peki tercihler nasıl yapılacak, sonuçlar nereden açıklanacak?

YKS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Tercihler 7 - 14 Ağustos tarihlerinde yapılacak. ÖSYM AİS üzerinden alınacak olan tercihler internetten yapılacak.

T.C. Kimlik Numaranız ve aday şifreniz ile tercih süresi içinde ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak tercihinizi sisteme kaydedebilirsiniz. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerlidir.

TYT puanı 150’nin altında olanlar tercih yapamaz. En fazla 24 tercih yapabilirsiniz.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NEREDEN AÇIKLANACAK?

Yerleştirme sonuçları internet aracılığıyla (https://sonuc.osym.gov.tr) adaylara duyurulacaktır.

KAYITLAR NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül’de yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül’de olacak.

ÖSYM ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİ GİRİŞ

BARAJ GENİŞLETİLDİ

YÖK'ten yeni düzenleme; tercih yapacak öğrenciler için baraj genişletildi. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

"Yükseköğretim sistemimizde eğitim-öğretimin niteliğinin arttırılmasına büyük önem atfediyor ve bu maksatla düzenlemeler gerçekleştiriyoruz. Konuyla ilgili paydaşlarımızın fikirlerini alarak yaptığımız bu düzenlemeler, eğitim-öğretim süreçlerimizin girdilerine, içeriklerine ve çıktılarına odaklanmaktadır. Bu düzenlemeler kapsamında hatırlanacağı üzere meslek icrasına yönelik bazı programlara öğrenci kabulünde "başarı sırasına göre sınırlama" uygulaması başlatılmış ve ilk olarak Tıp ve Hukuk programlarında başarı sırası sınırları belirlenmiş ve 2015 ÖSYS'de uygulanmaya başlamıştır. Aynı bağlamda Mühendislik ve Mimarlık alanındaki programlar için başarı sırası sınırlaması 2016 ÖSYS'de, Öğretmenlik Programları için ise 2017 ÖSYS'de hayata geçirilmiştir. Bu uygulamalarımızın toplumun farklı kesimleri tarafından kabul görmüş olması, paydaşlarımızın bu uygulamayı tasvip etmiş olması, eğitim-öğretimin kalite çıtasını yükseltme yolunda attığımız bu adımın doğru bir adım olduğunu teyit etmiştir. Nitekim diğer bazı programlar için de aynı doğrultuda karar alınması noktasında gerek akademi camiamızın gerekse ilgili paydaşların talepleri kurulumuza intikal etmektedir. Ülkemizin, her düzeyde nitelikli insan kaynağına ihtiyacı olduğu noktasından hareket ederek, ezberciliği değil, temel yeterlikleri önceleyen, sözel ve sayısal alanlarda muhakeme ve analizi öne çıkarmayı hedefleyen bir anlayışla ilk kez 2018'de gerçekleştirdiğimiz Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) sonuçları birkaç gün önce açıklanmıştır. Açıklanan sınav sonuçları, kontenjanlar ve farklı puan türlerinde tercih hakkı kazanan öğrenci havuzunun genişlemiş olması durumu birlikte analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda öğrencilerimizin lehine olmak üzere önceki yıllarda yürürlüğe konulan bazı programlara ait başarı sırası sınırlamalarının kalite önceliğimizden sarfınazar edilmeksizin genişletilmesi uygun görülmüş ve ilgili programların tercih edilebilmesi için gerekli olan asgari başarı sıralaması sınırları bu yıl için aşağıdaki şekilde belirlenmiştir."

İlgili programlarda asgari başarı sıralaması sınırları bu yıl için şu şekilde:

Hukuk programları / (EA) En düşük 190 bininci (190.000)

Mühendislik programları * / (SAY) En düşük 300 bininci (300.000)

Mimarlık programları / (SAY) En düşük 250 bininci (250.000)

Tıp programları / (SAY) En düşük 50 bininci (50.000)

Öğretmenlik programları** / (İlgili Puan Türünde) En düşük 300 bininci (300.000)

*: (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programı hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programı dâhil)

**: (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil)

İşte korona virüsün kolları! Ahtapot gibi...Gelen son dakika haberine göre bilim insanları, korona virüsün hücrelere nasıl saldırdığına ilişkin yakın çekim görüntüleri paylaştı. O görüntülerde, virüsün deniz canlılarını andıran türdeki kolları dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber