Bddk

Bddk

Son dakika bddk haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan bddk gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan bddk haber sayfamızda...

Bddk

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.973 bddk haberi bulunmuştur.
İnternette Atatürk ve Türk adına izin şartı
İnternette Atatürk ve Türk adına izin şartıBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) geçen ay aldığı karara göre; “Turkiye”, “Türkiye”, “Ataturk”, “Atatürk”, “Turk”, “Türk”, “Türkiye Cumhuriyeti”, “Turkiye Cumhuriyeti”, “T.C.” adları ile bu adların türev ve benzerlerinin, resmi kurumların uzantı olarak kullandığı “.gov.tr” alt alan adı altında tahsis edilmesi esas olacak
28.01.2021Gündem
Türk lirası, gelişmekte olan ülke para birimlerini geride bıraktı
Türk lirası, gelişmekte olan ülke para birimlerini geride bıraktıTürk lirası (TL), gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında kasım ayından bu yana en iyi performans gösteren para birimi oldu.
29.12.2020Uzmanpara
Son dakika Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbaldan enflasyon açıklaması
Son dakika! Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'dan enflasyon açıklamasıGelen bir son dakika haberine göre; Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, enflasyon hedefine yönelik açıklamalarda bulundu
25.12.2020Ekonomi
Bankalardaki döviz mevduatı arttı
Bankalardaki döviz mevduatı arttıBankalardaki döviz mevduatı bir haftada 2 milyar 891 milyon dolar artış gösterdi.
23.12.2020Uzmanpara
BDDK Nedir, Görevleri Nelerdir Bddknın Açılımı Ne Anlama Gelir
BDDK Nedir, Görevleri Nelerdir? Bddk'nın Açılımı Ne Anlama Gelir?BDDK, Bankacılık Düzenleme ve Deneyleme Kurulu isminin baş harflerinin kısaltması ile oluşmuştur. 5411 sayılı Bankacılık Kanununda yetki BDDK’na verilmiştir. Bu kanunun 82. madde de ise “Kamu tüzel kişiliğine sahip olan ve mali özerkliğe sahip Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kurulmuştur.” maddesi yer alır. BDDK nedir? Görevleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
Milliyette Haftanın Özeti (18 Aralık 2020)
Milliyet'te Haftanın Özeti (18 Aralık 2020)İşte Türkiye'de ve dünyada bu haftanın öne çıkan haber başlıkları...
18.12.2020Haberler
Temerrüt Nedir Temerrüte Düşmek Ne Anlama Gelir
Temerrüt Nedir? Temerrüte Düşmek Ne Anlama Gelir?BDDK'nın temerrüt işlemleri ile alakalı düzenlemesi ile pek çok kişi temerrüt ile bazı soruların cevabını merak etmektedir. BDDK'nın kararına göre, borçlu kişinin herhangi bir borcunun temerrüde düşmesi, bankaya olacak bütün borçlarının temerrüde düşmesi anlamına gelmeyecektir. Peki, temerrüt nedir? Temerrüt ne anlama gelir? Temerrüte düşmek ne demek? İşte ayrıntılar.
BDDKdan kredi kartı taksit sınırlarında değişiklik
BDDK'dan kredi kartı taksit sınırlarında değişiklikBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kredi vade sınırları ve kredi kartı taksit sınırlarında bazı değişikliklerde bulundu.
18.12.2020Uzmanpara
Son dakika... Bakan Elvan: Yeni reformlarımıza hız kazandıracağız
Son dakika... Bakan Elvan: Yeni reformlarımıza hız kazandıracağızGelen son dakika haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Makroekonomik istikrarı korumak suretiyle enflasyonla mücadeleyi kararlılıkla sürdürecek, salgının küresel çapta getirdiği belirsizliklere rağmen ekonomik aktivitenin sürekliliğini sağlayacak, yatırım ortamını güçlendirecek; şeffaf, öngörülebilir ve hesap verilebilir bir yapı içerisinde yeni reformlarımıza hız kazandıracağız" ifadelerini kullandı.
9.12.2020Siyaset
Son Dakika: Kredi borçları ile ilgili flaş karar Artık 180 gün...
Son Dakika: Kredi borçları ile ilgili flaş karar! Artık 180 gün...Gelen son dakika haberine göre; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Koronavirüs (COVID-19) nedeniyle vatandaşın ve reel sektörün finansman koşullarını kolaylaştırmak amacıyla uygulanan tedbirlere devam edilmesine karar verdi. BDDK'dan yapılan açıklamada," Kredilerin takibe düşme süresini 90 günden 180 güne çıkaran uygulamanın süresi 30 Haziran 2021’e uzatıldı." ifadeleri kullanıldı.
8.12.2020Ekonomi
BDDKdan vatandaşlara ve esnafa kolaylık
BDDK'dan vatandaşlara ve esnafa kolaylıkBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle vatandaşın ve reel sektörün finansman koşullarını kolaylaştırmak amacıyla uygulanan tedbirlere devam edilmesine karar verdi.
8.12.2020Ekonomi
Son dakika: BDDKdan döviz ve altın ile ilgili flaş karar
Son dakika: BDDK'dan döviz ve altın ile ilgili flaş karar!Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, döviz ve altın alımında 1 iş  günü valör uygulamasını kaldırdı.
8.12.2020Uzmanpara
Son dakika... Bütçe görüşmeleri başladı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktaydan açıklama
Son dakika... Bütçe görüşmeleri başladı! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan açıklamaGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Tekrar uygulamaya konulan salgın kısıtlamalarına rağmen, 2020 yılını pozitif bir büyüme ile kapatmayı öngörüyoruz. Ekim ve Kasım ayına ilişkin ilk öncü göstergeler de bu beklentimizi doğrular niteliktedir." dedi.
7.12.2020Siyaset
Yüzde 6.7  büyüdük
Yüzde 6.7 büyüdükSalgın etkisiyle yılın ikinci çeyreğinde yüzde 9.9 daralan Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte bu etkileri geride bırakarak yüzde 6.7 büyüdü. Türkiye, üçüncü çeyrekte OECD üyeleri arasında büyüyen tek ülke oldu
1.12.2020Ekonomi
BDDK, normalleşme adımlarına devam ediyor
BDDK, normalleşme adımlarına devam ediyorBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların, yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları TL işlemlerinin öz kaynaklara oranına ilişkin sınırı yüzde 0,5'ten yüzde 2,5'e yükseltti.
30.11.2020Uzmanpara
BDDKdan flaş hamle Yükseltildi...
BDDK'dan flaş hamle! Yükseltildi...Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların, yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları TL işlemlerinin öz kaynaklara oranına ilişkin sınırı yüzde 0,5'ten yüzde 2,5'e yükseltti.
30.11.2020Ekonomi
‘Reform için zaman kaybetmeyelim’
‘Reform için zaman kaybetmeyelim’Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) akademisyen, ekonomist ve yazar Prof. Dr. Emre Alkin ile hem dünya hem de Türkiye’deki ekonomik ve siyasi gelişmeleri ele aldı.
28.11.2020Ege
Normalleşme ile aktif rasyosu bitiyor
Normalleşme ile aktif rasyosu bitiyorBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), aktif rasyosu hesaplanmasına son verirken, buna ilişkin tüm kararların 31 Aralık itibarıyla yürürlükten kaldırılacağını duyurdu. BDDK’dan yapılan açıklamada, Kovid-19 salgını nedeniyle küresel piyasalardaki risklerin yüksek olduğu bir dönemde, bankaların ellerindeki kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla aktif rasyosu düzenlemesinin yapıldığı hatırlatıldı.
25.11.2020Ekonomi
Aktif Rasyosu nedir, ne anlama geliyor BDDK Aktif Rasyosu ne amaçla uygulama konmuştur
Aktif Rasyosu nedir, ne anlama geliyor? BDDK Aktif Rasyosu ne amaçla uygulama konmuştur?Aktif Rasyosu, koronavirüs pandemisi döneminde ekonomideki olumsuzlukları en aza indirmek için işleme koyulan bir tür formüldür. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ise AR'nin (Aktif Rasyosu) kaldırıldığını duyurdu. Peki, Aktif Rasyosu ne anlama geliyor?
24.11.2020Gündem
BDDKdan aktif rasyosu açıklaması
BDDK'dan aktif rasyosu açıklaması!Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Aktif Rasyosu (AR) hesaplanmasına son verirken, buna ilişkin tüm kararların 31 Aralık itibarıyla yürürlükten kaldırılacağını duyurdu.
24.11.2020Ekonomi
Son dakika: BDDK aktif rasyonun kaldırıldığını açıkladı
Son dakika: BDDK aktif rasyonun kaldırıldığını açıkladıBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK) yapılan açıklamada, aktif rasyonun kaldırıldığı bildirildi.
24.11.2020Uzmanpara
BDDK üç tebliği yürürlükten kaldırdı
BDDK üç tebliği yürürlükten kaldırdıBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) üç tebliği yürürlükten kaldırdı.
19.11.2020Uzmanpara
Sermaye piyasalarında 18 milyon yatırımcı var
Sermaye piyasalarında 18 milyon yatırımcı varSermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, “Hisse senedi, tahvil, bono, yatırım fonu, otomatik BES, gönüllü BES ve benzeri araçlar yoluyla yaklaşık 18 milyon vatandaşımız doğrudan veya dolaylı olarak sermaye piyasalarımızın yatırımcısı olmuştur” dedi.
18.11.2020Ekonomi
Ekonomistler, Cumhurbaşkanı Erdoğanın ekonomideki yeni dönem açıklamalarını değerlendirdi
Ekonomistler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "ekonomideki yeni dönem" açıklamalarını değerlendirdiEkonomistler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "ekonomideki yeni dönem" açıklamaları sonrası piyasaların olumlu tepki verdiğini, Türk varlıklarına talebin arttığını ve gelecek döneme ilişkin pozitif beklentilerin yükseldiğini söyledi.
11.11.2020Ekonomi
BDDK duyurdu Yüzde 5e çıkarıldı
BDDK duyurdu! Yüzde 5'e çıkarıldıBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların yurt dışı yerleşiklerle yapılan vadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin limitleri artırdı.
11.11.2020Ekonomi
BDDK yabancı bankalara swap limitlerinde değişiklik yaptı
BDDK yabancı bankalara swap limitlerinde değişiklik yaptıBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların yurt dışı yerleşiklerle yapılan vadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin limitleri artırdı.
11.11.2020Uzmanpara
Borcuna en sadık il Hakkari oldu
Borcuna en sadık il Hakkari olduHakkari, eylül sonu itibarıyla yüzde 1.54 olan takipteki alacakların toplam nakdi krediye oranıyla borcuna en sadık il oldu.
10.11.2020Ekonomi
BDDK, Aktif Rasyosu hesaplanmasında güncelleme yaptı
BDDK, Aktif Rasyosu hesaplanmasında güncelleme yaptıBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Aktif Rasyosu (AR) hesaplanmasında güncelleme yaptığını duyurdu.
27.10.2020Uzmanpara
Bankadaki altına milyem ayarı geldi
Bankadaki altına milyem ayarı geldiBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Bankaların Kıymetli Maden Alım Satımına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te değişiklikleri kapsayan yönetmelik taslağını görüşe açtı.
21.10.2020Ekonomi
BDDK milyem değerleri belirledi...
BDDK milyem değerleri belirledi...BDDK, bankaların müşterilerden aldıkları altın veya altın mevduatları için taslak metinle milyem değerleri belirledi.
20.10.2020Ekonomi
Altın ile ilgili önemli karar
Altın ile ilgili önemli kararBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Bankaların Kıymetli Maden Alım Satımına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'te değişiklikleri kapsayan yönetmelik taslağını görüşe açtı.
20.10.2020Uzmanpara
BDDKdan Anadolubank AŞye izin
BDDK'dan Anadolubank AŞ'ye izinBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca (BDDK), Anadolubank AŞ'ye kıymetli maden ve taşların alımı, satımı veya bunların emanete alınması işlemlerini gerçekleştirmesi konusunda izin verildi.
17.10.2020Ekonomi
BDDKdan Anadolubank AŞye izin
BDDK'dan Anadolubank AŞ'ye izinBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca (BDDK), Anadolubank AŞ'ye kıymetli maden ve taşların alımı, satımı veya bunların emanete alınması işlemlerini gerçekleştirmesi konusunda izin verildi.
17.10.2020Uzmanpara
Yabancı yatırımcılar normalleşme adımlarıyla alışa geçti
Yabancı yatırımcılar normalleşme adımlarıyla alışa geçtiYurt dışında yerleşik kişiler geçen hafta yaklaşık son üç yılın en güçlü hisse senedi ve Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) alımını yaparken, analistler, söz konusu varlıklara gösterilen talepte ekonomi yönetiminin attığı normalleşme adımlarının önemi rol oynadığını ifade ediyor.
10.10.2020Uzmanpara
Yabancı yatırımcılar normalleşme adımlarıyla alışa geçti
Yabancı yatırımcılar normalleşme adımlarıyla alışa geçtiYurt dışında yerleşik kişiler geçen hafta yaklaşık son üç yılın en güçlü hisse senedi ve Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) alımını yaparken, analistler, söz konusu varlıklara gösterilen talepte ekonomi yönetiminin attığı normalleşme adımlarının önemi rol oynadığını ifade ediyor.
10.10.2020Ekonomi
69 bin yeni milyoner var
69 bin yeni milyoner varHesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı 8 ayda 69 bin 13 artarken, milyonerlerin toplam mevduatı 1 trilyon 850 milyar 99 milyon liraya ulaştı.
5.10.2020Ekonomi
Ekonomide normalleşme adımları borsayı yukarı taşıdı
Ekonomide normalleşme adımları borsayı yukarı taşıdıBorsa İstanbul, ekonomide atılan normalleşme adımlarıyla birlikte eylül ayında yatırımcısını sevindirdi.
3.10.2020Ekonomi
Ekonomide normalleşme adımları borsayı yukarı taşıdı
Ekonomide normalleşme adımları borsayı yukarı taşıdıBorsa İstanbul, ekonomide atılan normalleşme adımlarıyla birlikte eylül ayında yatırımcısını sevindirdi.
3.10.2020Uzmanpara
BDDK’dan sahte site uyarısı
BDDK’dan sahte site uyarısıBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), sahte internet sitelerine karşı uyarılarda bulunarak, sahte sitelere erişimin engellenmesi, sorumlularının tespiti ve cezalandırılması için gerekli idari ve hukuki süreçlerin işletilmekte olduğunu bildirdi...
2.10.2020Ekonomi
BDDKdan sahte site uyarısı
BDDK'dan sahte site uyarısıBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), sahte internet siteleri ile ilgili uyarıda bulundu.
1.10.2020Uzmanpara
Son dakika... Kredi kartı kullananlar dikkat BDDK uyarıda bulundu...
Son dakika... Kredi kartı kullananlar dikkat! BDDK uyarıda bulundu...Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK), sahte internet siteleri ile ilgili uyarıda bulundu.
1.10.2020Ekonomi
Ekonominin yeni yol haritası belli oluyor
Ekonominin yeni yol haritası belli oluyor!Yeni Ekonomi Programı (YEP) Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından bugün açıklanacak. Yeni Ekonomik Programı'nın açıklanacağı toplantı İstanbul'da saat 11.00'de başlayacak. Ekonominin üç yıllık yol haritası niteliğini taşıyan YEP'le 2021-2023 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro göstergeler belirlenmiş olacak. Öte yandan Bakan Albayrak YEP öncesi sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunarak, "Yeni Ekonomi Programı öncesinde endekslerimiz güçlü gelmeye devam ediyor. Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre %3,1 artarak 88,5 değerine yükseldi. Veriler gelecek adına kuvvetli mesajlar veriyor. Sağlam finansal altyapımızla güçlü yarınlara emin bir şekilde yürüyeceğiz." dedi.
29.09.2020Ekonomi
Borsa haftaya yatay başladı
Borsa haftaya yatay başladıBorsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,07 artışla 1.124,93 puandan başladı.
28.09.2020Uzmanpara
Piyasalar, yeni haftada yoğun veri gündemine odaklandı
Piyasalar, yeni haftada yoğun veri gündemine odaklandıKüresel piyasalar yeni haftada yoğun veri takvimine odaklanırken, yurt içinde, açıklanması beklenen Yeni Ekonomi Programı (YEP) takip edilecek.
28.09.2020Uzmanpara
BDDKdan bankalarla ilgili önemli karar
BDDK'dan bankalarla ilgili önemli karar!BDDK, 1 Ekim'den itibaren Aktif Rasyosu değerini mevduat bankaları için yüzde 95'ten 90'a, katılım bankaları için yüzde 75'ten 70’e düşürdü.
28.09.2020Ekonomi
BDDKdan bankalar için yeni düzenleme
BDDK'dan bankalar için yeni düzenlemeBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca (BDDK) Aktif Rasyosu (AR) değeri 1 Ekim'den itibaren mevduat bankaları için yüzde 95'ten yüzde 90'a, katılım bankaları için yüzde 75'ten yüzde 70'e düşürüldü.
28.09.2020Uzmanpara

Yazar Sonuçları

Levent KöprülüMilliyet Yazarı
‘Dünyaya da açılmak için çalışıyoruz’TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, rekabetçi bir fiyata ulaşmak için çalıştıklarını kaydederken pazara çıktıklarında karşılarında elektriklilerden çok içten yanmalı SUV araçlar olacağını, bu yüzden rekabetçi fiyata sahip olmaları gerektiğini söyledi...
28.12.2020Pazar
Zeynep AktaşMilliyet Yazarı
Borsa öne çıkmaya başlıyorTürk Lirası varlıklara ilgi artmaya devam ediyor...
6.10.2020Ekonomi
Zeynep AktaşMilliyet Yazarı
Yabancı yatırımcı tahvilde alıcı olduNormalleşme adımları TL’ye ilgiyi canlandırdı...
4.10.2020Ekonomi
Zeynep AktaşMilliyet Yazarı
Normalleşmeye hızla devamMerkez Bankası’nın faiz adımının ardından, BDDK’nın yurtdışı swap limitlerini artırması ve aktif rasyo kriterini düşürmesi piyasada normalleşme yolunda önemli adımlar oldu...
29.09.2020Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

BDDKekonomialtınborsayazar yazısı

Bddk ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.